Āzijas tirgus uzmanības centrā šonedēļ bija Ķīnas lēmums paplašināt svārstību koridoru juaņas-dolāru darījumiem no līdzšinējā +0.5% no dienas atsauces kursa līdz +1.0%. Pēdējo reizi Ķīnas centrālā banka pieņēma šādu lēmumu 2007. gada maijā, kad kurss palielinājās no 0.3%. Šo lēmumu var pamatot ar vēlmi padarīt juaņu piemērotāku tirgum. Patiesībā šis lēmums nav pārsteigums, jo varas iestādes jau vairākus mēnešus deva mājienus par šādu gājienu, īpaši pēc ļoti mazās 2011. gada Ķīnas ekonomiskās izaugsmes salīdzinot ar pēdējiem gadiem.
Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) otrdien (17. aprīlī) atzina, ka Eiropas ceļš uz ekonomikas stabilizēšanos būtiski atpaliek no ASV un Japānas. Prognozes par ekonomisko izaugsmi 2012/13 ir drūmas, turklāt pastāv bailes par jaunas krīzes iespējamību, un tiek prognozēts, ka bezdarba rādītāji varētu palikt augsti. Skarbā realitāte vēsta, ka Spānija, Itālija, Grieķija, Portugāle un Īrija nevar ievērot spēcīgās Vācijas ekonomikas diktētos noteikumus un dzirdamas jau runas, ka šis ir eiro beigu sākums. Eiro tiek vainots par sociālo nestabilitāti un bezdarbu, un par spīti Eiropas Centrālās bankas ilgtermiņa pārfinansēšanas operācijām (LTRO) un veiksmīgo Eiropas obligāciju izpirkšanu, ir sajūta, ka īsts risinājums nav rasts. Itālijas ekonomikai tiek paredzēts 1.9% kritums, Spānijai 1.8%, bet Grieķijai pat 4.7%. Joprojām SVF dod lielu iespējamību Grieķijas defoltam un vēl vairākas valstis varētu sekot. Šādā gadījumā globālā ekonomika nespēs palikt neskarta, un varam piedzīvot pat smagākus triecienus kā 2008. gadā.
Dīvains fakts visā šajā eiro zonas haosā ir eiro valūtas kursa stabilitāte, kas pēdējos mēnešos noturējies starp $1.3000 un $1.3500. Lai arī cik tas būtu jocīgi, tas nekādā mērā neparāda, ka eiro zona ir drošāka kā agrāk.
Nemierīgo gaisotni eiro zonā šonedēļ izraisīja Spānijas obligāciju izsole, kas notiks ceturtdien. Investoru pārliecība tiks pārbaudīta un liels spiediens tiks izdarīts uz Eiropas centrālo banku, lai tā nopirktu obligācijas pirms izsoles un izmantotu to tirgus apstākļu balansēšanai. Lielākie nemiera cēlāji šajā situācijā ir Vācijas Bundesbank, kas vēršas pret obligāciju pirkšanas atsākšanu. Nedēļas beigās G20 vadītāju, kā arī SVF tikšanās laikā tiks meklēti risinājumi šīm problēmām, un spriedze saglabāsies. Reāli skatoties, eiro devalvācija šobrīd ir vienīgais iespējamais scenārijs, ko varētu novērtēt kā panākumu. Tiesa, atkal Vācija iebilst pret šo ideju, pamatojoties ar ļoti smagām inflācijas sekām.
Šonedēļ pirmdien ASV medijos parādījās virsraksti mazumtirdzniecības apgrozījuma datiem, kas martā uzrādīja izaugsmi, pārsniedzot prognozes. Tirdzniecības departamenta dati uzrādīja 0.8% pieaugumu, kas tika pamatots ar situācijas uzlabošanos darba tirgū. Jauno darba vietu pieaugums ļauj cilvēkiem drošāk tērēt elektronikas, apģērbu un mēbeļu iegādē. Šajās nozarēs tika konstatēti tirdzniecības datu palielinājumi pēdējā mēnesī. Kā atzīst Ameriprise Financial Inc. vecākais analītiķis Rasels Praiss (Russel Price) «Amerikāņi ir jau pielāgojušies paaugstinātajām degvielas cenām».
Piezīme:
Šis materiāls satur manas domas un idejas, un tās nevajadzētu uztvert kā padomu investīcijās.