Ekonomika

Ar EDLUS baltajā ekonomikā nonāk ne vien būvnieki, bet arī citi pakalpojumu sniedzēji

Db.lv,14.02.2025

Jaunākais izdevums

No šī gada 1. janvāra vairāk nekā uz pusi ir samazināts slieksnis, no kura būvniekiem jānorāda būvlaukumā strādājošo skaits un viņu darba laiks, tā padarot grūtāku nereģistrētu darbinieku vai nostrādātā darba laika slēpšanu. Tādējādi samazinās negodīga konkurence un ēnu ekonomika, kas būvniecības nozarē joprojām ir ar augstāko īpatsvaru valstī.

Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz plašāku elektroniskās darba laika sistēmas (EDLUS) piemērošanu. No šā gada sākuma līdzšinējo 350 000 eiro vietā tā jāpiemēro visos būvobjektos, kuros būvdarbu vērtība sasniedz 170 000 eiro.

Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) Būvniecības informācijas sistēmas reģistru nodaļas vadītāja Iveta Putne norāda, ka likuma grozījumu pamatmērķis ir mazināt ēnu ekonomiku. Saskaņā ar Rīgas Ekonomikas augstskolas pētījuma “Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs” datiem, 2023. gadā nozaru griezumā visaugstākais ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā bija tieši būvniecībā – 34,2%. Lielos, publiskos objektos, kur, ja tā var teikt, būvniekiem “uz pirkstiem” skatās ne vien pasūtītājs, bet arī visa sabiedrība, nelegāli nodarbināto, tostarp strādnieku no trešajām valstīm, būtībā nav. Bet mazajos objektos, kurus neviens īpaši nekontrolēja, bija citādi.

EDLUS mazajos objektos ļaus mazināt negodīgu konkurenci

Tam piekrīt ceļu būves firmas SIA “Binders” Vadības sistēmu un audita daļas vadītājs Eduards Veide: “Latvijā augstais ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecībā, visticamāk, ir saistīts ar maza apjoma vai privāto objektu būvniecību. Visos lielajos objektos izmanto EDLUS, kurā tiek fiksētas darba stundas, turklāt pastāv nozares ģenerālvienošanās un arī būvmateriālus nevar nopirkt bez čeka." Saskaņā ar viņa teikto ēnu ekonomikas apkarošanas kontekstā sliekšņa samazināšana ir apsveicama, jo tā ļauj mazināt arī negodīgu konkurenci. “Uzņēmējs, kurš ir godīgs un vēlas saviem darbiniekiem maksāt oficiālas algas un nodrošināt sociālās garantijas, negodīgu uzņēmēju dēļ zaudē konkurētspēju un faktiski vai nu tiek izspiests no šīs uzņēmējdarbības jomas, vai arī tiek ievirzīts ēnu ekonomikā. Mazo uzņēmumu segmentā likuma grozījumi vairos godīgu konkurenci, tāpēc viņiem tie ir svarīgi.”

Lielo objektu būvlaukumos EDLUS sistēma tika ieviesta jau pirms pieciem gadiem. Saskaņā ar Ivetas Putnes teikto vienotā elektroniskā darba laika uzskaites sistēma būtībā ir datu bāze (VEDLUDB), kurā tiek ievadīti dati no būvlaukuma. “Tā ir tāda kā datu banka, kurā nodod datus par nodarbinātajiem un viņu darba laika uzskaiti. VEDLUDB tiek reģistrēti arī dati par apakšuzņēmēju līgumiem un no pagājušā gada jūlija jānodod arī norēķinu informācija. Ar šiem datiem strādā Valsts ieņēmumu dienests,” viņa skaidro.

Tomēr likumu izmaiņas nereti mēdz izraisīt arī neskaidrības, tāpēc 20. februārī telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT rīko vebināru “Par nodokļiem un nodevām”, kurā kopīgi ar BVKB pārstāvjiem un būvniekiem pārrunās neskaidros jautājumus, kā arī dažādus EDLUS sistēmas aspektus.

