Par spīti policijas regulārajām aktivitātēm, «izkratot» kārtējo Rīgas sīkbodīti, kurā līdz ar ūdenspīpēm un šķiltavām tiek tirgotas tā dēvētās legālās narkotikas, iznīdēt šo rūpalu līdz šim nav izdevies. Jaunu kaitīgo vielu aizliegšana Latvijā prasa stipri ilgāku laiku nekā tepat kaimiņos esošajā Lietuvā vai Igaunijā, un tirgoņi to izmanto, lai bez bailēm atklāti izplatītu apreibinošas vielas. Tomēr pēc gadiem ilgām diskusijām, ko tad īsti darīt lietas labā, ierēdņi ir sapurināti un Veselības ministrijā (VM) paklusām notiek darbs pie likumu grozījumiem, kas «legālo narkobiznesu» varētu iedragāt pašos pamatos.
Par to šodien vēsta laikraksts Diena.
Veikaliņu Shamanas.lv Rīgas centrā, Ernesta Birznieka-Upīša ielā, pagājušajā nedēļas nogalē kārtējo reizi apciemojusi policija. Shamanas.lv ir labi pazīstama vieta, kur var nopirkt tā dēvētās legālās narkotikas jeb dažādus augu maisījumus, kuru izpīpēšanas radītais efekts līdzinās marihuānai, raksta Diena.
Likumsargi Shamanas.lv neviesojās pirmo reizi, bet nekad iepriekš pārbaudes un preces izņemšana veikaliņam nebija patraucējušas jau ļoti drīz atjaunot darbību. Arī pēc jaunākā reida veikala durvis drīz vien atkal bija vaļā, norāda laikraksts. Tas ir iespējams, jo Latvijā jaunas aizdomīgas vielas aizliegšana mēdz aizņemt no sešiem mēnešiem līdz pat gadam, kamēr iestādes pārliecinās par tās kaitīgumu un izstrādā attiecīgos priekšlikumus, kurus pēc tam izskata un apstiprina gan Saeima, gan Ministru kabinets (MK). Šajā laikā vielu var droši tirgot, nebaidoties no atbildības likuma priekšā, turklāt, kad tā beidzot tiek aizliegta, atliek vien nedaudz pamainīt vielas ķīmisko formulu, lai tā atkal likuma priekšā kļūtu legāla.
Tomēr, ja likumā izdosies iestrādāt ideju, kas pagaidām briest dažādu iestāžu ierēdņu prātos, «legālās narkobodes» beidzot var palikt pagātnē, vēsta laikraksts. VM patlaban tiek strādāts pie «ģenēriskās sistēmas», kas nozīmētu, ka aizliegto vielu sarakstā tiek iekļauta viena vielas pamatforma, tādējādi par nelegāliem padarot arī visus tās atvasinājumus. Agrīnās brīdinājuma sistēmas par jaunajām psihoaktīvajām vielām nacionālā koordinatore Linda Sīle skaidrojusi: tas nozīmētu, ka, piemēram, likumā vairs nemēģinās uzskaitīt, katru apreibinošajos Spice maisījumos bieži vien lietotās vielas JWH paveidu (piemēram, JWH-018, JWH-073, JWH-398 utt.), bet gan vienkārši tiks norādīts, ka aizliegti ir visi sintētiskie kanabinoīdi.
Vienkāršāk šo principu izskaidrojis Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sekretārs Jānis Bekmanis: «Tēlaini salīdzinot, šobrīd mēs varētu mēģināt aizliegt, piemēram, melleņu jogurtu vai biezpienu ar 5% tauku. Savukārt, ieviešot ģenērisko formulu, mēs uzreiz varam pateikt, ka kaitīgi ir visi piena produkti, turklāt arī tie, kas vēl nav izgudroti.»
J. Bekmanis norādījis, ka teorētiski, ieviešot šo risinājumu, savas durvis nāksies slēgt arī «legālajām narkobodēm», jo vienā piegājienā visa to prece būs kļuvusi nelegāla un jaunas preces izķīmiķot vairs nebūs tik vienkārši. «Bet, ziniet, tie ķīmiķi, kas strādā otrajā pusē, arī ir profesionāļi, tādēļ es neprognozēju, ka šis risinājums būs panaceja,» viņš atzinis.
Lai šajā jomā būtu dubultdrošība, Iekšlietu ministrija grib, lai paralēli tiktu ieviesta arī pagaidu aizlieguma sistēma. Tas nozīmētu - ja pēkšņi tirgū parādās kāda narkotiska viela, kas ģenēriskajai formulai neatbilst, ekspertu komisija var ieteikt šo vielu aizliegt uz laiku, kamēr ir izpētīta tās ietekme un izlemts, vai vielu atļaut vai pilnībā aizliegt.