Lielāka alga, draudzīgāka vide, karjeras iespējas un jauni piedzīvojumi – katram sava motivācija pamest Latviju, lai dotos pretim iespējām rietumos.
Problēmas Latvijā
«Zemas algas. Kad maksās vairāk, cilvēki atgriezīsies.» Šādu atbildi nereti nākas dzirdēt no pašmāju jauniešiem. Kā liecina CSB dati, strādājošo mēneša vidējā neto darba samaksa 2006. gadā bija 216 Ls, tikmēr latvietis Īrijā mēnesī nopelna no 900 līdz 3000 eiro (attiecīgi 630 – 2100 Ls ).
Tomēr atalgojums nav vienīgais faktors, kas mudina jauniešus sākt profesionālo dzīvi ārvalstīs – problēmas cilvēku savstarpējās attiecībās, zemais sabiedrības pašnovērtējums, stereotips, ka rietumos viss ir labāk, vai varbūt vēlme izkāpt no komforta zonas un pamēģināt kaut ko jaunu.
Atšķirīga motivācija
Daļa jauniešu dodas uz ārzemēm, lai iegūtu pieredzi sev interesējošā specialitātē un vēlāk būtu konkurētspējīgāki Latvijas darba tirgū. Kā norāda SIA Mercuri Urval Consultants Latvia valdes loceklis Aldis Kaufmanis, tie ir jaunieši, kuri vēlas attīstīties un veidot labu profesionālo karjeru.
Pie otrās grupas pieskaitāmi jaunieši – dzīves baudītāji - tie, kuri vēl nav nosprauduši ceļu dzīvē un izvirzījuši augstas karjeras ambīcijas. Viņiem svarīgāk šķiet iepazīt pasauli, iegūt jaunus draugus un neatkarību. Darbs viņiem ir tikai līdzeklis iztikai.
Un, nenoliedzami, ir liela daļa jauniešu, kuri uz ārzemēm dodas tikai naudas dēļ. SIA GP Recruitment projektu vadītāja Elīna Atmata uzsver, ka nereti jaunieši dodas strādāt uz ārzemēm, lai sapelnītu naudu studijām vai pirmajai dzīvokļa iemaksai, ko strādājot Latvijā īsā laika posmā nav iespējams izdarīt. Tāpat ir jaunieši, kuri vēlas finansiālu stabilitāti dzīvē, nedomājot par augstiem karjeras vai izglītības mērķiem. Visbiežāk šie jaunieši veic mazkvalificētu darbu - ir viesmīļi, krāvēji, šoferi. Šīs grupas lielāko īpatsvaru veido lauku jaunieši, kuriem iegūt darbu vai labu izglītību Latvijā, salīdzinot ar lielpilsētu jauniešiem, ir ievērojami grūtāk.
E.Atmata uzskata, ka jauniešu atgriešanai mājās svarīga ir gan valsts, gan uzņēmumu politika. Valstij jāpārskata jauno ģimeņu atbalsta programmas (īpaši reģionos) un jāgarantē kredīts ģimenēm, kurām ir nepietiekama dzīvojamā platība. Tāpat jāpievērš lielāka uzmanība izglītībai – algas paaugstinājumam atkarībā no kvalifikācijas un darbinieku tālāk - apmācībai uzņēmumu ietvaros. Visbeidzot, jauniešiem ir jādod iespēja strādāt no mācībām brīvajā laikā un vasarās.
Ilgtermiņā Latvijā
Vai ir vērts aizbraukt? A. Kaufmanis saka, tas atkarīgs no katra paša mērķiem. Lēmums iegūt jaunu pieredzi vai iemācīties jaunu valodu ir tikai apsveicams. Tajā pašā laikā jauniešiem vajadzētu apzināties, ka ilgtermiņā karjeras iespējas Latvijā ir daudz lielākas nekā Rietumeiropā. Kā labu piemēru var minēt A/S Hansabanka. «Daļai bankas valdes locekļu vēl nav 30 gadu. Tas ir precedents, kuram līdzīgu atrast Eiropā ir grūti,» saka A. Kaufmanis.
Tam piekrīt Ieva – jauniete, kura nupat atgriezusies no 6 gadu studijām Norvēģijā un ASV. Atgriezusies, lai būtu tur, kur viss notiek, un šobrīd jau strādā ar lieliem ārvalstu investoru projektiem Latvijā. Viņa arī piebilst, ka strauji darba dzīves apgriezieni ir Latvijas pozitīvā iezīme. «Jau nedēļu pēc darba uzsākšanas piedalījos divu dienu ilgā finanšu kompānijas vizītē. Mani draugi Amerikā pēc tik īsa nostrādātā laika nekad netiktu klāt cilvēkiem, kuri ir divreiz apbraukuši pasauli un caur kuru rokām plūst miljoni,» atklāj Ieva.
