Akcīzes nodoklis par alkoholiskajiem dzērieniem (neieskaitot alu) šā gada pirmajā ceturksnī iekasēts 23,24 milj. Ls apmērā, kas ir par 1,94 milj. Ls jeb 9% vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
To, pēc VID norādītā, ietekmēja kopējais patēriņam nodoto legālo alkoholisko dzērienu apjomu palielinājums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Savukārt par alu 2013.gada trīs mēnešos nodokļu veidā iekasēts 2,8 milj. Ls, kas ir par 520 tūkst. mazāk nekā pērn trīs mēnešos. Alkoholisko dzērienu apjoms, kas nodots patēriņam Latvijā, un to struktūra, ņemot vērā piemērojamās akcīzes nodokļa likmes, ir vieni no būtiskākajiem rādītājiem, kas vistiešākā veidā ietekmē akcīzes nodokļa ieņēmumus valsts budžetā.
Pirmajā ceturksnī patēriņam Latvijā nodoti 1,05 tūkst. dekalitri (dal) alkoholisko dzērienu, kas ir par 3% vairāk nekā 2012.gada attiecīgā periodā.
Salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem trim mēnešiem, alkoholisko dzērienu patēriņa rādītājos vislielākais pieaugums ir pārējo alkoholisko dzērienu grupā, kurā lielāko daļu veido alkoholiskie kokteiļi un degvīns, par 38 tūkst. dal jeb 7%. Alus 2013.gada trīs mēnešos patēriņam Latvijā nodots 2,93 tūkst. dal apjomā, kas ir par 4% mazāk nekā 2012.gada attiecīgā perioda.
Kopējā patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu struktūrā pirmajā ceturksnī vislielāko īpatsvaru veido alus (74%), taču salīdzinoši zemās akcīzes likmes dēļ kopējos akcīzes nodokļa ieņēmumos par alkoholiskajiem dzērieniem tas veido tikai nepilnus 11%. Degvīna un pārējo «spirtoto» īpatsvars kopējā alkohola patēriņa struktūrā aizņem 15%, taču būtiski augstākās nodokļa likmes dēļ akcīzes nodokļa ieņēmumu struktūrā šī grupa nosaka dominējošo lomu – 78%.
Akcīzes nodoklī par tabakas izstrādājumiem pirmajā ceturksnī arī iekasēts vairāk, proti, 23,2 milj. Ls, kas ir par Ls 1,5 milj. Ls jeb 7% vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā.
Akcīzes nodokļa ieņēmumu pieaugums skaidrojams ar šā gada divos mēnešos patēriņam nodoto legālo cigarešu daudzuma pieaugumu par 2%. Tomēr minētais fakts vēl neliecina par situācijas uzlabošanos, jo šī gada martā legālo cigarešu tirdzniecības apjomi samazinājušies par 9% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada martu, tādējādi kopējie trīs mēnešu rādītāji ir par 2% zemāki nekā 2012.gadā, skaidro VID.