Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā notiekošā Baltijas, Ziemeļvalstu un Lielbritānijas līderu tikšanās mērķis ir pārrunāt izaicinājumus, ar kuriem reģions saskarsies nākotnē, taču komentētāji uzskata, ka pasākums ir daļa no britu centieniem Eiropā izveidot Ziemeļu savienību.
Zviedrijas laikraksts Dagens Nyheter vēsta, ka tikšanās ilgtermiņa mērķis, vismaz Lielbritānijas premjeram Deividam Kameronam, ir savienības izveidošana starp Ziemeļeiropas valstīm.
«Pastāv risks, ka D. Kamerons vēlas izveidot ziemeļu partnerību, kura izaicinātu Briseli,» raksta laikraksts. Līdzīgās domās ir arī Financial Times, kas atzīmē, ka D. Kamerons vēlas iegūt sabiedrotos, lai nostātos pretim Francijas uzskatiem par ekonomikas organizāciju Eiropā.
Neskatoties uz to, ka D. Kameronu pēc tam, kad viņš atteicās atbalstīt fiskālās disciplīnas līgumu, pasākuši uzskatīt par «Eiropas izstumto», Zviedrijā viņu un Lielbritāniju nereti uzskata par vērtīgiem sabiedrotajiem cīņā pret pārmērīgajiem taupības pasākumiem.
Financial Times arī norāda, ka tikšanās laikā aizkulisēs notiek diskusijas par to, kā izjaukt Eiropas ekonomikā dominējošo «Franču modeli», un lielākā daļa no deviņu valstu līderiem, kas piedalās pasākumā, iebilst pret stingrāku ekonomikas uzraudzību un jauniem nodokļiem, tostarp arī pret paredzēto finanšu transakciju nodokli.
D. Kamerona vēlme sadarboties ar Ziemeļvalstīm un Baltiju nav pārsteidzoša, ņemot vērā šo valstu relatīvo ekonomisko veiksmīgumu pēdējos gados, norāda Financial Times.
Db.lv jau vēstīja, ka Ziemeļu nākotnes forumā pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar sieviešu lomu uzņēmējdarbībā un reģionu sagaidošajiem izaicinājumiem.
Lielbritānijai ir jāmācās no Ziemeļvalstu un Baltijas pieredzes un jāļauj uzņēmējdarbībā atbildīgas pozīcijas ieņemt sievietēm. Kompānijas, kurās sievietes neieņem atbildīgas vadības pozīcijas, ir viens no galvenajiem iemesliem, kas traucē Lielbritānijas ekonomikas atveseļošanos, iepriekš sacīja britu premjers.
Tāpat vēstīts, ka decembrī Eiropas valstis vienojās par jauna līguma izveidi, kas sevī ietvers stingrāku finanšu disciplīnu. Līgumu atteicās parakstīt Lielbritānija.