Arī LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle uzskata, ka jauniešu iespējas Latvijā šobrīd ir daudzkārt lielākas par iespējām Rietumeiropā. „Mazā sabiedrībā indivīdam ir lielākas iespējas sevi pierādīt. Īslaicīgi pastrādāt ārzemēs dažkārt jauniešiem var nākt par labu, it īpaši, ja viņi paši vēl nezina, ko dzīvē vēlas darīt, vienīgi jāapzinās, ka, strādājot ārzemēs, jaunieši zaudē laiku, kurā varētu veidot savu karjeru vai attīstīt savu uzņēmējdarbību Latvijā.»
Vai ārzemes atmaksājas?
Vērtējot vienu no svarīgākajiem motivācijas faktoriem – atalgojumu, rodas daži vērtīgi secinājumi. Vidējā un augstākā līmeņa vadītāju algas Latvijā kopumā neatpaliek no tautiešu algām, strādājot ne tik kvalificētu darbu ārzemēs. Ņemot vērā, ka Latvija ir salīdzinoši maza un pieprasījums pēc visu līmeņu speciālistiem ļoti augsts, spējīgiem un mērķtiecīgiem jauniešiem nav tik grūti pierādīt sevi un labi pelnīt, arī neizbraucot no valsts.
Cits jautājums par kapitāla uzkrāšanu – pāris gadu laikā sakrāt naudu studijām vai dzīvokļa iemaksai ārzemēs ir daudz vienkāršāk. Ne tik viennozīmīgi tiek vērtēta iecere doties uz ārzemēm, lai iegūtu starta kapitālu uzņēmējdarbībai. Dienas biznesa direktors Gastons Neimanis uzskata, ka labām idejām nauda atradīsies vienmēr arī Latvijā, savukārt knapi dzīvotspējīgās tāpat nav lielas jēgas investēt. «Strādājot ārzemēs, ir ļoti viegli nonākt tādā kā apburtajā lokā – daudz pelna, bet arī izdevumi ir lieli, turklāt nevar jau biznesu tā vienkārši pārcelt no Īrijas uz Latviju. Šeit tāpat viss būs jāsāk no sākuma. Un tikmēr jau sūri grūti sapelnītā nauda būs iztērēta.»
Un kā ar Latviju?
Bez šiem racionālajiem par un pret argumentiem jārunā arī par pašapziņu un lepnumu par savu valsti. Te nav jāšķiro pēc nacionālā principa – visi cilvēki šeit ir mūsējie. Ir jābūt tā, ka jebkuram no mums ir svarīgi, kā attīstās mūsu valsts. Daudzi valsti izjūt kā birokrātisku mehānismu, kas veic daudzas nevajadzīgas funkcijas – nav skaidrs, kam tas viss vajadzīgs. Bet kurp tad virzīsimies, ja nespēsim apturēt lavīnu – aizbrauc taču labākie, gudrākie, aktīvākie. Aizbrauc daudz un dažādu iemeslu dēļ un atalgojums nav vienīgais. Bezjēdzību tiešām ir daudz, bet vai tad tiešām jauniešiem ir pilnīgi vienalga, kas notiks Latvijā?
Jauniešiem trūkst patriotisma un trakākais, ka normāls un veselīgs patriotisms, mūsuprāt, šobrīd nav modē. Ir svarīgi panākt izmaiņas apziņā – igauņi, piemēram, lepojas ar to, ka viņi ir igauņi. Arī latviešiem būtu pamats lepoties ar saviem sasniegumiem – ir svarīgi par to runāt vairāk un cilvēkiem saprotamāk. Ir svarīgi saprast, ka neviens no malas Latviju nenoturēs, ja pašiem jauniešiem viss būs vienalga. Ir svarīgi, ka par to runā sabiedrībā mīlēti jauniešu līderi.
Visu to, kas pašlaik Latvijā nav kārtībā, vēl ir iespējams labot. Vēlamais – lai jaunieši brauc, mācās, iegūst pieredzi, bet atgriežas šeit, kur var savas zināšanas pielietot.
Būtiskākie plusi aizbraukšanai uz ārzemēm
Lielāks sākotnējais atalgojums jebkurā profesijā
Iespējas gūt jaunu pieredzi, papildināt profesionālās zināšanas un uzlabot CV
Iespēja apskatīt pasauli un izkāpt no komforta zonas Latvijā
Būtiskākie plusi palikšanai Latvijā
Lielas karjeras izaugsmes jauniešiem, kuri spēj sevi apliecināt
Plašākas iespējas strādāt izvēlētajā specialitātē
Daudz lielākas iespējas sākt pašam savu biznesu