Lielākais izejvielu cenu kritums kopš Lehman Brothers sabrukuma nesaskan ar Volstrītas prognozēm par ekonomikas izaugsmes tempu palielināšanos un cenu kāpumu izejvielām, raksta Bloomberg.
Rūpniecības izejvielu cenu indekss, kas apkopo tādu izejvielu cenas kā tērauds, liellopu ādas, tauki un rūpniecībā izmantojami audekli, maijā samazinājās par 57%. Indekss, kas apkopo 18 ražošanas materiālu cenas, piedzīvoja lielāko kritumu kopš 2008. gada oktobra, pieaugot Eiropas parādu krīzes apmēriem un Ķīnai ieviešot pasākumus izaugsmes ierobežošanai.
«Riska apetītei sarūkot, gaidītā izaugsme mazinās,» sacījis Curium Capital Advisors vadītājs Kolins Fentons. «Pieprasījums pēc izejvielām būs mazāks nekā tas būtu citā gadījumā.»
Kamēr Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācija palielinājusi šā un nākamā gada izaugsmes prognozes, investori slēdz savas pozīcijas straujākajā tempā kopš februāra.
Izejvielu cenas varētu nokrist vēl par 10%, uzskata Equidex Brokerage Group prezidents Filips Gothelfs. Tas veicinātu Reuters/Jefferies CRB Index, kas apkopo 19 izejvielu nākotnes kontraktu cenas, kritumu par 22% kopš tā augstākās atzīmes sasniegšanas janvāra sākumā, un ievestu to «lāču tirgū» (tirgus kritums). Maijā indekss samazinājās par 8,2%, kas ir lielākais kritums 18 mēnešu laikā.
Savukārt Goldman Sachs analītiķis Džefrijs Karijs uzskata, ka tirgus par zemu novērtē fundamentālo faktoru spēku un pārvērtē Eiropas valstu finansējuma problēmu ietekmi uz izaugsmi. Viņš uzsver, ka šis kritums ir iespēja pirkšanai.
Bank of America Merrill Lynch paredz, ka cenas turpinās krist. 25. maijā Ziemeļkarolīnas banka The Charlotte samazināja savu naftas cenas prognozi otrajam pusgadam no 92 dolāriem līdz 78 dolāriem. Doane Agricultural Services Co eksperti paredz, ka kukurūzas cena līdz oktobrim samazināsies par 14% līdz 3,25 dolāriem par bušeli.
Vara cena, ko bijušais Federālo Rezervju vadītājs Alans Grīnspens nosaucis kā ekonomikas indikatoru, maijā nokrita par 7,4%, kas ir lielākais samazinājums kopš janvāra.