Skaists dārzs augu un ainavu cienītājiem dažkārt šķiet interesantāks apskates objekts par jebkuru muzeju , pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Tādēļ pēdējos gados Latvijā sāk veidoties jauna tūrisma objektu niša – apskatei atvērti daiļdārzi. Viens no tādiem ir ainavu arhitektes Daces Lukševicas daiļdārzs Tukumā.
Viesošanās Latvijas vai tuvāko kaimiņvalstu daiļdārzos, ceļojot gan individuāli, gan grupās bijusi populāra jau padomju laikos. Tie bija atsevišķi gadījumi, balstīti uz individuālu pazīšanos un sarunāšanu. Taču tagad daudzi dārzi visā Latvijā savu sakopto vidi oficiāli pasludinājuši kā apskates objektus, ar noteiktiem darba laikiem, ieejas maksām, u.c..
Dace Lukševica dzīvo vecāku celtā mājā, kura, tāpat kā lielākā daļa jaunā Tukuma, tapusi par rožu un tulpju naudu. Plašajā Krievijā pieprasījums pēc augiem bijis milzīgs un vietējā dārzkopības biedrība to pratusi izmantot. Tādēļ ar dārzkopību saistītas profesijas izvēle bijusi pati par sevi saprotama Dacei. Daces mamma Lidija bijusi Bulduru Dārzkopības vidusskolas pirmā daiļdārznieku kursa absolvente, Dace – diemžēl pēdējā, jo skola daiļdārzniekus vairs negatavo. Dārzu, kas savulaik bijis izcili moderns, stāvajā grantskalnā, uz kura atrodas māja, iekopusi māte. Dace tagad to pilnībā rekonstruējusi, jo mainās laiki un prasības, paplašinās augu sortiments.
Dace uzsver, ka viņai dzīvē viss notiekot secīgi, pats no sevis. Arī biznesa idejas rodas loģiski, izriet cita no citas. Sākotnēji, svaigi izskolotā dārzu speciāliste bijusi noslogota, darba profesijā netrūcis, tad krīze pēkšņi pielikusi punktu, viņa zaudējusi arī pasniedzējas darbu dārzkopības skolā. Turklāt Tukumā, kā jau visur, vietējie meistari nešķiet tik labi, kā no malas pieaicinātie. Dace steigšus pārdomājusi, ko varētu darīt, lai vairāk nopelnītu. Izvērtējusi visus resursus, iespējas un prasmes. «Laukos ir zemes gabals. Ko es praktiski protu? Stādus audzēt!» tā sava papildbiznesa aizsākumus atceras Dace.
Dace savu daiļdārzu uzskata tikai par vienu no pašizteiksmes un ienākumu veidiem. Jo pamazām atgriežas arī pasūtījumi dārzu veidošanai, kā gana ienesīgs sevi pierādījis stādu bizness. Ziemas tukšo laiku aizpildot dārzu projektu veidošana un kursu vadīšana. Taču vasarā daiļdārzs atpelna gan savu uzturēšanu, gan stādu kolekcijas papildināšanu, pat dod nelielu peļņu. Par konkrētākiem skaitļiem saimniece plāno runāt pēc diviem, trim gadiem, kad atkal pilnībā iekļaušoties apritē. Taču viens ir skaidrs – parādīt savu skaisto dārzu citiem ir arī izdevīgi. Turklāt šajā jomā nekāda konkurence naapdraud. Jo vairāk apskates objektu, jo vairāk tūristu ierodas.
Visu rakstu Dārzs baro dārznieku lasiet 13. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.