Daudzu lielu nekustamā īpašuma attīstības projektu iesaldēšana izraisījusi zināmu cenu stabilizāciju celtniecības materiālu tirgū.
To Db apstiprināja gan vairāku lielu būvkompāniju vadītāji, gan projektu attīstītāji. Domas dalījās jautājumā, vai atsevišķu celtniecības materiālu cenas šobrīd krīt vai kāpj. Vairāki uzņēmumi - RBSSkals, Kalnozols celtniecība, PBLC - norādīja, ka noteiktas materiālu grupas ir kļuvušas lētākas, taču kompānijas Latvijas energoceltnieks, Skonto būve un SRV Terbelat pārstāvji apliecināja, ka var būt runa par zināmu stabilitāti, taču kopumā būvmateriālu izmaksas tikai kāpj, tiesa, ne tik strauji kā citu gadu. Projektu attīstītāji Valērija Barjera nekustamie īpašumi komercdirektors Jānis Brants stāsta, ka cenu krišanos nav novērojis, savukārt SIA Bauplan Nord valdes loceklis Jans Brinks (Jan Brink) prognozē, ka īpaši augstais pieprasījums pēc būvdarbiem vismaz nākotnē nedaudz samazināsies un tas nozīmē ekstrēmā cenu kāpuma pieauguma pierimšanu. Pirmās pazīmes viņš jau esot pamanījis. 2007. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2006. gada 2. ceturksni, būvniecības izmaksas Latvijā cēlās vidēji par 29.1%, kas ir straujākais izmaksu pieaugums Baltijā, liecina CSP dati.
Tempi lēnāki
AS RBSSkals valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns atzīst, ka būvniecības cenas šobrīd Latvijā ir ļoti saistītas ar celtniecības apjomu pieauguma tempu. «Daudzi projekti netiek uzsākti, tāpēc pieprasījums pēc būvmateriāliem ir samazinājies, un pierimis arī cenu pieaugums, » tā M. Saukāns. «Teorētiski būvniecības apjoma kāpumam vajadzētu cenas pat samazināt, bet ir materiāli, kuri tieši pretēji - kļūst dārgāki. Iespējams, to rada tā sauktās deficīta gaidas vai arī citi faktori. To materiālu segmentā, kur ir lielāka konkurence, iespējams, cenas pazemināsies, savukārt citiem turpinās kāpt,» tā M. Saukāns. Arī Kalnozols celtniecība valdes priekšsēdētājs Ivo Čerbakovs min, ka būvmateriālu tirgū vērojama stabila situācija - cenas nedz aug, nedz krītas: «Ievērojami ir krities lielais pieprasījums pēc materiāliem, kas bija vērojams pirms kāda laika un izraisīja atsevišķu materiālu deficītu.»
Var prognozēt
Jānis Milzarājs, celtniecības firmas SRV Terbelat izpilddirektors, saka, ka kopš vasaras sākuma var runāt par būvniecības izmaksu stabilizāciju: «Šobrīd nav vērojams būvmateriālu trūkums un to piedāvājums ir ļoti stabils.» J. Milzarājs sauc faktorus, kas ietekmējuši stabilizāciju - daudzi lielie privātie projekti ir apstājušies un plānotās jaudas ir atbrīvojušās; daudzi pārskata dzīvojamā fonda būvniecības perspektīvas un pārprofilē dzīvojamo fondu uz, piemēram, biroja telpām, vai arī nogaida ar celtniecību. «Valsts pretinflācijas plāns šos procesus ir ietekmējis minimāli. Pat ja tā nebūtu, stabilizācija tā vai tā būtu vērojama un straujai izaugsmei bija jāapstājas. Kā piemēru varu minēt Igauniju, kur valdība nenāca klajā ne ar kādu plānu, un tāpat būvniecības straujā izaugsme ir piebremzējusies citu ārēju un iekšēju faktoru dēļ,» spriež būvnieks.
Dārgāk nekā Eiropā
SIA Bauplan Nord valdes loceklis Jans Brinks zina teikt, ka atsevišķi būvmateriāli Latvijā ir būtiski dārgāki nekā Lietuvā, Polijā un Vācijā, un viņš nedomā, ka to cenas vēl arī turpmāk varētu augt. Jau tagad atsevišķus materiālus, piemēram, sausos betona maisījumus, neskatoties uz transporta izmaksām, firma par zemākām cenām ieved no ārzemēm - Polijas un Vācijas. Arī PBLC prezidents Jānis Lancers norāda, ka esam vai visdārgākā būvmateriālu valsts pasaulē, jo jau tagad cenas atsevišķos segmentos esot pārsniegušas pasaules līmeni. Viņš uzskata, ka tas ir tāpēc, ka Latvijā nepietiekami notiek ražošana. «Valstij būtu jāstimulē būvmateriālu ražošana, jo tā nav peļņu nesoša nozare,» tā būvnieks. «Mums pašiem ir pietiekami daudz izejvielu - kaļķis, smilts, māls.» Arī I. Čerbakovs uzskata, ka būvmateriālu ražošana ir dārgs process, un, lai attīstītu ražošanu, ir nepieciešams valsts atbalsts.
