Gadījumā, ja Kipra atteiksies no starptautiskā aizdevuma noteikumiem, krīzes skartās valsts bankas darbību atjaunot nevarēs, pavēstījis Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible.
Ministrs uzsvēris, ka lielākās Kipras bankas, gadījumā, ja tām nebūs pieejami ārkārtas finanšu līdzekļi, būs maksātnespējīgas, vēsta BBC. Db.lv jau ziņoja, ka Kipras parlaments noraidījis pretrunīgi vērtēto starptautisko aizdevumu, kura ietvaros noguldījumiem tiktu piemērota vienreizēja nodeva. Pēc balsojuma Kiprā uzsākušās sarunas par alternatīva glābšanas plāna izveidi.
Komentējot Kipras parlamenta balsojumu, Vācijas finanšu ministrs norādījis, ka viņš to nožēlojot. «Eiropas Centrālā banka (ECB) ir skaidri pateikusi, ka bez reformu programmas palīdzība Kiprai nevar tikt sniegta. Kādam tas ir jāskaidro Kipras iedzīvotājiem, un es domāju, ka viņiem [varasiestādēm] nebūs iespēju atvērt bankas. Divas lielākās Kipras bankas ir maksātnespējīgas, ja vien nesaņems ārkārtas palīdzību,» sacīja V. Šoible. Kipras bankas, baidoties no kapitāla aizplūšanas, patlaban būs slēgtas līdz ceturtdienai, iepriekš pavēstīja valsts centrālā banka.
Tikmēr Kipras starptautiskais aizdevums varētu kļūt par Vācijas vadīto taupības režīmu lielāko pārbaudi, raksta New York Times. Situācija Kiprā un tās starptautiskā rezonanse radījusi jaunas bažas par solidaritāti Eiropā un Savienības spējām ilgtermiņa palikt vienotai.
Gadījumā, ja Kipras starptautiskais aizdevums tiek pieņemts un neatstāj nopietnas sekas uz citām eirozonas valstīm, tas liecinās par labu Vācijas pieejai. Savukārt, ja situācija Kiprā tālāk destabilizēs eirozonu, tas liecinās, ka Berlīne ir pamatīgi pārrēķinājusies.
Jau izskanēja, ka patlaban pieņemtais aizdevuma līgums nosaka, ka noguldījumiem Kipras bankās, kas zemāko par 100 tūkstošiem eiro, tiks piemērota vienreizēja nodeva 6,75% apmērā. Savukārt depozītiem, kas pārsniedz 100 tūkstošus eiro – 9,9% apmērā. Šādā ceļā iecerēts iegūt 5,8 miljardus eiro.
Otrdien Kipras politiķi izstrādāja plānu, kura ietvaros noguldījumiem Kiprā, kuru apmērs nepārsniedz 20 tūkstošus eiro, varētu netikt piemērota vienreizējā nodeva. Savukārt noguldījumi robežās no 20 tūkstošiem līdz 100 tūkstošiem tiktu aplikti ar nodevu 6,75% apmērā, bet noguldījumiem, kas lielāki par 100 tūkstošiem – 9,9% apmērā. Tomēr arī šis plāns neguva parlamenta atbalstu.