Šā gada 3. ceturkšņa datos banku eksperti saskata bezdarba pieauguma tempu samazināšanos. Bezdarba līmenim sasniedzot 20 %, situācijas uzlabošanos eksperti sagaida nākamgad otrajā pusē.
Visstraujāk – par 4 procentpunktiem (pp) īpatsvars pieauga šā gada 1. ceturksnī, 2.ceturksnī — par 2.8 pp, bet 3. ceturksnī par 1.7 pp, kopumā sasniedzot 18.4%, lēsa DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, pieļaujot, ka gada pēdējā ceturksnī tas būs pieaudzis par aptuveni 1 pp, bet vēl lēnākā tempā šis process turpināsies nākamā gada pirmajā pusē. Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna secināja, ka tostarp septembrī darba meklētāju īpatsvars jau pārsniedza 19% robežu.
Diemžēl darba meklētāju īpatsvara pieaugums piebremzējies galvenokārt tāpēc, ka aug ekonomiski neaktīvo cilvēku skaits, ceturkšņa laikā tas pieaudzis par 30.2 tūkstošiem, kas ir līdz šim visstraujākais lēciens, atzīmēja P. Strautiņš, to skaidrojot gan ar strādājošo pensionāru aiziešanu no darba tirgus, gan ar to skaita pieaugumu, kas zaudējuši cerības atrast darbu. Nodarbināto skaits sarūk ļoti straujā tempā, krituma temps tikpat kā nav mazinājies. Ja 2. ceturksnī nodarbināto skaits saruka par 47.4 tūkstošiem, tad 3. ceturksnī – par 45.4 tūkstošiem cilvēku. Kopumā 3. ceturksnī neaktīvo iedzīvotāju skaits sasniedzis līdz 34.6% no visiem iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem, bet no visiem aktīvajiem iedzīvotājiem 3. ceturksnī bija nodarbināti tikai 53.4%.
«Lai gan bezdarbs vēl palielināsies, tā pieaugums kļūs daudz lēnāks. Pašlaik nodarbinātība jau ir samazinājusies līdz 2002.gada līmenim, kamēr ekonomiskā aktivitāte ir 2005.gada līmenī. Ekonomikas struktūrai mainoties, samazinoties iedzīvotāju skaitam un sabiedrībai pakāpeniski novecojot, nodarbinātība pārskatāmā nākotnē neatgriezīsies pie 2007.gada pārmērīgi augstiem līmeņiem. Tā kā darbaspēku izmaksu samazināšana notikusi, daļēji samazinot slodzi esošajiem darbiniekiem, atsākoties izaugsmei, nodarbinātības pieaugums būs lēns, jo uzņēmumiem nevajadzēs tik daudz pieņemt darbā jaunus cilvēkus,» tā L. Strašuna.
Viņa prognozēja, ka turpmākā darba tirgus korekcija visticamāk notiks uz darba algu samazināšanas rēķina un ražīguma uzlabojumiem. Lai gan tas īpaši neuzlabo situāciju tiem, kas jau zaudējuši darbu, tas ļauj justies mazliet drošāk pašlaik strādājošiem. «Patlaban nedrīkst pieļaut lēmumu pieņemšanas novilcināšanu, īpaši valsts sektorā, piem., uzņēmējdarbības vides uzlabošanā, bet tas attiecas arī uz privāto sektoru, kur jāveicina ražīgums. Lēmumu nepieņemšana izpaudīsies lēnākā produktivitātes izaugsmē, daudzkārt palielinot un paildzinot spiedienu uz algām un nodarbinātību, kas savukārt nozīmē dziļāku krīzi,» uzsvēra Swedbank eksperte.
P. Strautiņš nešaubās, ka 3. ceturksnis bijis pēdējais ar tik strauju nodarbinātības sarukuma tempu. «Pielāgošanās jaunajai ekonomiskajai realitātei privātajā sektorā lielos vilcienos ir noslēgusies, bet no uzņēmumiem, kas vērsti uz eksporta tirgiem, arvien biežāk dzird par štatu palielināšanu. Arī sabiedriskajā sektorā tik straujas štatu samazināšanas kā pēc jūnijā pieņemtajiem budžeta grozījumiem vairs nebūs. Strādājošo skaita kritums 4. ceturksnī visdrīzāk būs mērāms ne vairāk kā padsmitos tūkstošu. Darba meklētāju īpatsvara pieaugums bremzēsies nevis tāpēc, ka cilvēki aiziet no darba tirgus (zaudē cerības atrast darbu, aiziet pensijā), bet tādēļ, ka tiks atlaists krietni mazāks skaits darbinieku,» tā P. Strautiņš.