Sākot no 2017. gada 1. janvāra spēkā stājusies jauna prasība - lai izmantotu iedzīvotāju ienākuma atvieglojumus par iemaksām privātajos pensiju fondos, klientiem šīs iemaksas būs jāpatur vismaz divus taksācijas gadus. Šo grozījumu mērķis ir veicināt uzkrājumu veidošanu, stimulējot to ar nodokļu atvieglojumiem un vienlaicīgi mazinot iespējas izmantot privātos pensiju fondus nodokļu atvieglojumu atgūšanai, tādējādi faktiski neveidojot uzkrājumus, skaidro Nordea Pensions Latvia valdes loceklis Iļja Arefjevs.
Līdz šim vismaz 55 gadus veciem klientiem bija iespēja veikt iemaksas, uzreiz izņemt naudu un izmantot nodokļu atvieglojumus
Pēdējos gados arvien biežāk bija sastopami gadījumi, kad klienti, kas sasniedza 55 gadu vecumu (standarta vecums, sasniedzot kuru klientiem ir tiesības bez ierobežojumiem izņemt naudu no privātajiem pensiju fondiem), gada beigās veica lielas vienreizējās iemaksas privātajā pensiju fondā, uzreiz piesakot kapitāla izmaksu un pāris mēnešus vēlāk, nākamā gada sākumā, pieteicās iedzīvotāju ienākuma nodokļa atgūšanai, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju. Kaut arī līdz šim spēkā esošie normatīvie akti to pieļāva, tas īsti neatbilda likuma Par privātajiem pensiju fondiem mērķim - veicināt privāto pensiju uzkrājumu veidošanu. Tādēļ tika veikti attiecīgie grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai novērstu ļaunprātīgu tiesību normu izmantošanu.
Eksperts uzsver - būtiski atzīmēt, ka ar jaunās prasības ieviešanu netiek sodīti krājēji, kas jau ir sākuši izņemt kapitālu no privātajiem pensiju fondiem. Tas nozīmē, ka gadījumos, ja iemaksas bija veiktas iepriekšējos gados un rezultātā tika uzkrāts kapitāls, līdz šim uzkrāto kapitālu varēs izņemt. Tāpat arī varēs veikt jaunas iemaksas un izmantot nodokļu atvieglojumus par jaunām iemaksām. Taču, ja klients papildus jau uzkrātajam kapitālam vēlēsies izņemt arī jaunās iemaksas ātrāk nekā divu kalendāro gadu laikā, viņam vajadzēs atgriezt jau saņemtos nodokļu atvieglojumus.
Lai saņemtu nodokļu atvieglojumus, tāpat ir jāiesniedz gada ienākuma deklarācija. Taču, ja klients izņem naudu no privātā pensiju fonda un rezultātā viņam vairs nepienākas jau piešķirtie nodokļu atvieglojumi, par šo summu Valsts ieņēmumu dienests palielinās taksācijas vai pēctaksācijas gada apliekamo ienākumu. Tas nozīmē, ka šādos gadījumos sākumā klients saņems nodokļu atvieglojumus, bet vēlāk tiem tiks veikts pārrēķins un tie būs atgriež valstij.
Par privātpersonas veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos ir iespējams atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% apmērā, ja šīs iemaksas nepārsniedz 10% no bruto darba samaksas, vai cita ar pilno ienākuma nodokļa likmi apliekamā ienākuma (piem., saimnieciskās darbības ienākuma, vecuma pensijas, kas pārsniedz 235 eiro mēnesī, u.tml.).