Naftas cenas kritums piemet ogles spriedumiem par vājāku ekonomiku.
Dažkārt finanšu tirgus pētnieki diskutē par to, kas tad īsti galu galā seko otram – vai nu nafta akcijām, vai akcijas naftai. Katrā ziņā melnā zelta cenas samazināšanās jau sāk izskatīties līdzīga brīvajam kritienam – nedēļas laikā vien Ziemeļjūras jēlnaftas Brent vērtība sarukusi vēl par septiņiem ASV dolāriem uz barelu. Tikmēr kopš oktobra sākuma tie jau ir vairāk nekā 20 ASV dolāri. Naftas cena turpinājusi sarukt uz akcijām veiksmīgākās novembra pirmās puses fona. Tiesa gan, pēdējo tirdzniecības sesiju laikā līdz ar naftas vērtības joprojām straujo planēšanu zemāk tirgus dalībnieki sprieduši par to, ka tā varētu būt pasaules tautsaimniecības bremzēšanās pazīme. Tas, šķiet, stimulējis pesimismu arī akciju mijēju vidū.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Būtībā naftas cenas dinamika tiek sasaistīta ar pasaules ekonomikas veselību. Ja tā izskatās laba, tad var lēst, ka pieprasījums pēc šī resursa būs spēcīgs, kam vajadzētu nozīmēt arī daudzmaz pārliecinošas cenu tendences. Šo var skatīt arī no otras puses – ja naftas pieprasījuma izredzes izskatās spēcīgas, tad arī ar ekonomiku, visticamāk, viss pārsvarā ir kārtībā (un, protams, otrādi). Katrā ziņā šobrīd tik straujais naftas vērtības kritums piemet klāt ogles kopējam bažu kokteilim, kur jau tā tirgus dalībnieki pēdējā laikā lielāku uzmanību pievērsuši sliktajām ziņām, piemēram, augošajam protekcionismam. Naftas cena ir samazinājusies visai strauji, kas atmiņā atsauc šī resursa vērtības kritumu pirms trīs gadiem – toreiz melnā zelta cena paviesojās pat zem 30 ASV dolāriem par barelu, kas nozīmēja savārgumu arī lielākajos pasaules akciju tirgos. «Tā noteikti ir zīme, ka pasaules ekonomikas izaugsme bremzējas, un cilvēki cērp savas gaidas,» notiekošo The Wall Street Journal komentē ASV finanšu uzņēmuma Tanglewood Total Wealth Management vērtspapīru tirgoņi, kas atklāj, ka savas enerģijas kompāniju akcijas izpārdevuši jau pirms diviem mēnešiem.
Ne visu gan naftas cenas izmaiņu ziņā var vērtēt viennozīmīgi. Vēl šā gada vasaras vidū Brent cena atradās pie 70 ASV dolāru par barelu atzīmes, bet līdz oktobrim tā bija palielinājusies jau gandrīz līdz 87 ASV dolāriem par barelu. Tas bija ļoti straujš un, iespējams, pat pārspīlēts cenu pieaugums, pēc kura korekcija (pašlaik gan cenas kritušas vairāk nekā par 20%, kas atbilst lāču tirgus stadijai) patiesībā izskatās visai saprotama parādība. Jāņem vērā, ka naftas tirgus kā tāds mēdz būt ļoti svārstīgs un tajā no kādu ļoti konkrētu paredzējumu izdarīšanās lielākajai daļai būtu vērts izvairīties. Dažu nedēļu laikā pilnībā nomainījies naftas tirgus tendences iespaidojošais ziņu fons.
Visu rakstu Nafta papildina bažu kokteili lasiet ceturtdienas, 15.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!