Pēc halal metodes kautajā veidā nav nekādu pretrunu, jo kaušanas procesā tiek ievērotas islāma tradīcijas.
To apliecina arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, kurš kopā ar citiem nozares speciālistiem apmeklējis pagaidām Latvijā vienīgo kautuvi, kura veic kaušanu pēc šādas metodes. Kaušanas procesā tiekot ievērotas visas prasības.
Eiropas Savienības un pasaules tirgū halal gaļa trūkst; tendences pasaulē un Latvijas klimatiskie apstākļi paver iespējas zemniekiem pārorientēties tieši uz gaļas ražošanu. Tas, ka pēc LOSP iniciatīvas tika panākti grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā ir tikai apsveicams fakts, jo veicinās vismaz vienas nišas produktu eksporta iespējas, tādējādi radot pienesumu Latvijas tautsaimniecībai.
Organizācija norāda - ir neizprotami, ka notiek cīņa vienlaicīgi par tautsaimniecības attīstību un vienlaicīgi arī par tās bremzēšanu, ko pierāda fakts, ka 31.martā daži deputāti vēlas panākt halal gaļas ražošanas pārtraukšanu Latvijā. LOSP uzsver, ka tieši tāpēc ir jāveic sabiedrības izglītošana, lai nerastos nepārdomāti pārpratumi, kas šajā gadījumā liellopu un jēra gaļas nozares var novest pie iznīcības.
Arī Latvijas gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācijas izpilddirektorsJānis Zutis pauž neizpratni par Dzīvnieku aizsardzības ētikas padomes ( Padome) pausto paziņojumu par negatīvo attieksmi pret praksi, saskaņā ar kuru dzīvnieku kaušana tiek veikta ar metodi bez iepriekšējas apdullināšanas. Neizpratni raisot arī fakts, ka pēdējo nedēļu laikā Padome vairakkārt paudusi diametrāli pretēju viedokli. Padome arī secinājusi, ka ekonomiskā labuma Latvijai no šis metodes ieviešanas pagaidām nav.