Naftas kartelis pagaidām vēl ar retoriku sācis slāpēt cenas pieaugumu šajā tirgū.
Melnā zelta tirgū tendences mēdz mainīties visai strauji – ja vēl pagājušās nedēļas vidū naftas vērtība (Ziemeļjūras jēlnaftas Brent) atradās pie 80 ASV dolāru par barelu atzīmes, tad šīs nedēļas sākumā tā bija noslīdējusi līdz 75 ASV dolāriem par barelu. Naftas cena gan joprojām ir par 12,5% augstāka nekā šā gada sākumā un par 50% augstāka nekā pirms 12 mēnešiem. Šādas tendences zināmā mērā arī noteikušas to, ka līdz neierasti augstam līmenim pakāpusies degvielas cena tās uzpildes stacijās. Iepriekšējo reizi tik augstu naftas cenu redzējām vien 2014. gada beigu daļā.
Par neseno naftas cenas samazināšanos atbildīgas ziņas, ka Krievija un Saūda Arābija strādā pie jaunas vienošanās, lai šajā tirgū varētu tikt palielināts šī resursa piedāvājums. To pagājušās darba nedēļas izskaņā Maskavā atklāja abu šo valstu naftas ministri. Turklāt arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteicies, ka Krievijas interesēm pilnībā piemērota ir naftas cena pie 60 ASV dolāru par barelu atzīmes un šai valstij nav vajadzīga šo cenu došanās būtiski augstāk. Tas varot novest pie problēmām patērētājiem, kas radīšot problēmas arī naftas ieguvējiem. Putins piebilda, ka OPEC un Krievija neplāno pieturēties pie pašlaik eksistējošajām ieguves kvotām.
Pārskatīs kvotas
Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācija (OPEC), kuru stūrē Saūda Arābija, un atsevišķi citi naftas ieguvēji (pamatā Krievija) 2016. gadā lēma koordinēti aizturēt daļu savas naftas ieguves, lai šajā tirgū balansētu pieprasījumu / piedāvājumu, mazinātu daudzu valstu līdz rekordiem uzblīdušos šī resursa uzkrājumus un celtu cenas. Vēl nesen arī līdz šā gada beigām «OPEC + galvenokārt Krievija» solīja vidēji dienā aizturēt kopumā gandrīz divus miljonus barelu naftas ieguves. Ja sākotnēji valdīja šaubas, tad tagad daudzi izejvielu eksperti teic, ka šāda politika nesusi rezultātus – valstu naftas uzkrājumi sarukuši un melnā zelta cenas atzīmējušās pie 80 ASV dolāriem par barelu. Jāpiebilst, ka OPEC valstis jau tā izpumpē aptuveni katru trešo no pasaulē patērētajiem naftas bareliem. Krievijas iesaistīšanās šādā koordinētā naftas ieguves aizturēšanā tam deva papildu svaru. Vēl 2016. gada sākumā Brent jēlnaftas nākamā mēneša piegāžu līgumu cena paslīdēja zem 30 ASV dolāru par barelu sliekšņa.
Visu rakstu Melnā zelta cena jau par augstu lasiet 29.maija laikrakstā Dienas Bizness!