Britiem būtu jāpriecājas – lai gan krīze Lielbritānijai nav gājusi secen, tomēr Eiropā un ASV klājoties vēl daudz sliktāk, vēsta laikraksts London Evening Standart.
Otrdien Eiropas Centrālā banka paaugstinās procentu likmes, kas ievērojami pacels eiro vērtību un apgrūtinās ekonomiski vissmagāk cietušo valstu atlabašnu no krīzes. Savukārt piektdien ASV valdība vairs nestrādās, jo tai vienkārši beigsies nauda savā starpā karojošo partiju dēļ, kas nevar vienoties par valsts budžeta pieņemšanu, raksta London Evening Standart.
Eiropai galvassāpes rada trīs rūpju bērni – Grieķija, Īrija un Portugāle. Grieķiju un Īriju glābj vienīgi Briseles aizgādība, savukārt Portugāle drīz vien pievienosies Eiropas Savienības (ES) apgādājamo sarakstam. Brisele ir piekritusi pirmo divu valstu sanācijai vien ar nosacījumu, ka tās ievērojami samazinās savu budžetu. Izpildot ES galvaspilsētā noteiktos nosacījumus, valstu ekonomika nespēj augt – valstis nespēj iekasēt pietiekamu daudzumu nodokļu, un tādēļ ir gandrīz pilnīgi neiespējami atdot milzīgos parādus. Redzot šo situāciju, investori pieprasa augstākas procentu likmes, ieguldot šajās valstīs – 13% investori prasa Grieķijā un – 10% Īrijā. Salīdzinājumam – no Vācijas tiek prasīti vien 3%.
Eiropas Centrālā banka paaugstinās procentu likmes, kas pacels eiro vērtību, tādējādi padarot vissmagāk cietušajām valstīm atkopšanos no krīzes vēl grūtāku, situāciju Eiropas ekonomikā raksturo London Evening Standart.
ASV problēmas ir nedaudz citādas – «tās centrālā banka drukāja naudu tā, it kā rītdienas nemaz nebūtu», vēsta laikraksts. Tādējādi ASV ir šogad nodrošinājusi ekonomsiko izaugsmi par 3%, tomēr valsti ir nomocījuši politiskie ķīviņi. Demokrāti un republikāņi vēl joprojām nevar pieņemt 2011.gada budžetu. Ja partijas nespēs vienoties par kopsaucēju budžeta pieņemšanā līdz piektdienai, ASV nevarēs samaksāt algu ierēdņiem un piegādātājiem, situāciju raksturo britu laikrakaksts.
Ir skaidrs, ka budžets šim gadam ASV tiks agrāk vai vēlāk pieņemts, tomēr šie sarežģījumi norāda uz daudz samilzušāku problēmu: ASV pilsoņi ir kūtri nodokļu maksātāji, un tas rada problēmas pensiju sistēmā un veselības aprūpē. Sabiedrībai tas nozīmē ievērojumus pabalstu un pensijas samazinājumus.
Lielbritānijai veicas labāk ne tāpēc, ka tās politiķi ir gudrāki, bet gan tāpēc, ka pati sistēma ir sakārtotāka. Eiropai klājas grūti, jo tai ir jārisina problēmas dažādos līmeņos attīstītām valstīm ar vienu un to pašu valūtu, raksta The Economist redaktora vietniece Emma Dunkana. Viena no lielākajām Lielbritānijas priekršrocībām ir tā, ka valsts ir saglabājusi savu valūtu un nav iestājusies eirozonā.