Latvijā un Baltijas valstīs kopumā uzņēmumi nākotnē raugās cerīgāk un gaišāk nekā vidēji citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, rāda Revīzijas un uzņēmējdarbības konsultāciju uzņēmumu grupas Grant Thornton ikgadējā International Business Report pētījuma rezultāti.
Starptautiskā projekta ietvaros Grant Thornton pētīja to, kā uzņēmumi vērtē gan savas, gan valsts ekonomikas izaugsmes iespējas. 8% no Latvijas uzņēmumu vadītājiem ir optimistiski noskaņoti un paredz ekonomiskās situācijas uzlabošanos. Par latviešiem vēl pozitīvāk noskaņoti ir igauņu uzņēmēji, no kuriem 18% paredz ekonomikas uzlabošanos. Lai arī Lietuvā šādi optimistiski noskaņoti ir tikai 2% uzņēmēju, tas ir ievērojami vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Ekonomisko izredžu indeksā tas ir mīnus 17%, kas nozīmē, ka 17% Eiropas Savienības uzņēmumu līderu pesimistiski raugās uz ES ekonomikas nākotnes izredzēm.
«Lai gan rezultāti atspoguļo tikai uzņēmumu vadītāju noskaņojumu un sajūtas attiecībā uz gaidāmo nākotnē, tie iezīmē tendenci, kādu patiešām varam sagaidīt. Ja uzņēmumi paredz pesimistisku nākotnes scenāriju, tad tas iespaidos viņu lēmumus un darbības jau šodien, kas attiecīgi var bremzēt to attīstību un tiešām likt šīm pesimistiskajām prognozēm piepildīties. Skatoties Eiropas kontekstā, Latvijai ir ļoti pozitīvs rezultāts,» saka Grant Thornton Rimess Baltic partnere Jelena Zhovnikova.
Par spīti kopējam Eiropas pesimismam, 7% no ES dalībvalstu kompānijām plāno palielināt darbinieku skaitu nākamo 12 mēnešu laikā. Latvijā 14% uzņēmumu norādījuši, ka plāno izveidot jaunas vakances, savukārt Igaunijā darbinieku skaitu plāno palielināt 26% uzņēmumu. Lietuvā šis rādītājs ir negatīvs — mīnus divi procenti. Tomēr, neskatoties uz plānoto darbavietu samazinājumu, 30% Lietuvas uzņēmumu paredz ieņēmumu palielināšanos nākamo 12 mēnešu laikā.