Ja gāzes deficīta gadījumā Igaunijā prioritāte ir mājsaimniecību nodrošināšanai, tad elektrības trūkuma situācijā elektroapgāde vispirms tiks atslēgta dzīvojamām mājām, paziņojis Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas Krīzes regulējuma nodaļas vadītājs Prīts Sārs.
Viņš to skaidroja ar Eiropas Savienības direktīvu, kas noteic, ka dabasgāze un siltumapgāde prioritāti jānodrošina mājsaimniecībām, un ir jāatslēdz kā pēdējā. Sārs piebilda, ka "tas ir saprātīgi, jo apkure ir vitāli nepieciešama cilvēka izdzīvošanai un normālai funkcionēšanai".
Savukārt vitālo pakalpojumu noteikumi elektroapgādē nosaka, ka prioritāte ir objektiem, no kuriem tieši atkarīga cilvēka dzīvība un veselība, saraksta augšpusē liekot slimnīcas, aprūpes namus un trauksmes centrus. Ārkārtas situāciju līnijas "112" darbība ir jānodrošina, jo tā koordinē policijas, ugunsdzēsēju un ārkārtas palīdzības dienestu rīcību, paskaidroja ministrijas pārstāvis.
Otrās kategorijas kritiskās infrastruktūras objektu vidū Igaunijā iekļauta komunālās apkures un ūdensapgādes sistēmas darbība, kā arī sakaru sniedzēji, kritiskā telekomunikāciju infrastruktūra, degvielas uzpildes stacijas. "Tas ir papildu aizsardzības slānis, jo visiem šiem kritiskās nozīmes uzņēmumiem ir jābūt autonomās elektroapgādes sistēmām," uzsvēra Sārs.
"Un trešajā, ceturtajā un piektajā kategorijā ir citi patērētāji. Patiesībā mājokļi, daudzdzīvokļu mājas ir piektajā ailē," viņš piebilda, paskaidrojot, ka dažādiem rūpniecības uzņēmumiem un sabiedriskām vietām, piemēram, lielveikaliem, teātriem un sporta zālēm ir lielāka prioritāte elektroapgādes nodrošināšanā nekā mājokļiem.
Lai gan Igaunijas elektroapgādes sistēmas operators "Elektrilevi" informē klientus par viņu prioritāro grupu, tomēr konkrēti saraksti nav publiski pieejami dokumenti, jo sniegtu izšķirīgi svarīgu informāciju ar Igaunijas ienaidniekiem, paskaidroja ministrijas krīžu eksperts.
Krīzes situāciju plāns paredz, ka Igaunijas sadales tīklu uzņēmums "Elering" informē "Elektrilevi" par elektrības deficītu atsevišķos rajonos, bet "Elektrilevi" pēc savas infrastruktūras kartes atslēdz elektrību klientiem, kuri vismazāk ietekmē sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu. Tas notiktu rotācijas kārtībā, elektrību atslēdzot uz dažām stundām, lai nekur elektrības pārrāvums nebūtu pārāk ilgs. Krīzes situāciju plānos kā optimāls atzīts divu stundu atslēgums.
Krīzes situāciju nodaļas vadītājs atzina, ka Igaunijā nekad nav bijusi tāda rotācija elektrības atslēgumos, bet ir notikušas teorētiskas mācības un ir izstrādāti krīzes plāni.
Savukārt pēkšņa un plaša elektroapgādes pārrāvuma gadījumā, zemākas kategorijas patērētāji tiks atslēgti automātiski.
Daudzās privātmājās un daudzdzīvokļu mājās ūdens un siltumapgādes sistēmas darbina elektrības sūkņi, tādēļ, pat centrālajām apgādes sistēmām turpinot darbu, iedzīvotājiem būs traucēta siltuma un ūdens piegāde, tādēļ eksperti iesaka mājās nodrošināt papildu elektrības ražošanas jaudas.
Jau vēstīts, ka Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa televīzijas uzrunā pagājušajā nedēļā pieļāva, ka Igaunijai jābūt gatavai, ka Krievija atslēdz visas trīs Baltijas valstis no sava elektroapgādes loka.
"Lai gan Igaunija jau gadiem ilgi ir gatavojusies neparedzētai desinhronizācijai no Krievijas elektroenerģijas sistēmas, joprojām var rasties īslaicīgas problēmas ar elektroenerģijas piegādi. Būtu prātīgi gatavoties iespējamiem elektroapgādes pārtraukumiem – tas attiecas gan uz valsts iestādēm, gan uzņēmumiem, gan ikvienu privātpersonu. Es aicinu jūs padomāt par to, kā rīkoties elektroapgādes pārtraukuma gadījumā," mudināja Kallasa.