Digitalizēta darba laika uzskaite un darbinieku reģistrēšana

EDLUS risinājumu nodrošina arī telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT. Kā tā stiprās puses LMT izceļ to, ka tas ir Latvijā ražots un drošs produkts ar plašu mobilo funkcionalitāti, kas tostarp ļauj strādniekiem reģistrēt savu klātbūtni būvlaukumā ar viedtālruņa palīdzību. Sistēma kalpo ne tikai likuma prasību nodrošināšanai, bet vienlaikus palīdz arī uzņēmuma procesu optimizēšanā un kontrolē, kā arī drošības un disciplīnas uzlabošanā.

Arī Eduards Veide atzīst, ka EDLUS izmantošana ļauj uzņēmējiem iegūt noderīgus papildu datus. “Piemēram, mēs varam iegūt informāciju par to, kur mūsu darbinieki atrodas un cik stundas ir nostrādājuši. To iespējams integrēt uzņēmuma grāmatvedības sistēmā un izmantot darba algu aprēķinos. Zūd nepieciešamība veidot manuālas darbinieku darba laika uzskaites tabeles. Tāpat, savienojot EDLUS ar citām datu sistēmām, piemēram, ar būvniecības informācijas sistēmu, varam saprast, kas konkrētajā dienā objektā ir vai nav paveikts. Respektīvi, iespējams iegūt operatīvu pārskatu par dienas notikumiem, un EDLUS tajā ir svarīga komponente.”

Iveta Putne skaidro, ka kopš pagājušā gada jūlija sistēma nodrošina arī stingrāku finanšu disciplīnu. “Likums nosaka, ka EDLUS jāreģistrē iepriekšējā mēnesī samaksātā līguma summa vai tās daļa. Tas attiecas gan uz būvniecības ierosinātāja norēķiniem ar būvdarbu veicējiem, gan uz galvenā būvdarbu veicēja norēķiniem ar saviem apakšuzņēmējiem, gan uz apakšuzņēmēju norēķiniem ar saviem apakšuzņēmējiem. Norēķinu reģistrēšanas mērķis ir redzēt, vai ierosinātājs norēķinās ar galveno būvdarbu veicēju un galvenais būvdarbu veicējs – ar saviem apakšuzņēmējiem,” skaidro Iveta Putne.

Baltās ekonomikas aplī

Taujāts par šīs sistēmas lietošanas ērtumu, Eduards Veide pauž: “Objektu klāsts, kuros mēs veicam būvdarbus, arī pirms šī sliekšņa pazemināšanas bija ļoti plašs – no vērienīgiem projektiem simts miljonu eiro vērtībā līdz pavisam nelieliem. Saprotot sistēmas priekšrocības, mēs jau vairākus gadus izmantojam EDLUS arī tajos objektos, kuros tas nav noteikts pēc likuma. Tā vienkārši ir ērtāk centralizēt datus. Mēs paši esam piedalījušies pie šīs sistēmas izstrādes, konsultējot LMT, tādēļ jau no paša sākuma labāk sapratām tās priekšrocības. Sistēma ir būvēta, maksimāli pieskaņojoties būvniecības procesiem un specifikai (tostarp arī ceļu būvniecībai), tāpēc to var pielāgot darbam jebkuros apstākļos un izmantot visos objektos,” skaidro SIA “Binders” Vadības sistēmu un audita daļas vadītājs.

