Pastāv aizdomas, ka no cūku gripas Meksikā jau miruši vismaz 100 cilvēki, vēsta BBC. Ar šo slimību saslimušie konstatēti arī ASV un Kanādā.
Apvienotās Nācijas brīdinājušas, ka šī slimība var pārvērsties pandēmijā, taču pasaule esot labāk sagatavota, lai pretotos šai slimībai, kā jebkad agrāk.
Meksikas Veselības sekretārs Hosē Angels Kordova informējis, ka aizdomas par saslimšanu ar cūku gripu viņa valstī ir 1614 gadījumos, ieskaitot 103 nāves gadījumus.
Pasaules Veselības Organizācija iesaka visās valstīs pievērst uzmanību sezonāli netipiskai gripai vai plaušu karsonim līdzīgiem simptomiem, īpaši, ja šādi simptomi parādās jauniem, veselīgiem cilvēkiem.
Saistībā ar šo slimību vēl neatbildēts ir jautājums, kādēļ dažiem cilvēkiem tā beidzas ar nāvi, kamēr citi to pārslimo samērā viegli kā saaukstēšanos. Lielākā daļa no mirušajiem Meksikā bijuši tieši jauni pieaugušie.
Pagaidām nav pieejama vakcīna pret šo slimību, bet cīņas pret putnu gripu laikā pasaulē ir radītas pietiekami iedarbīgas zāles, lai tā spētu pret šo slimību cīnīties.
Vairākās valstīs Āzijā un Latīņamerikā sākta aviopasažieru pārbaude saistībā ar šo gripu.
Pasaules Banka nodrošinājusi Meksiku ar 200 miljonu ASV dolāru lielu finansējumu, lai palīdzētu cīnīties ar šīs slimības izplatību.
Bailēs no cūku gripas daudzi tūristi esot atcēluši savus braucienus uz Meksiku. Krievija ir aizliegusi cūkgaļas un cūkgaļas produktu importu no Meksikas, dažos ASV štatos izplatīta informācija, ka cilvēkiem šajā ziņā jābūt piesardzīgiem. Tomēr pagaidām neesot pierādījumu, ka cūkgaļas lietošanai uzturā ir saistība ar cūku gripu.
Latvijas Sabiedrības Veselības aģentūra (SVA) izplatījusi brīdinājumu par piesardzību ceļojot uz Meksiku un Kaliforniju, Teksasu Amerikas Savienotajās valstīs.
Kā norāda SVA, daudziem saslimušajiem, kam konstatēts cūku gripas vīruss, nav bijusi saskarsme ar cūkām un speciālisti uzskata, ka minētais vīruss izplatījies no cilvēka uz cilvēku.
Tādēļ SVA Latvijas iedzīvotājiem, kuri nesen atgriezušies no ceļojumiem Meksikā, ASV Kalifornijā un Teksasā un kam parādījušies gripas simptomi iesaka:
• palikt mājās un pēc iespējas ierobežot kontaktu ar citiem cilvēkiem;
• izsaukt ārstu un informēt par ceļojumu.
SVA aicina ārstus ziņot par katru pacientu ar gripas simptomiem, kurš 7 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklējis Meksiku, ASV Kaliforniju vai Teksasu.
SVA iesaka ceļotajiem uz Meksiku, ASV Kaliforniju un Teksasu:
• ceļojuma laikā bieži un rūpīgi mazgāt rokas. Mazgājot rokas ar ziepēm un siltu, tekošu ūdeni, samazinās risks inficēties ar gripu un citām infekcijām. Alkoholu saturoši roku dezinfektanti var palīdzēt dezinficēt rokas situācijas, kad tās nav iespējams nomazgāt, tādēļ tos iesakām ņemt līdzi ceļojot;
• izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam vai mutei ar netīrām rokām, jo tā var inficēties ar gripas vīrusiem un citu infekcijas slimību izraisītajiem;
• ceļojuma laikā izvairīties no tādu vietu apmeklējuma, kur pulcējas liels cilvēku skaits (sevišķi – slēgtas telpas);
• izvairīties no kontakta ar inficētiem (saslimušiem) cilvēkiem;
• kad klepojat vai šķaudāt, aizsedziet muti un degunu ar vienreizlietojamu salveti, tas samazina mikrobu izplatīšanos. Neaizmirstiet nomazgāt rokas;
• kaut arī pašreiz pieejamā pretgripas vakcīna nav paredzēta cūku gripas profilaksei, tomēr pirms ceļojuma ieteicams potēties pret gripu, jo Meksikā un citās valstīs joprojām izplatās sezonālais gripas vīruss. Ceļojuma laikā uz cūku gripas vīrusa skartajām teritorijām pastāv risks inficēties vienlaikus ar cilvēka un cūku gripas vīrusu, kas var izraisīt nelabvēlīgu gripas vīrusa mutāciju un slimības iznākumu.
Cūku gripas simptomi cilvēkiem ir līdzīgi sezonālas gripas pazīmēm: pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, kaulu "laušanas sajūta'', sāpes acu ābolos, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus. Dažiem slimniekiem novēro caureju un vemšanu.