Augstā inflācija un darbaspēka deficīts arī nākotnē turpinās dzīt uz augšu kopējās celtniecības izmaksas
Kopējās izmaksas nevar kristies galvenokārt augstās inflācijas, darba algas kāpuma un darbaspēka deficīta dēļ.
Tā Db apgalvo būvnieki un projektu attīstītāji. Lai arī būvmateriālu cenu pieauguma temps ir samazinājies, tomēr akūtais darbaspēka deficīts un augstā inflācija, kas dzen augšā algas, palielina kopējās celtniecības izmaksas. Tām nākamgad varētu būt gaidāms neliels kāpums - ap 5-10 % gadā. Būvniecības materiāli veido lielāko daļu - vidēji 50 līdz 60 % no kopējām celtniecības izmaksām, apliecina gan PBLC, gan Kalnozols celtniecība pārstāvji. Darbaspēka izmaksas ir vidēji 25-30 %, bet iekārtu un mehānismu ekspluatācija - 5-10 %.
Cenas turpinās kāpt
Lai arī atsevišķai produkcijai - betonam un metālam - cenu kāpums ir apstājies, PBLC prezidents Jānis Lancers uzskata, ka tas nebūs uz ilgu laiku, «bet viens ir skaidrs - izmaksu kāpums nebūs tik straujš kā agrāk, bet nav gaidāms, ka tas apstāsies.» Latvijas energoceltnieks (LEC) valdes loceklis Didzis Vītols vērtē, ka kopumā būvmateriālu cenu pieaugumu iespaido enerģētisko resursu izmaksu svārstības: «Loģiska ir pavisam vienkārša ķēdīte - palielinoties enerģētisko resursu izmaksām, pieaug būvmateriālu cenas un līdz ar to būvniecības izmaksas. Turklāt tas ir ārkārtīgi neprognozējami.» Jānis Milzarājs, celtniecības firmas SRV Terbelat izpilddirektors spriež, ka tuvākos trīs gadus būs izteikti vērojams augsta līmeņa darbaspēka - vadītāju un speciālistu - trūkums. «Strādājam kā ģenerāluzņēmējs un, ja pirms gada izjutām apakšuzņēmēju trūkumu, tad tagad tā vairs nav,» tā J. Milzarājs. Arī Skonto Būve viceprezidents Ivars Millers atzina, ka situācija ar apakšuzņēmējiem ir kļuvusi stabila. Tomēr kvalificēts darbaspēks vienmēr ir bijusi problēma, atzina celtnieki. Pēdējā gada laikā likumsakarīgu būvniecības izmaksu pieaugumu veicināja pieaugošās darbaspēka izmaksas, tā D. Vītols. «Ekskluzīvu un augstas kvalitātes objektu būvniecībā, kad tiek pielietotas specifiskas tehnoloģijas un reti izmantoti materiāli, ir jāpiesaista profesionāļi ar augstu kvalifikāciju un nopietnu pieredzi,» secina Kalnozols celtniecība valdes priekšsēdētājs Ivo Čerbakovs. «Jo dārgāks materiāls tiek izmantots, jo lielākas ir darbaspēka izmaksas. Brīdī, kad valstī inflācijas līmenis ir sasniedzis maksimumu, darbaspēka atalgojumam varam prognozēt vienīgi pieaugumu.»
Algas kāpušas strauji
Arī LEC valdes loceklis Didzis Vītols atzīst, ka pēdējā gada laikā būvniecības izmaksu pieaugumu veicināja darbaspēka izmaksas un arī turpmāk darba algas kāps. «Domāju, ka Latvijā nav ne tikai tālu līdz ES darbinieku algām būvniecības sektorā, bet mums ir visas iespējas to tuvāko gadu perspektīvā pārsniegt. Manuprāt, būtiskākais ir sekmēt darba ražīgumu,» tā D. Vītols. Projektu attīstības kompānijas Valērija Barjera nekustamie īpašumi komercdirektors Jānis Brants saka, ka visi darbinieki pieprasa darba algas pieaugumu un esot būtiski, kādu lēmumu darbaspēka tirgus atvēršanas virzienā pieņems valdība. «Darba tirgus ir jāatver, tas mazinās apetīti nekvalificētajiem strādniekiem, kas ir izlaidušies,» tā J. Brants. Db (02.09.07) jau rakstīja, ka SIA Bauplan Nord sava projekta attīstībai konkursā izvēlējās vācu firmu, kura nodarbinās poļu un vācu celtniekus. Ne tik strauji, tomēr pieaugs ne vien darbaspēka, bet arī to iekārtu izmaksas, ar kurām var paaugstināt darba ražīgumu un pēc kurām ir paaugstināts pieprasījums, spriež arī RBSSkals valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns. I. Čerbakovs norāda, ka darbaspēka trūkuma un dārdzības dēļ daudzi būvuzņēmumi meklē risinājumus, iegādājoties vai nomājot modernas iekārtas un tehniku, kas daļēji var aizstāt cilvēkresursus.