Eiropai jaunajā gadā izaicinājumi nebūs īpaši tālu jāmeklē. Viens ir tas, ka reģionam būs jāmēģina pārdzīvot savu enerģijas krīzi. Tiesa gan, tas var izrādīties krietni grūtāk, ja Eiropā šīs problēmas iesakņosies.
Vecajā kontinentā 2021. gada izskaņā teju jau par regulāru parādību kļuva tas, ka bariņš enerģijas patēriņa ziņā intensīvāku nozaru pārstāvju saistībā ar to, ka tiem lielu daļu izmaksu veido tieši enerģija, palīgā sauca valdības. Proti, tiek pieprasīts, lai tās kaut ko mēģina likt pretī rekordaugstajām gāzes un elektrības cenām. Vairāki šādi uzņēmumi ziņojuši par savas darbības apmēru samazināšanu vai pat iepauzēšanu. Valdot šādam fonam, ir visai daudz spriedumu, ka notiekošais negatīvi ietekmē reģiona uzņēmumu spēju konkurēt un potenciāli apdraud visu pandēmijas ekonomikas atveseļošanās procesu kā tādu.
Gāze dārga droši vien būs ilgāk
Iepriekš visai plaši ticis lēsts, ka enerģijas cenu ziņā Eiropā bilde sāks uzlaboties tad, kad beigsies šī ziema. Proti, siltākam laikam vajadzētu nākt komplektā ar mazākām spekulācijām par enerģijas trūkumu. Tomēr šobrīd Eiropas dabasgāzes nākotnes piegāžu līgumu cenu izmaiņas liecina, ka gāzes cena var saglabāties augsta ilgāk – arī vasarā un, iespējams, arī kādu laiku pēc tās. Pašās decembra beigās gāzes piegāžu cena Eiropā gan atkal ļoti strauji saruka. Daļēji to noteica ziņas, ka Vecajam kontinentam tuvojas bariņš sašķidrināto gāzi transportējošu kuģu.
Tāpat atkal parādījās cerības uz siltāku ziemu un tika ziņots, ka daļa tirgoņu decembra beigās fiksē savus guvumus no spēlītēm izejvielu tirgū. Droši vien šāds kritums notiek uz neseno, šķiet, tomēr pārmērību fona. Neskatoties uz to, nu garākā termiņa Nīderlandes dabasgāzes fjūčeru cena, piemēram, par piegādēm 2023. gada pirmajam ceturksnim kopš novembra vien ir vairāk nekā dubultojusies gandrīz līdz 100 eiro par Mwh (uz brīdi šī cena padzīvojās arī virs 130 eiro par Mwh).
Visu interviju lasiet 4.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!