Parādu nastas nomāktā Itālija, visticamāk, bankrotēs, taču Spānija varētu izvairīties no maksātnespējas, secinājusi Lielbritānijas analītiķu grupa Ekonomisko un Biznesa pētījumu centrs (CEBR), vēsta BBC.
Analītiķu grupa ir izskatījusi iespējamos krīzes attīstības scenārijus un secinājusi, ka Itālijai neizdosies izvairīties no defolta, ja vien valsts nepiedzīvos strauju lēcienu ekonomiskajā attīstībā.
Lai arī Itālija ir ieviesusi stingrus taupības pasākumus un cer likvidēt budžeta deficītu jau līdz 2014. gadam, valsts ekonomikai nepieciešams pamatīgs izaugsmes «grūdiens». Tomēr Itālijas ekonomika šī gada pirmajā ceturksnī ir augusi tikai par 0,1% un tiek paredzēts, ka turpmākā izaugsme būs tik pat gausa.
Pretējās domās ir Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni, kurš trešdien, uzrunājot parlamentu, apgalvoja, ka valsts ekonomika ir «spēcīga» un tās bankas uzticamas.
Tomēr daudzi ekonomisti uzskata, ka parādu krīzes aprīs arī eirozonas trešo lielāko ekonomiku. Itālijas parāds varētu pieaugt no 128% no IKP līdz pat 150% jau 2017. gadā, ja valsts obligāciju procentu likmes paliks virs 6%, aprēķinājuši CEBR.
Savukārt Spānija ir labākā situācijā, jo tai ir daudz mazāks valsts parāds. «Spānija varētu izvairīties no maksātnespējas un parādu pārstrukturizācijas, ja vien nenotiks «parādu krīzes infekcija»,» skaidro CEBR. «Reālistiski skatoties – Itālija ir nolemta bankrotam, bet Spānija no tā var izvairīties,» piebilst CEBR.
Jau vēstīts, ka pēc tam, kad Itālijas obligāciju likmes sasniedza jaunu eirozonas rekordlīmeni, valsts finanšu ministrs Džulio Tremonti ir uzsācis ārkārtas sarunas ar Eirogrupas vadītāju Žanu Klodu Junkeru.