Var mēģināt noriskēt ar urāna kompāniju akciju pirkšanu, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Šis gads bijis raksturīgs ar daudzu pasaulē visvairāk enerģijas ražošanai nepieciešamo izejvielu cenu samazināšanos. Pamatā izejvielu cenas sekojušas tam, kas notiek naftas tirgū, bet tur cenas kopš šīs vasaras sākuma ir sarukušas aptuveni par trešo daļu. Tomēr, ja mēs runājam arī par citām energovajadzību apmierināšanai nepieciešamo izejvielu vērtībām, tad ir viens izņēmums, un tas ir urāns.
Vēl pavisam nesen zīmīgs notikums urāna tirgū bija tas, ka Japāna lēma pirmo reizi kopš Fukušimas atomkatastrofas atsākt darbināt dažas kodolspēkstacijas. Pieaugušas spekulācijas, ka šai valstij nākotnē neatliks nekas cits, kā enerģijas ražošanai atsākt darbināt arvien vairāk savu aizvērto atomreaktoru. Valdot šādam fonam, urāna cena laika posmā kopš šā gada maija līdz novembra beigām ir palielinājusies jau gandrīz par 60% – līdz 40,4 ASV dolāriem par mārciņu, liecina izpētes kompānijas Ux Consulting dati. Pēdējo dienu laikā urāna cena gan nedaudz sarukusi un šobrīd atrodas pie 39 ASV dolāru par mārciņu atzīmes. Jāpiebilst, ka mēnesi pirms Fukušimas katastrofas urāna cena tuvojās 75 ASV dolāru atzīmei par mārciņu, kas tajā brīdī bija augstākais līmenis trīs gadu laikā (pēc šīs katastrofas sabruka pieprasījums pēc urāna un sākās tā pārprodukcija).
Viedokli, ka investīcijas urāna industrijā varētu būt visai perspektīvas, balsta arī Ķīnas plāni. Šī valsts mazos mērogos, šķiet, nedara neko, un DB jau vairākas reizes pieskāries Ķīnas vēlmei dzīvot tīrāk, kas visai loģiski ietver arī lielāku apetīti pēc tīras enerģijas un atjaunojamiem energoresursiem. Šajā sakarā jāpiebilst, ka atomenerģija uzskatāma par ļoti tīru enerģijas veidu (nav faktiski nekādu izmešu), ja, protams, nenotiek kādas katastrofas, kurām gan uz apkārtējo dabu ir graujoša ietekme.
Pašlaik Bloomberg analītiķu aprēķini liecina, ka šai Tālo Austrumu lielvalstij sava piesārņojuma un ogļskābās gāzes emisiju samazināšanas plāna pilnīgai izpildei esot nepieciešamu 1000 jaunu atomreaktoru. Valdot šādam fonam, Ķīnas varas iestādes jau norādījušas, ka līdz 2020. gadam valsts atomenerģijas ražošanas jaudas plānots trīskāršot! Par tik strauju Ķīnas spēju audzēt savus atomenerģijas apjomus daudzi ir skeptiski, lai gan tāpat skaidrs ir arī tas, ka šī valsts šādus savus plānus mēģinās piepildīt, kas nozīmēs lielāku pieprasījumu gan pēc urāna, gan ar šo industriju saistītajām tehnoloģijām.
Protams, ir arī riski.
Visu rakstu Agrāk vai vēlāk gaidāms urāna uznāciens lasiet ceturtdienas, 4. decembra, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!