Āfrikas cūku mēra tālāka izplatīšanās Krievijā un Ukrainā apdraud Eiropas Savienību (ES), tostarp arī Latviju, brīdinājusi ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) un kaimiņvalsts Veterinārās un fitosanitārās uzraudzības federālais dienests (Rosseļhoznadzor). PVD norāda, ka slimības izplatīšanos uztver nopietni un noteicis vairākus drošības pasākumus.
«Saslimšanu skaita pieaugums meža dzīvnieku vidū var novest pie slimības izplatības areāla palielināšanās, apdraudot Ukrainas, Baltkrievijas un ES valstis. Eiropas Savienībā vīruss var nokļūt divos ceļos – caur ziemeļiem un caur dienvidiem,» atsaucoties uz Rosseļhoznadzor paziņojumu, vēsta Interfax.
Savukārt FAO norāda, ka Āfrikas cūku mēra izplatība Ukrainā apdraud Kazahstānu, Moldovu un Latviju, kur ir liels daudzums cūku, bet biodrošības standarti nereti ir visai zemi, vēsta AFP. ANO aicina valsts un vietējā līmeņa varasiestādes pastiprināt profilakses pasākumus un sagatavoties gadījumam, ja slimība uzliesmos arī citur.
Krievijas dienests pirmdien rīkoja sanāksmi, kurā tika apspriesti steidzamākie pasākumi cīņai ar Āfrikas cūku mēri, kas Krievijā izplatījies Jaroslavļas, Rostovas un Tveras apgabalos. Rosseļhoznadzor norādīja, ka nepieciešams steidzīgi pieņemt pasākumus, lai likvidētu slimības pārnēsātājus.
Augusta sākumā Āfrikas cūku mēra gadījumi tika konstatēti arī Ukrainā. Āfrikas cūku mēris neapdraud cilvēkus, bet var izraisīt ievērojamus ekonomiskus zaudējumus.
Db.lv jau vēstīja, ka maijā Āfrikas cūku mēra dēļ Krievijas Novgorodas apgabalā no 11. maija līdz 20. jūnijam tika ieviesta karantīna. Aizvadītā gada sākumā Āfrikas cūku mēris uzliesmoja Krievijas Ļeņingradas apgabalā un uzņēmumiem, kuri nodrošināja transportu cūku eksportēšanai uz Krieviju, pēc atgriešanās Latvijā bija jāveic atkārtota transportlīdzekļa dezinfekcija.
Kā Db.lv uzzināja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), dienests ļoti nopietni uztver Āfrikas cūku mēra straujo izplatīšanos Krievijas teritorijā tādēl, lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā un pasargātu meža un mājas cūku populāciju no inficēšanās, PVD jau kopš aizvadītā sākuma, kad saņēma informāciju par šīs slimības izplatīšanos Krievijas Federācijas Ļeņingradas apgabalā, ir noteicis vairākus drošības pasākumus.
PVD norāda, ka privātpersonām, kas ieceļo Latvijā no Krievijas ir jārēķinās ar bagāžas kontroli un atgādina, ka no Krievijas, līdzīgi kā no Ukrainas un Baltkrievijas, ES teritorijā ir aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus. Dienests skaidro, ka Krievijas pierobežā nomedītās mežacūkas laboratoriski izmeklē ne tikai uz Klasisko cūku mēri, bet arī Āfrikas cūku mēri. Šobrīd šī slimība Latvijā nomedītajām mežacūkām nav konstatēta.
Tāpat PVD vienojies ar Valsts meža dienestu, ka tas nekavējoties informēs PVD, ja dienesta darbinieki mežā uzies mirušas mežacūkas. Līdzīgi drošības pasākumi ieviesti Lietuvā un Igaunijā.
Jautājums par Āfrikas cūku mēra izplatīšanos Krievijā pagājušajā nedēļā tika apspriests arī tiekoties Baltijas valstu pārtikas un veterināro dienestu vadītājiem. Savukārt šī gada sākumā, lai būtu gatavi reaģēt, ja kādā no Baltijas valstīm tiktu konstatēts Āfrikas cūku mēris, Latvijā notika kopīgas Baltijas valstu uzraudzības iestāžu inspektoru mācības – slimības simulācija.
PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības konstatēšana dzīvnieku turētājam nes lielus ekonomiskos zaudējumus.
PVD arī uzsver, ka Dzīvnieku īpašnieka pienākums ir sekot līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja ir novērojamas jebkādas saslimšanas pazīmes.