Lai līdz 2030. gada pirmajam janvārim sasniegtu Latvijas stratēģisko mērķi - vidējo Eiropas Savienības IKP līmeni uz vienu iedzīvotāju -, tad katru gadu Latvijas IKP pieaugumam ir jābūt 9,5% gadā virs vidējā vidējo Eiropas Savienības IKP pieauguma.
Atbilstoši Eurostat apkopotajai statistikai Latvija 2022. gadā sasniedza 58% no ES 27 valstu vidējā līmeņa uz vienu iedzīvotāju (rēķinot eiro un tirgus cenās). Ievērojami virs ES vidējā līmeņa bija Luksemburga (+235%), Īrija (+179%) un Dānija (+82%). Krietni ES vidējo līmeni apsteidza arī Nīderlande (+53%), Zviedrija (+52%), Austrija (+39%), Somija (+36%), Beļģija (+34%) un Vācija (+31%). Francijas IKP uz vienu iedzīvotāju 2022. gadā bija 9% virs ES vidējā, bet Itālijas un Maltas IKP uz vienu iedzīvotāju bija par 7% mazāks nekā ES vidējais. Nedaudz zem ES līmeņa bija Kipra (86%), Spānija (80%), Igaunija (76%), Slovēnija (76%), Čehija (73%), Lietuva (67%) un Portugāle (66%). Zem Latvijas līmeņa (58%) bija Slovākija (56%), Grieķija (55%), Ungārija (49%), Horvātija (49%), Polija (49%), Rumānija (42%) un Bulgārija (37%).
Latvija, vērtējot pēc IKP tirgus cenās, nav tas sliktākais piemērs. Latvijai nav tik izcilu panākumu kā Igaunijai un Lietuvai. 1995. gadā Baltijas valstu atpalicība no ES vidējā bija visai līdzīga, un Latvija tolaik pat apsteidza Lietuvu, tomēr, jau iestājoties ES 2004. gadā, Latvija ekonomiskās izaugsmes ziņā bija Baltijas pastarīte. Mēs ievērojami atpalikām no Igaunijas un nedaudz atpalikām no Lietuvas. Ap 2008. gadu Latvija apsteidza Lietuvu un tikai nedaudz atpalika no Igaunijas, bet pēc Parex bankas mahināciju krīzes Latvija nokļuva Baltijas lejasdaļā, un tagad mēs esam tur, kur esam. Tomēr, lai gan Lietuvas un Igaunijas valdības darbojās daudz efektīvāk par Latvijas valdību, uz daudzu ES Austrumeiropas dienvidu daļas (t.sk. Balkānu pussalas) valstu fona Latvija ir pat veiksmes stāsts.
Esam krietni labāki par vairākām Balkānu valstīm, bet ievērojami atpaliekam no pašu kaimiņiem. Tomēr ar 2022. gada sasniegumu - 58% no ES vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju - Latvija ievērojami atpaliek no tā uzstādījuma, kas ir ierakstīts Latvijas svarīgākajā ilgtspējīgas attīstības plānošanas dokumentā - Latvijas Ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2030. gadam.
Visu rakstu lasiet žurnāla Dienas Bizness 23.janvāra numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!