Apdrošināšanas nozares pārstāvji pasaulē kā savu vislielāko risku identificē vairāku regulatora prasību vienlaicīgu ieviešanu gan starptautiskā, gan vietējā līmenī, to atklāj apdrošināšanas nozares risku pētījums Insurance Banana Skins.
Jaunu regulatora noteikumu ieviešana kā lielākais drauds tika minēts visos galvenajos tirgos, taču Latvijas apdrošināšanas uzņēmumi šo risku ierindo tikai trešajā vietā.
Ievērojams respondentu skaits pauda bažas par kapitāla pieejamību, lai atbilstu bargākām regulatora prasībām, kā arī nodrošinātos pret pasaules ekonomikas un finanšu tirgus nestabilo situāciju.
Spēcīgu kāpumu šā gada risku topā piedzīvoja dabas katastrofu draudi, kas ir reakcija uz nesenajiem notikumiem Jaunzēlandē un Japānā. Strauji pieaug arī politiskais risks, kas izriet no notikumiem arābu pasaulē, kā arī pieaugošās bažas par eiro zonas valstu maksātspēju.
Pētījuma redaktors Deivids Laskelles norāda: «Šie rezultāti uzskatāmi parāda, ka uz nozari tiek izdarīts spiediens no vairākām pusēm vienlaicīgi, un ir nepieciešami prasmīgi vadītāji, kas uzņēmumus neskartus izvedīs no šīs situācijas.»
SIA PricewaterhouseCoopers vadošais partneris Ahmeds Šarhs atzīmē, ka apdrošinātāju prioritātes ir nepārprotami mainījušās, jo vairāk uzmanības tiek pievērsts tam, kā tikt galā ar arvien jaunām regulatora prasībām. Tas, iespējams, novirza nozīmīgākos resursus un vadošo darbinieku uzmanību no uzņēmuma attīstības iespējām.
Nozīmīgākie nozares riski gan Latvijā, gan pasaulē ir līdzīgi – atšķirība ir tikai secībā. Ekonomiskā krīze Latviju skāra spēcīgāk, tāpēc atšķirībā no vidējiem pasaules rādītājiem ar makroekonomiku un politiku saistītie riski tika uztverti kā būtiskāki, secina PwC konsultāciju nodaļas konsultants Kaspars Ummers.
Savukārt ar regulatora prasībām saistītie riski ieņem salīdzinoši zemāku vietu, jo informācija un regulatora prasības līdz Latvijai nonāk ar zināmu laika distanci. Salīdzinot ar Eiropas lielākajiem apdrošināšanas uzņēmumiem, Latvijas uzņēmumi, iespējams, arī jūtas drošāki par to spēju ātri piemēroties jaunajām regulatora prasībām.
Aptaujas laikā tika aptaujāti gandrīz 500 apdrošināšanas speciālisti un citi nozares pārstāvji 40 pasaules valstīs tai skaitā arī Latvijā, lai noskaidrotu jomas, kurās tie saskata lielākos riskus tuvāko 2 – 3 gadu laikā.