Parādu nomocītās Grieķijas parlaments, neskatoties uz valstī notikušajiem vardarbīgajiem protestiem, atbalstījis 13,5 miljardus eiro vērtu taupības pasākumu kopumu, kuru ietvaros paredzēts nodokļu kāpums un pensiju samazināšana, ieviešanu.
Otrdien Grieķijā sākās vispārējs arodbiedrību streiks, kurš trešdien pārauga vardarbībā. Atēnās demonstranti policiju apmētāja ar Molotova kokteiļiem, bet likumsargi atbildēja ar asaru gāzi, trokšņa granātām un ūdensmetējiem. Demonstrācijās pret jaunajiem taupības pasākumiem kopumā Grieķijā piedalījās ap 80 tūkstošiem cilvēku un valsts arodbiedrības pasākumu bija nodēvējušas par «visu streiku māti».
Papildus taupības pasākumus atbalstījuši 153 no 300 Grieķijas parlamenta deputātiem, un tas bija nepieciešams, lai Grieķija saņemtu turpmākus starptautiskā aizdevuma maksājumus 31,5 miljardu eiro apmērā, bez kuriem valstij drīzumā varētu beigties nauda.
«Grieķija šodien spēra lielu un optimistisku soli uz priekšu. Soli ekonomikas atveseļošanās virzienā,» sacīja Grieķijas premjers Antonis Samars. Pēdējo četru gadu laikā tas ir jau ceturtais Grieķijas pieņemtais taupības pasākumu kopums.
Iepriekš pret jauniem taupības pasākumiem iebilda partija Jaunā Demokrātija, kuras deputāti trešdienas balsojumā atturējās. Grieķijas valdošajai koalīcijai parlamentā ir 176 vietas un balsojuma rezultāts liecina par dziļām nesaskaņām Grieķijas koalīcijas partneru vidū, vēsta AP.
Parlamenta debašu laikā, aicinot atbalstīt papildus taupības pasākumus, A. Samars atzina, ka atsevišķi plānotie pasākumi ir netaisnīgi, tomēr uzsvēra, ka tie ir kristiski nepieciešami, lai izvairītos no Grieķijas bankrota un tiktu vaļā no «drahmafobijas».
«Vairāki no šiem pasākumiem ir taisnīgi un tos bija nepieciešams ieviest jau pirms daudziem gadiem, kad mums to neviens neprasīja. Citi ir netaisnīgi – algu un pabalstu samazināšana – un nav jēgas tos apzīmēt savādāk,» sacīja A. Samars, vienlaikus uzsverot, ka vienīgā alternatīva ir bankrots, kas izraisīs finansiālu haosu.
Tikmēr Eiropas Komisija (EK) prognozējusi, ka 2014. gadā Grieķijas ekonomika atgriezīsies pie izaugsmes 0,6% apmērā. Kopš krīzes sākuma, Grieķijas ekonomika kopumā būs samazinājusies par vienu piekto daļu. «Pagrieziena punkts ir paredzēts 2013. gada otrajā pusē, kas 2014. gadā nodrošinās ekonomikas izaugsmi 0,6% apmērā,» teikts EK prognozēs.
Grieķijas valdība prognozes savukārt ir pieticīgākas. Atēnas aplēsušas, ka 2014. gadā valsts ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 0,2%, 2015. gadā – 2,5% un 2016. gadā – 3,5% apmēru.