Baltijas valstu ekonomikās notiekošajos procesos novērojamas līdzīgas tendences. Tomēr valstis atrodas dažādos attīstības cikla punktos, ko spilgti apstiprina makroekonomiskie rādītāji.
Jaunākajā SEB grupas veidotajā Eastern European Outlook apskatā aplūkota situācija ekonomikā un iespējamie attīstības scenāriji Baltijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā, Ukrainā un Krievijā, Db.lv informē Andris Vilks, SEB bankas galvenais ekonomists.
Igaunijas ekonomikas izaugsme apstājās šā gada pirmajā ceturksnī, kad uzrādīja vien 0.1% pieaugumu, bet otrajā ceturksnī IKP jau piedzīvoja kritumu 1.1% apmērā. Igaunijas ekonomiku šogad un nākamgad sagaida recesija, respektīvi -1.5% un -2.2%, kam būs raksturīga patēriņa un rūpniecības samazināšanās. Pašreizējie procesi straujāk nekā gaidīts mazinās maksājumu bilances kārtējo maksājumu konta negatīvo bilanci un inflāciju. Šogad vidējā inflācija tiek prognozēta 10.5%, bet nākamgad jau 5% apmērā. Atzinīgi ir vērtējama valdības apņēmība panākt sabalansētu 2009. gada budžetu, kas liecina, ka valdība ir spējīga ātri reaģēt uz notikumiem ekonomikā. Tomēr, ja recesija ieilgst, valdībai var nākties atteikties no šādas politikas un palielināt izdevumus ekonomikas iedzīvināšanai.
Latvijas ekonomika savā ciklā seko Igaunijai. Ar izaugsmi 0.1% apmērā otrajā ceturksnī Latvijas ekonomika nonāca punktā, kurā Igaunijas ekonomika atradās pirms ceturkšņa. Turpmākos ceturkšņus ekonomiku sagaida recesijas fāze, kas nozīmē, ka IKP 2008. gadā samazināsies par 0.5%, bet nākamgad par 1.5%. Izaugsmei ir iespēja atsākties 2010. gadā. Turpmākajos ceturkšņos Latvijā būs raksturīgs patēriņa kritums un rūpniecības samazināšanās. Patēriņa kritums ļaus ievērojamāk samazināt līdz šim nesabalansētās attīstības sekas, tai skaitā inflāciju. Šā gada vidējā inflācija sasniegs 16.1%, bet nākamgad tā samazināsies uz pusi, sasniedzot 8%. Tuvojošās recesijas apstākļos arvien lielāku nozīme būs tieši valdības īstenotajai fiskālajai politikai, kas šogad un arī nākamos gadus būs īpaši aktuāli. Tomēr jāatzīmē, ka budžeta deficīta apmērs pats par sevi nenozīmē, ka tiks īstenota pragmatiska un pārdomāta fiskālā politika.
Lietuvā atšķirībā no Igaunijas un Latvijas joprojām vērojama samērā veselīga izaugsme, tomēr arī tajā redzamas atdzišanas pazīmes. Par to liecina mazumtirdzniecības izaugsmes palēnināšanās un iedzīvotāju noskaņojuma pasliktināšanās. Tomēr Lietuvā joprojām vērojama rūpniecības izaugsme un straujš eksporta pieaugums. Tādēļ sagaidāms, ka atšķirībā no pārējām divām Baltijas valstīm, Lietuvas izaugsme šogad būs 5.5% apmērā, bet nākamgad tā samazināsies līdz 2%. Salīdzinoši labais patēriņa pieaugums neļaus inflācijai strauji samazināties un šogad tā būs 11.5%, bet nākamgad 7% apmērā.
Pašreizējās Baltijas valstu attīstības prognozes veidotas, ņemot vērā pasaules ekonomikā un finanšu tirgos notiekošos procesus. Patlaban ir ļoti sarežģīti prognozēt turpmākos attīstītības notikumus un to ietekmi uz Baltijas valstu ekonomikām. Ja pašreizējie satricinājumi pasaules finanšu tirgos tiks veiksmīgi risināti, Baltijas valstīm ir cerības uz ātrāku izaugsmes atsākšanos, bet ja krīze padziļināsies un ieilgs, tā paildzinās Latvijā tuvojošos recesiju.