Nē, tas ir maz, kurš mūsdienās par tādu naudu strādā? – šī ir jaunieša standarta atbilde, uzdodot jautājumu: «Vai tu strādāsi par 250 latiem mēnesī?»
Kāpēc jauniešiem palikt Latvijā?
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā vidējais bruto darba algas pieaugums sasniedza 33,4 %, salīdzinot ar pērno gadu, kas pārsniedz arī inflācijas apmēru, līdz ar to Latvijā labi nopelnīt vairs nav tik grūti. «Galvenais ir gribasspēks, uzņēmība un atbildības izjūta,» skaidro Ilze Stobova, Ministru prezidenta padomniece labklājības jautājumos.
Pēdējos gados Latvijā vērojama tendence uzņēmumiem paplašināties, līdz ar to arvien vairāk ir nepieciešami jaunie darbinieki. Labs piemērs šai tendencei ir A/S Lattelecom BPO, kurš pēdējo gadu laikā ir ievērojami palielinājis savu darbinieku skaitu, tomēr arī šis uzņēmums, kā daudzi citi, saskaras ar nopietnu problēmu – cilvēku resursu trūkumu.
Sabiedrībā pastāv mīts, ka jaunieši var pildīt tikai mazkvalificētus darbus, kuros ir nelielas izaugsmes iespējas un atalgojums ir zems, taču Latvijā tā nav. Ilze Stobova apgalvo, ka Latvijā nav tik augsta hierarhija kā Eiropas Savienības vecajās valstīs, tāpēc Latvijā ir līdzvērtīgākas attiecības starp darba devēju un darba ņēmēju. Rezultātā jauniešiem Latvijā ir lielākas karjeras iespējas. Kā piemēru var atzīmēt Latvijas Republikas amatpersonu vecumu, kurš ir mazāks nekā vidēji Eiropas Savienībā. Kur jūs vēl esat satikuši 29 gadus jaunu valsts sekretāru izglītības un zinātnes jautājumos, kā arī premjerministru 41 gada vecumā?
Pašlaik visa pasaule pēta radošo ekonomiku. Par to liecina fakts, ka plašajā informācijas ieguves mājaslapā www.google.com atrodami pat 40 miljoni mājas lapu, kurās rakstīts par šo tematu. Arī Latvijā ir vērojama pāreja uz radošo ekonomiku. Kopumā radošo ekonomiku nodrošina trīs «T» – tehnoloģijas, talanti, tolerance. Ar tehnoloģijām saprot jaunu kvalitāti, talanti ir ideju nesēji, savukārt tolerance – iecietības līmenis pret jauno, neparasto. Idejas ģenerē cilvēki un talanti kopumā. Darba devējiem ir jāmeklē šie talanti, kuri ir apslēpti jauniešos un arī pašiem jauniešiem ir jāsaprot sava nozīmība ekonomikas tālākajā attīstībā. Globālā mērogā tehnoloģijas un talanti atrodas nemitīgā plūsmā. Ieteicamie risinājumi šai nemitīgajai plūsmai būtu valsts un privātā sektora līdzekļu ieguldīšana jaunajos talantos, t.i., jauniešos.
Būtisks arguments ir arī tas, ka Latvija ir pretimnākoša tieši latviešu darbaspēkam un latvieši ir konkurētspējīgāki darba tirgū salīdzinoši ar ieceļotājiem. Pēc Eiropā veiktā pētījumā par imigrantu integrāciju noskaidrots, ka vislabākā dzīve viesstrādniekiem ir Zviedrijā, bet vissliktākā Latvijā. Migrācijas integrācijas politikas indeksā apkopota informācija par 25 Eiropas Savienības (ES) valstīm un Norvēģiju, Šveici un Kanādu.
Ilze Stobova piekrīt apgalvojumam, ka Latvijas jaunieši ir izlaidušies, jo jaunieši nesaprot darba nozīmīgumu un kvalitātes nepieciešamību.
Pieredze
Ģirts Pūtelis
Strādā apskaņošanas firmā Rīgā
Strādājis 10 mēnešus Īrijā, Galvejā. Pirmos mēnešus pavadījis meklējot darbu, pēc tam mēnesi nostrādājis McDonald`s ēstuvē. Mazās algas dēļ nomainījis darbu un sācis strādāt nelielā celtniecības uzņēmumā, kur strādāja kopā vēl ar četriem latviešiem. Maksāja par stundām, tāpēc darba dienu vidēji beidzis 20:00. Darbs nebija viegls un bieži - bīstams. Vairs precīzi neatceras, cik saņēmis par stundu, bet mēnesī vidēji sanācis 1800 eiro, kas ir pilnīgi pietiekami, lai izdzīvotu. Par virsstundām nemaksāja. Jaunieti aizbraukt motivēja piedzīvojumu kāre, aizbrauca kopā ar draugiem. Puisis atzīst, ka dzīve tur ir skaista un naudas netrūkst, taču ir daudz negatīvu lietu - jāstrādā smagi, attieksme no īriem noraidoša, latvieši tiek fiziski un psiholoģiski smagi izmantoti.
Ilze Stobova
Strādā par Ministru prezidenta padomnieci labklājības virzienā
Uzskata, ka Latvijā tieši jauniešiem ir lielākas iespējas un mazāka konkurence darba tirgū. Par galveno iemeslu motivācijai palikt uzskata, ka Latvijā ir ļoti lielas karjeras iespējas. Latvijā, atšķirībā no Eiropas, ir iespēja iegūt augstus amatus uzreiz pēc skolas. «Nav svarīgi, kādā nozarē cilvēks darbojas, svarīga ir produkta pievienotā vērtība, kas šajā gadījumā ir cilvēka inovatīvās idejas.»
Kredītriska analītiķe bankā (nevēlējās, lai vārds būtu minēts)
Uzskata, ka jauniešiem ir jāpaliek Latvijā patriotisku jūtu vadītiem. «Latvijas bagātība ir cilvēki , kas šeit dzīvo, un mēs paši šo bagātību veidojam, ja nebūs, kas veido, tad bagāti nekļūsim,» uzsver analītiķe. Viņas uzņēmumā personāla nodaļa veido pasākumus, kas nodrošina darbinieku attīstības iespējas, dod iespēju mācīties tiem, kas vēlas sasniegt un darīt vairāk.
Jauniešiem jāpamostas!
Jaunieši ir Latvijas labklājības virzītājspēks. Viņu talanti ir neatsverami radošās ekonomikas attīstībai Latvijā. Veroties no dažādiem skata punktiem – valsts, privātā un jauniešu, var secināt, ka katrā no mums slēpjas talants un galvenais ir to attīstīt pareizā gultnē, būt atbildīgiem par to un spēt pacelt savu nemateriālo vērtību, lai kopīgiem spēkiem attīstītu sevi un savu apkārtni, darboties efektīvi un ar augstu atbildības sajūtu. Latvija ir īstā vieta, kur sevi pilnveidot, jo tā pati vēl attīstās un tikai katra jaunieša pašaizliedzīgs ieguldījums spēs to pacelt līmenī, par kuru mūsu priekšteči ir tikai sapņojuši.