Dobeles sabiedrības prātus ir satraukusi zviedru kompānijas meitas uzņēmuma Eolus iecere par 250 miljoniem eiro izbūvēt Zemgalē lielāko vēja elektrostaciju parku Latvijā, kas gadā spētu saražot 10% no Latvijas patērētās enerģijas. Turklāt bez kādiem OIKiem un subsīdijām, tīrs bizness uz brīvā tirgus pamatiem.
Tomēr dobelnieku prāts ir nemierīgs un nolieguma pilns. Kāds uzņēmējs izteicies, ka Zemgales zeme tam nav domāta, kādam šķiet, ka vēja parka tuvumā lopi negribēs ganīties, vēl kāds izdomājis, ka nemitīgā rūkoņa un gaisa tricināšana būs kaitīga veselībai. Īsāk sakot, ne dainās, ne varoņeposā Lāčplēsis, ne citās latviskās dzīvesziņas spēka vietās nekas par tādiem vēja parkiem nav sacīts. Tad kādēļ lai kas tāds parādītos tik ierastajos un mīļajos Zemgales līdzenumos? Un tas nekas, ka vēja parki strādā visur Eiropā un to dēļ nav iznīkusi nedz lauksaimniecība, nedz lopkopība, un tuvumā mītošie ar’ visi dzīvi.
Atliek tikai ieskatīties zinātniskos rakstos, lai redzētu, ka zinātnieki nav konstatējuši kādu negatīvu vēja turbīnu ietekmi uz apkārtējo iedzīvotāju veselību. Es nemaz nerunāju par to, ka Vides attīstības un reģionālās attīstības ministrija jau 2009.gadā ir izdevusi vadlīnijas vēja elektrostaciju ietekmes uz vidi novērtējumam un rekomendācijas prasībām vēja elektrostaciju būvniecībai, kurās aplūkoti visi iespējamie riski (gan uz veselību, gan ainavu, gan vides daudzveidību) un to novēršanas mehānismi. Tas nozīmē, ka arī Dobeles vēja parkam tiks veikts ietekmes uz vidi novērtējums atbilstoši visām prasībām.
Tomēr prognozēju, ka pozitīva novērtējuma gadījumā, kuru būs apstiprinājis Vides pārraudzības valsts birojs, visas dobelnieku bažas nebūs kliedētas, jo iracionāli uztraukumi nav racionāli remdējami. Piemēram, kā lai racionāli atspēko iebildumu, ka Zemgales zeme nav domāta vēja parkiem? Tas vienkārši nav iespējams, jo nav no loģikas sfēras. Lai gan veselais saprāts saka priekšā, ka, pirms protestēt un vākt parakstus, lai kaut ko neļautu, prātīgi būtu sagaidīt Vides pārraudzības valsts biroja atzinumu. Ja tas būs negatīvs, tad problēma ir novērsta, bet, ja tas ir pozitīvs, tad taču satraukumam nav pamata.
Tieši tik vienkārši. Bet nekā nebija! Jo vispār jau latvietis grib darba vietas laukos, bet tikai, lūdzu, ne vēja parkus un rūpnīcas savas dzīves vietas tuvumā. Atcerēsimies, ka celulozes rūpnīcu pa visiem draudzīgi jau norakām. Vienīgais - īsti nav skaidrs, ko Latvijas laukos lai dara it kā tik gaidītie investori, kur lai viņi investē, lai nesastaptos ar nikniem vietējās sabiedrības protestiem. Protams, visi satraucas par savas dzīves vides kvalitāti un savu veselību, taču vajadzētu tomēr saprast, ka mūsdienās ikviena šāda objekta būvniecībai obligāts ir ietekmes uz vidi novērtējums. Ja tas ir pozitīvs, tad satraukumam nevajadzētu būt. Ja vien mēs kaut cik uzticamies savai valstij un tās institūcijām.