Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētās tirdzniecības misijas ietvaros Amerikas Savienotajās Valstīs, 16.septembrī parakstīts sadarbības memorands starp ASV kompānijas “KBR” un Liepājas SEZ uzņēmumu “GI Termināls” par ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotnes izveidi.
Kompānija “KBR” ir viens no vadošajiem ASV uzņēmumiem projektēšanas inženiertehnisko risinājumu jomā un saskaņā ar vienošanos piedāvās patentētu inženiertehnisko risinājumu un aprīkojumu jaunas aviācijas degvielas (SAF) ražotnes izveidei ar paredzamo jaudu līdz 100 kilotonnām gadā.
Plānots, ka aviācijas degviela tiks ražota no CO² izmešiem un ūdeņraža. Noslēgtā partnerība ietver arī konsultācijas un cita veida atbalstu, bet projektu Liepājā plānots īstenot līdz 2030.gadam.
“KBR” vecākais viceprezidents ilgtspējīgo tehnoloģiju jomā Amans Ahmads uzsvēra, ka šis būs viņu pirmais projekts Baltijas reģionā un pauda gandarījumu, ka “KBR” tehnoloģijas ienāks arī Baltijas tirgū. ASV kompānijas “KBR” portfolio ir aptuveni 20 patentētas tehnoloģijas, kā efektīvi pārstrādāt tādus fosilos resursus kā CO².
“Tāda globāla spēlētāja kā “KBR” ienākšana Latvijā ir nozīmīgs solis ilgtspējīgu inovāciju virzienā. Ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražošana un investīcijas ūdeņraža tehnoloģijās, ko sekmēs abu uzņēmumu sadarbība nenoliedzami virza uz priekšu Latvijas enerģētikas izaugsmi un stiprina mūsu industriālo konkurētspēju,” atzīst Ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Liepājas SEZ pārvalde sadarbībā ar pašvaldību un valdību strādā pie vairāku nozīmīgu investīciju projektu attīstības ar mērķi izveidot Liepājā ilgtspējīgas uzņēmējdarbības centru.
Kā norādīja Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, ilgtspējīgas aviācijas degvielas (SAF) ražošanas projekts lieliski iederas starp vairākiem citiem liela mēroga privāto investīciju projektiem, kas tuvāko piecu līdz septiņu gadu laikā tiks īstenoti Liepājas SEZ teritorijā. Ir parakstīti zemes rezervācijas līgumi gan par Atkrastes vēja parka atbalsta bāzes un smagkravu termināļa, gan ūdeņraža rūpnīcas, gan eksporta termināļa būvniecību.
Šie projekti piesaistīs ievērojamas investīcijas, nodrošinās ilgtspējīgu H²,O², CO² izmantošanu un veicinās visdažādāko nozaru uzņēmumu inovatīvu attīstību.