Arī Iveta Putne atzīst, ka bez reģistrācijas EDLUS sistēmā būvlaukumā strādāt vairs nav iespējams – tā var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās un ievērojamā administratīvajā sodā. Publiski pieejamā informācija liecina: kopš 2019. gadā būvlaukumos tika ieviesta EDLUS, tajos samazinājies VID konstatēto pārkāpumu skaits un palielinājusies deklarēto ienākumu summa. Savukārt Eduards Veide uzsver, ka baltajā ekonomikā nonāk arī ar būvniecību saistītās nozares, jo ieguvumi no EDLUS neattiecas tikai uz uzņēmējiem, kas nodarbina savus darbiniekus. “Tas attiecas arī uz pakalpojumu sniedzējiem. Piemēram, arī tam tehnikas nomas uzņēmuma darbiniekam, kurš uz objektu atbrauc ar savu traktoru, ir saistoši tajā reģistrēties, un tādējādi viņš nokļūst baltās ekonomikas aplī.”

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Digitalizācija ir viens no ātrākajiem un efektīvākajiem instrumentiem konkurētspējas veicināšanā, kas vienlaikus palīdz arī samazināt loģistikas izmaksas un riskus, atzīmē Arminas Samsonas, LOGIFLY vadītājs.

Redzam, ka pēdējos gados Latvijas uzņēmēji arvien vairāk domā par digitalizāciju, tāpēc LOGIFLY ienākšana Latvijas tirgū mūsu gadījumā bija ļoti loģisks solis, spriež A.Samsonas. Lietuvā jau gadiem strādājām ar vairākiem uzņēmumiem, kuriem bija filiāles arī Latvijā, tāpēc mūsu paplašināšanās noritēja organiski, teic LOGIFLY vadītājs, piebilstot, ka Latvijas un Lietuvas tirgi ir ļoti līdzīgi. Strādāt Latvijā ir ērti, jo biznesa darbības principi un uzņēmēju domāšanas veids nav pārāk atšķīrīgs no lietuviešiem - mēs izprotam tirgus vajadzības un spējam piedāvāt labākos risinājumus.

Plašs piedāvājums

LOGIFLY informācijas sistēma aptver visu loģistikas ķēdes procesu, tostarp transporta pasūtījumu pārvaldību, stāsta A.Samsonas. “Piemēram, pārvadātāja izvēli vai iepirkumu konkursa organizēšanu, automātisko pārvadājumu izmaksu aprēķināšanu, attāluma noteikšanu un CO2 atskaišu veidošanu. Tāpat sistēmā iespējams veikt arī rampu rezervācijas, kas palīdz reģistrēt iekraušanas un izkraušanas laikus noliktavā, norādot transportlīdzekļa un vadītāja datus. Papildus tam sistēma klientiem piedāvā arī pagalma pārvaldīšanas pakalpojumus - numuru atpazīšanu, automātisku vārtu atvēršanu, informācijas nodrošināšanu vadītājiem uz elektroniskā tablo, kravas nosvēršanu un citas lietas, ko iespējams nodrošināt, integrējot vai uzstādot attiecīgās iekārtas,” norāda A.Samsonas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kā iegūt vismaz 40 000 eiro ekonomiju gadā vienai vidēja izmēra pašvaldībai?

Edžus Žeiris, SIA "ZZ Dats" direktors,24.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašvaldību investīcijas IT risinājumos paaugstina pašvaldību darba efektivitāti un samazina funkciju izpildei nepieciešamās finanses – strauji pieaugot darba spēka izmaksām, samazinoties pašvaldību finanšu rocībai un spējai piesaistīt nepieciešamos speciālistus, ir nepieciešams meklēt efektīvus ceļus situācijas uzlabošanai.

Viens no iespējamiem risinājumiem ir pašvaldību procesu pārskatīšana un to digitalizācija, ļaujot efektīvāk izpildīt uzdevumus un samazināt funkciju izpildes izmaksas. Jau pašlaik ir sasniegti vērā ņemami rezultāti, tomēr arī turpmāk ir nepieciešams aktīvi virzīt izaugsmi. Uzskatāmi varam parādīt, kā daži no pašvaldību procesiem, kuros izmantojot integrētas IT sistēmas un elektronizējot un digitalizējot pašvaldību procesus pašvaldībās, tiek ieekonomēti simti tūkstoši eiro pašvaldību budžeta līdzekļi.

