Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024. - 2027. gadam iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā, un tas ir apjomīgs sistēmas uzlabošanas pasākumu komplekss, kas ne vien paredz pasākumus nodokļu ieņēmumu paaugstināšanai, bet arī kopumā ved pie sistēmiskiem uzlabojumiem dažādās valsts pārvaldes jomās, lai vairotu abpusēju sapratni starp nodokļu maksātāju un valsti.
Īsi sakot, tas ir stāsts par labāku partnerību, bet par pilno versiju Dienas Bizness jautājumus uzdeva Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniecei nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Olgai Bogdanovai.
Fragments no intervijas
Ķersimies pie plāna mērķiem un jēgas! Kur ir sāls?
Ievadam: es nedomāju, ka Latvijā cilvēki kardināli atšķiras no citiem Eiropā. Ja panāksim kopēju izpratni, padarīsim nodokļu nomaksu vieglu, ērtu un saprotamu, tad lielākā daļa samaksās un izvēlēsies mieru, nevis kaut kādas spēlītes.
Viens no plāna pamatprincipiem ir caurskatāmība, mēģinot neliegt pārmērīgi, jo pārmērības vedina gudrot ceļus, kā tās apiet, un uzstājīgi ļaudis šos ceļus atrod. Ir jāpanāk, ka cilvēkam ir saprotama jēga, kādēļ nodokļi jāmaksā un ka tas ir vienkārši izdarāms. Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns nestrādā viens pats. Ir vesela virkne citu plānu un dokumentu, kas paredz kopēju valsts virzību, piemēram, Nacionālās attīstības plāns, nodokļu politikas pamatnostādnes u.c. Ēnu ekonomikas jautājumi ir izpratnes un disciplīnas faktors šajā kopainā. Atklātība un caurskatāmība strādā labi, lai motivētu cilvēkus iziet no ēnām, piemēram, vienam uzņēmumam algas ir krietni zemākas nekā pārējiem komersantiem nozarē. Ja tas ir publiski zināms, iespējams, ka uzņēmumam būs vēlme savu darbību koriģēt. Tāpat diskusiju krustugunīs ir deklarācijas principi un ko tieši vajadzētu prasīt cilvēkiem deklarēt. Mums sabiedrības izpratnē ir jāpanāk, ka valsts ir nodokļu maksātāja partnere.
Piemēram, šis partnerības elements tiks iedibināts ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna pasākumā par priekšrocības piešķiršanu publiskajos iepirkumos uzņēmumiem ar augstāku reitingu. Ko nozīmētu uzņēmums ar reitingu A? Tas nozīmē, ka valsts šo uzņēmumu labi pazīst, tas ir uzticams un riski, ka kaut kas nebūs labi ar šo uzņēmumu, ir zemi. Mēs kā valsts ar šo informāciju padalāmies ar plašāku sabiedrību. Tas arī nozīmē, ka daudz kas jau ir pārbaudīts un mazāk resursu ir jāveltī pārbaudēm arī citām valsts institūcijām, kur uzņēmums vēršas pēc atļaujām vai veic procedūras. Licenču izsniegšanā var tērēt mazāk resursu, un process notiek ātrāk. Arī privātie sadarbības partneri var ņemt vērā reitingu kā rādītāju par uzņēmuma sadarbību ar valsti saistību izpildē. Šobrīd iepirkumos uzvar zemākā cena. Atbilde uz to, kādēļ ir iespējama tik zema cena, nereti ir aplokšņu algas. Sanāk, ka mēs paši stimulējam maksāt aplokšņu algas, lai uzņēmums uzvarētu iepirkumā. Tas nav pareizi. Tādēļ tiek plānots ieviest koeficientu, kas ļauj iegūt priekšrocību pret zemāka reitinga uzņēmumiem.
Visu interviju lasiet žurnāla Dienas Bizness 16.janvāra numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!