Latvijas Labības pārstrādātāju asociācija paziņojusi, ka tuvāko gadu laikā graudaugu cenas būtiski nemainīsies, jo nav novērots graudaugu deficīts, savukārt maizes cenas turpinās palielināties pieaugošo ražošanas izmaksu dēļ.
Pašlaik ir redzama graudu cenu stabilizācijas tendence biržās. Tomēr jāņem vērā, ka tai ir sezonāls raksturs, - jāizpārdod noliktavās esošie iepriekšējā gada krājumi. Tāpat arī jāsaprot, ka neviens ilglaicīgā periodā nevar prognozēt to, kas notiks ar graudu cenām. It īpaši šādas prognozes ir grūti izteikt septembrim un oktobrim, jo šis ir pļaujas un ražas datu apkopošanas laiks. Tagad mēs varam spriest vienīgi pēc šī brīža informācijas, kas ir pozitīva. Pašlaik izskatās, ka būs liela raža, līdz ar to cenas būs stabilas, tomēr tikpat labi labības laukus var piemeklēt postījumi, pēc kuriem graudu cenas varētu kāpt. Tāpēc pašlaik ir grūti prognozēt, kādas būs graudu cenas.
Ja mēs skatāmies uz iepriekšējo gadu graudu cenām, redzam, ka tās pieauga ļoti strauji. Protams, no tā izriet arī galaprodukta – maizes – cenu kāpums. Tomēr maizes cenu jau neveido miltu izmaksas vien. Tā sastāv no darbaspēka izmaksām, elektroenerģijas, gāzes, transporta utt. Un tas viss ietekmē maizes cenu. Ir jāskatās arī uz kopējā pārtikas groza cenām. Ja mēs vērtējam maizes cenu pieaugumu pēdējos gados, tad tas varētu būt vidēji 20-30%.
Pirms diviem gadiem neviens nevarēja prognozēt, ka maizes cena pieaugs par 30%, un tāpēc diezgan grūti ir spriest, kas notiks pēc pusgada, gada vai diviem. Tāpēc es negribētu apgalvot, ka maizes cenai ir zināms griestu līmenis. Jau rīt var būt situācija, ka šie galvenie cenu nosakošie faktori būs mainījušies un arī maizes cena būs mainījusies. Tomēr, saistībā ar pēdējiem paziņojumiem par gaidāmo energoresursu sadārdzinājumu, ir ļoti grūti prognozēt, vai tiešām uz gada beigām mūsu ekonomiskā situācija varētu uzlaboties. Ir jāņem vērā – ja inflācija nekritīsies, arī darbiniekiem būs jāmaksā lielākas algas atbilstoši inflācijai. Ja izmaksas pieaugs, tad spiediens uz cenām turpināsies un, protams, ir iespējams, ka cenas pieaugs, bet noteikti ne tik strauji kā 2007 gadā.
Šogad jau esam saskārušies ar to, ka ir mainījušās iepirkumu cenas miltiem. Protams, esam ņēmuši vērā gāzes cenu pieauguma faktoru. Tomēr ir zināms, ka šī gāzes cena varētu mainīties vēlreiz. Ja pieaugums būs tik dramatisks kā tiek prasīts, tas varētu izvērsties par maizes cenu pieaugumu.
Domāju, patērētāji pārskata savu pirkumu grozu un novērtē, ko viņi var atļauties un ko nevar. Jāņem vērā, ka ir redzamāka noslāņošanās - izteikti lētāks maizes pirkums un izteikti dārgāks maizes pirkums. Ir vairāk redzama šī lielā robežšķirtne. Nav arī vairs tik vienkārši maizi pārdot. Cenām pieaugot, pircēji kļūst prasīgāki, līdz ar to pat maizes biznesā ienāk novitātes, kuras agrāk netika pielietotas. Turklāt ir ļoti liela konkurence lielā ražotāju skaita dēļ. Nākotnē būs vērojama ražošanas resursu izvērtēšana un tas, vai šie resursi tiek izmantoti efektīvi. Būs vērojama ražošanas optimizēšana un pievēršanās specifisku produktu ražošanai.
Pašlaik ir grūti prognozēt pieaugumu cenās, jo ir daudzi nezināmie lielumi. Nav zināms, kā mainīsies graudu cenas, energo resursu cenas. Kā zināms, uzņēmums Rīgas raugs pārtrauks ražošanu, kas arī var ietekmēt cenu situāciju tirgū. Ir jāsaprot, ka maizes cenu pieaugums ir negatīvs priekš kopējā maizes tirgus! Maizes tirgus pašlaik ir krītošs, bet mēs prognozējam, ka tas stabilizēsies. Patērētāju interesēs ir – lai saglabātos pēc iespējas lielāka konkurence maizes tirgū, tā ir izvēles brīvība. Skaidrs ir vienīgi tas, ka visi spēlētāji tirgū noteikti nepaliks. Paliks tie, kas spēs vislabāk orientēties mainīgajā situācijā.