Raugoties uz visām pašvaldībām kopumā, redzam, ka pašvaldību investīcijas virza progresu. Un nākas atzīt, ka pašvaldību efektivitātes rādītāji ir tieši proporcionāli IT risinājumos ieguldītā finansējuma apjomam. Un būsim godīgi, Latvijas vidējie rādītāji šādu investīciju veikšanā joprojām būtiski atpaliek no Baltijas, nemaz nerunājot par Eiropas valstu pieredzi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izmaiņas darbaspēka nodokļos, ierobežojumi tabakas izstrādājumu iegādei, jauns modelis recepšu zāļu cenu veidošanai - šīs un vēl citas izmaiņas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju ikdienu no 2025.gada, informē Valsts kanceleja.

Nodokļu izmaiņas

• No 2025.gada 1.janvāra darba ņēmējiem noteikta viena neapliekamā minimuma likme - 510 eiro. Tāpat vienkāršota iedzīvotāju ienākuma nodokļa sistēma, turpmāk piemērojot divas nodokļa likmes. Algām līdz 8775 eiro mēnesī nodokļa likme no 1.janvāra ir 25,5%, savukārt algām virs 8775 eiro mēnesī nodokļa likme ir 33%.

Aprēķināt savas gaidāmās neto algas apmēru par 2025.gada janvāri var, izmantojot algas kalkulatora rīku.

• Ienākumu daļai virs 200 000 eiro gadā, tajā skaitā atalgojumam, dividendēm, kapitāla pieaugumam un ienākumiem no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums, būs papildu iedzīvotāju ienākuma nodoklis - 3% apmērā.

• No 2025.gada tiks palielinātas akcīzes nodokļa likmes degvielai, kā arī degvielai, dabasgāzei un naftas gāzēm, ko izmanto kā kurināmo. Tāpat no jaunā gada tiks piemērots akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu, sākot no 8 gramiem cukura uz 100 mililitriem. Straujāks akcīzes nodokļa likmes pieaugums gaidāms alkoholiskajiem dzērieniem, to starpproduktiem, kā arī tabakas izstrādājumiem un citiem smēķēšanai paredzētiem produktiem, piemēram, elektronisko cigarešu šķidrumam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Vai Latvijas uzņēmumi un iestādes ir gatavi e-rēķiniem?

Viesturs Slaidiņš, Jumis Pro vadītājs,23.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pandēmijas gados pamatīgu paātrinājumu ieguvusī digitalizācija, ko pavisam nesen paplašinājusi arī mākslīgā intelekta (MI) rīku ieviešana, turpina transformēt strādāšanas ieradumus kā privātos uzņēmumos, tā valsts pārvaldē.

Produktivitātes paaugstināšanas iespējas ir patiešām plašas, turklāt tirgū nemitīgi nonāk aizvien jauni risinājumi, tādēļ tos visus ir grūti apzināt un aptvert, nemaz nerunājot par ieviešanu organizācijas darbā. Diemžēl uz šī bagātīgā jaunievedumu fona dažas senākas, taču ne mazāk noderīgas lietas tiek piemirstas. Viena no tām ir e-rēķini.

Šā gada 24. maijā Finanšu ministrija (FM) iesniedza publiskai apspriešanai Grāmatvedības likuma grozījumu projektu, kas nosaka, ka drīzumā rēķini būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais dokuments. Paredzēts, ka jau ar 2025. gada 1. janvāri Latvijas uzņēmumiem, kas izraksta rēķinus budžeta iestādēm, tie būs jānoformē kā strukturētie elektroniskie rēķini. Pārējiem uzņēmumiem izmaiņas e-rēķinu prasībās tiks piemērotas no 2026. gada.

Komentāri

Pievienot komentāru