Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) rīcībā esošais finansējums varētu tikt palielināts līdz diviem triljoniem eiro, lai tādējādi būtu iespējams palīdzēt arī finansiālās grūtībās nonākušajām eirozonas lielākajām ekonomikām, vēsta Vācijas laikraksts Der Spiegel.
Patlaban ESM finansējums paredzēts 500 miljardu eiro apmērā. Pret iespējamo palielinājumi iebilst Somija, kura norāda, ka par tik dramatisku finansējuma kāpumu savs atzinums jāsniedz valsts parlamentam.
Par ESM izveidošanu eirozonas valstis vienojās gada sākumā. Paredzēts, ka mehānisms darbu sāks oktobrī. Ja ESM finansējums tiks paaugstināts līdz diviem miljardiem – valstīm vajadzēs veikt lielākas iemaksas fondā.
Der Spiegel norāda, ka Vācijas Konstitucionālās tiesas lēmumus par ierobežojumiem Berlīnes dalībai ESM nozīmējot, ka daļa mehānisma paredzētās naudas varētu nākt no privāto investoru puses.
Iepriekš Vācijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka valsts prezidents līgumu ar zināmiem nosacījumiem var ratificēt, tomēr noteica, ka Berlīnes iemaksas fondā ir stingri ierobežotas 190 miljardu eiro apmērā. Gadījumā, ja valsts vēlētos savas iemaksas palielināt, tam būtu nepieciešams likumdevēju apstiprinājums.
Medijs informē, ka investoru naudu gan esot paredzēts tērēt mazāk riskantiem nolūkiem – piemēram, veicinot pasākumu kopumu, kuriem jāsekmē recesijas mazināšanās krīzes skartās valstīs.
Tikmēr Reuters vēsta, ka Vācijas finanšu ministrija paziņojusi, ka runas par ESM palielināšanu ar privāto investoru atbalstu ir «nereālas» un ka informācija par noteiktām summām esot «abstrakta».
Paredzēts, ka ESM nodrošinās finanšu palīdzību grūtības nonākušajām eirozonas valstīm. Fonds aizstās esošās palīdzības programmas – Eiropas finanšu stabilitātes mehānismu (EFSF) un Eiropas finanšu stabilizācijas mehānismu (EFSM). Patlaban nolemts, ka ESM rīcībā būs 500 miljardus eiro liels finansējums.
ESM izveidots, lai no tā varētu izsniegt aizdevumus finansiālās grūtībās nonākušām valstīm vai arī izlietot līdzekļus banku rekapitalizācijai, kā arī ekonomisko problēmu nomocīto valstu obligāciju uzpirkšanai.
Tikmēr parādu krīzes nomocītajai Grieķijai jādod vairāk laika, lai iedzīvinātu starptautiskā aizdevuma programmu, pavēstījis Francijas premjers Žans Marks Ero. «Atbildei uz Grieķijas lūgumu nav jābūt valsts aiziešanai no eirozonas. Mēs noteikti varam atļauties piešķirt vairāk laika, ar noteikumu, ja Grieķija nepieciešamās reformas ievieš apņēmīgi,» sacījis Ž. M. Ero.