Mūsdienās uzsvars vairs nav tikai uz to, kādas ir būvmateriālu siltumizolācijas īpašības, bet tiek vērtēta arī materiāla ietekme uz veselību un vidi, saka paneļu un moduļu māju ražošanas uzņēmuma Wigo Group valdes loceklis Sergejs Ippolitovs.
Piemēram, putupolistirola ražošanā ne tikai izmanto naftas produktus, bet arī tā ražošanas procesā izdalās liels daudzums CO2, kas silda atmosfēru un veicina globālo sasilšanu. Turpretī dabiskie būvmateriāli ir draudzīgāki cilvēkiem un klimata pārmaiņu nomocītajai pasaulei.
Nafta un formaldehīds pret dabu
Wigo Group Limbažos gatavojas sākt ražot krusteniski līmētos koka paneļus (CLT) eksportam. Īpašus tos padara izturības rādītāji – koksne, līmējot krusteniski, veido ārkārtīgi izturīgu materiālu. Vētru vai seismiskās aktivitātes gadījumā tie ir izturīgāki par betonu, jo koks ir plastiskāks. Arī ugunsdzēsības testos CLT paneļi uzrāda labas īpašības – paneļi tikai apdeg. Lai gan koks ir ekoloģisks materiāls un var izmantot arī ekoloģisku siltinājumu, CLT paneļu ražošanā tiek izmantota līme. Kā stāsta Sergejs, jebkura līme ir videi nedraudzīga, taču tagad pieejamas līmes ar kaitīgā formaldehīda nulles emisiju. CLT iekārtu vada dators, tāpēc bez modernas projektēšanas iemaņām šīs iekārtas faktiski ir metāllūžņi. «Projektēt mācījāmies piecus gadus,» stāsta uzņēmuma vadītājs.
Ražotne, kur nupat uzstādīta CLT ražošanas līnija, veidota uz Austrijā bankrotējuša līdzīga profila uzņēmuma Wigo Haus bāzes. Austriešu kompānijas tehnoloģijas, iekārtas un projektus limbažnieki iegādājās izsolē 2017. gadā. Strādāt Latvijā ir izdevīgāk vairāku iemeslu dēļ – arī tādēļ, ka te ir pieejamāki kokmateriāli, kā arī iziet latviešiem ierastajā Skandināvijas tirgū ir daudz vieglāk no Latvijas, nevis Austrijas.
Minimizēt riskus
«Cenšamies samazināt ķīmisko vielu daudzumu mūsu būvētajās mājās, tostarp izmantojot arī celulozes vati. Tā nav salīdzināma ar akmens vati, kura satur ievērojamu daudzumu formaldehīda,» atzīst Sergejs. «Dažkārt vieglāk gulēt, ja mazāk zini,» stāvokli, kādā rūpniecība nostādījusi patērētāju, labi raksturo Sergejs. «Ķīmija gan mums palīdz saglabāt koku, paildzināt kokmateriālu mūžu un padarīt koka konstrukcijas izturīgas. Visās lietās nepieciešams balanss,» piebilst Sergejs. Dabai nedraudzīgas un indīgas vielas satur vairums būvniecībā izmantojamo materiālu un vielu, arī mēbeles, tāpēc jācenšas minimizēt riskus.
Visu rakstu lasiet 22. maija laikrakstā Dienas Biznesa pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!