Krievijas bankas un kompānijas, kas veikušas ieguldījumus parādu krīzes nomocītajā Kiprā, riskē zaudēt miljardiem dolāru, ja Vidusjūras valsti piemeklēs maksātnespēja, prognozējusi starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s.
Lai gan Kipra un Eiropas Savienības (ES) valstis uzsākušas sarunas par starptautisko palīdzību aptuveni 17 miljardu eiro apmērā, Moody’s uzskata, ka valsts maksātnespējai ir augsta iespējamība vai arī Kipras valdība varētu tikt piespiesta izmantot jebkuru instrumentu parādu kalnu samazināšanai, tostarp radot zaudējumus privātajam sektoram, vēsta Reuters.
Moody’s aplēsusi, ka Krievijas bankas un kompānijas Kiprā ieguldījušas aptuveni 30 līdz 40 miljardus ASV dolāru. Savukārt Kipras bankās izvietoti noguldījumi 12 miljardu ASV dolāru apmērā no Krievijas. Saskaņā ar Moody’s aprēķiniem, pastāv liela iespēja, ka aptuveni 19 miljardus ASV dolārus no šīs naudas Krievija nevarēs atgūt.
Kipra ir Krievijas kompāniju iecienītākais ofšors, kā arī viens no lielākajiem investētājiem kaimiņvalstī – šai naudai gan lielākoties ir Krievijas izcelsme.
Db.lv jau vēstīja, ka Kiprai nepieciešami gandrīz 17 miljardi eiro, kas ir gandrīz tikpat daudz, cik tās iekšzemes kopprodukts. Tas raisījis bažas par to vai valsts vispār būs spējīga atmaksāt šādu aizdevumu. Finanšu līdzekļi Kiprai nepieciešami galvenokārt, lai glābtu tās finanšu sektoru, kuru sāpīgi ietekmēja Grieķijas parādu krīze.
Prognozēts, ka bez starptautiskās palīdzības Kiprai nauda varētu beigties jau marta beigās. Eirozonas finanšu ministri parādu nomocītajai valstij solījuši, ka par starptautisko aizdevumu līdz šim laikam paspēs vienoties, tomēr vēl joprojām informācija par Kipras glābšanu atklātībā nav parādījusies.
Kā iespējami risinājumi iepriekš nosauktas idejas par to, ka noguldītājiem, kuriem Kipras bankās ir par 100 tūkstošiem eiro lielāki depozīti, vajadzētu piekrist to samazināšanai. Šādu iespēju Kipra kategoriski noliegusi. Valsts, savukārt, piekritusi palielināt savus uzņēmumu ienākumu nodokļus no desmit procentiem patlaban, līdz 12,5 vai 11,5 procentiem.
Izskanējis arī, ka Kipra starptautisko palīdzību saņems tikai aptuveni desmit miljardu eiro apmērā. Viens no risinājumiem būtu saistīts arī ar Krievijas piedalīšanos Kipras glābšanā. Patlaban Krievijas investori jau pauduši vēlmi iegādāties palielināt sev piederošās daļas Kipras lielākajās bankās - Cyprus Popular Bank un Bank of Cyprus.