Kipras parlamentā piektdien paredzēts balsojums par starptautiskā aizdevuma saņemšanai nepieciešamā finansējuma iegūšanas likumprojektiem – tā saukto Plānu B.
Vienošanās ar aizdevējiem Kiprai jāpanāk līdz pirmdienai, jo Eiropas Centrālā banka (ECB) iepriekš pavēstījusi, ka ārkārtas finansējumu salas bankām nodrošinās tikai līdz 25. martam. Gadījumā, ja ECB pārtrauks Kipras banku finansēšanu, tās var bankrotēt. Kipras Centrālā banka brīdinājusi, ka valsts ekonomika atrodas uz sabrukuma sliekšņa un nākamais solis var būt gan tās glābšana, gan arī iznīcība. No ECB palīdzības ir atkarīgas Kipras lielākās bankas – Bank of Cyprus un Laiki.
Saskaņā ar alternatīvo plānu, paredzēta investīciju fonda radīšana, kurā tiks apvienoti ienākumi no valsts un privāto pensiju fondu nacionalizēšanas, kā arī no parādzīmēm, kas izsniegtas apmaiņā pret iespējamiem ienākumiem no dabasgāzes atradnēm. Tāpat, kā iespējami risinājumi, Plāna B ietvaros tiek nosaukta Kipras banku rekonstrukcija un palīdzība no ietekmīgās Kipras pareizticīgo baznīcas. Kipras banku sistēmas rekonstrukciju atbalsta arī eirozonas finanšu ministri, vēsta Bloomberg. Saskaņā ar eirozonas plānu – Cyprus Popular Bank un Bank of Cyprus varētu tikt sadalītas, lai izveidotu «slikto banku». Garantētie noguldījumi 100 tūkstošu eiro apmērā varētu tikt pārvesti uz «labo banku», savukārt summas virs 100 tūkstošiem tiktu iesaldētas, līdz brīdim, kad sāktos kredītiestāžu īpašumu pārdošana.
Tikmēr satrauktie Kipras iedzīvotāji turpinājuši veidot garas rindas pie bankomātiem, lai no finanšu iestādēm izņemtu naudu. Naudas izņemšanai noteikts ierobežojums 200 – 260 eiro dienā. Valsts iedzīvotāju vidū sākušas izplatīties baumas, ka lielākās Kipras bankas nekad vairs netiks atvērtas. Par līdzīgu iespēju jau iepriekš brīdināja Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible. Kipras bankas būs slēgtas līdz otrdienai, lai izvairītos no straujas kapitāla aizplūšanas. Trešdien pie Kipras parlamenta notika protesta akcijas, kuru dalībnieki iesaistījās sadursmēs ar drošības spēkiem.
Ceturtdienas naktī notikusi telefonkonference starp eirozonas finanšu ministriem, kas paziņojuši, ka ar Kipras varasiestādēm ir gatavi apspriest alternatīvos pasākumus, kurus salai ir jāprezentē cik vien ātri iespējams.
Tikmēr Krievijas premjers Dmitrijs Medvedevs kritizējis veidu, kādā Eiropas Savienība (ES) cenšas atrisināt Kipras parādu krīzi. «Situācija ir neparedzama un pretrunīga. Aizdevuma modelis jau ir vairākas reizes pārskatīts. Es šorīt internetā jau redzēju vēl vienu Plānu B un pat Plānu C,» D. Medvedeva sacīto citē Euobserver. Tāpat D. Medvedevs pavēstīja, ka Krievija apsver iespējas samazināt eiro īpatsvaru savās valūtas rezervēs. Izskanējuši arī pieļāvumi, ka Krievijas noguldītāji turpmāk varētu uzskatīt, ka viņu nauda ES vairāk nav drošībā.
Db.lv jau vēstīja, ka Kipras parādsaistību krīze rada sistēmisku risku, kas draud izvērsties visā eirozonā, iepriekš sacīja eirozonas finanšu ministru padomes jeb Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms. Viņš arī atzina, ka Kiprai nav citu iespēju, kā vien piekrist starptautiskajam aizdevumam. Otrdien Kipras parlaments noraidīja pretrunīgi vērtēto starptautisko aizdevumu, kura ietvaros noguldījumiem tiktu piemērota vienreizēja nodeva.