Otrdien valdība saimniecībām, kurās Āfrikas cūku mēra dēļ tika nokautas cūkas, nolēma piešķirt 1,5 miljonus eiro.
Pārtikas un veterinārais dienests 26.jūnijā no valsts zinātniskā institūta Bior saņēma ziņojumu par to, ka trijos no savvaļas cūkām noņemtajos paraugos, kas atrastas mirušas Dagdas novada Ķepovas pagastā netālu no Baltkrievijas robežas, kā arī trijos no mājas cūkām noņemtajos paraugos, kuru novietnes atrodas Krāslavas novada Robežnieku pagastā, ir konstatēts Āfrikas cūku mēra vīruss.
Līdz 14.jūlijam Āfrikas cūku mēris ir konstatēts piecās piemājas saimniecībās un 22 mežacūkām. Galvenokārt Āfrikas cūku mēri konstatē nelielās piemājas saimniecībās ar zemu biodrošības līmeni.
Lai efektīvāk ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatību cūku sugas dzīvnieku novietnēm ir nepieciešams noteikt stingrākus biodrošības pasākumus, kā arī pasākumus, ko darīt ar cūku sugas dzīvniekiem, ja dzīvnieku īpašnieki nenodrošina noteiktos biodrošības pasākumus, skaidro Zemkopības ministrija (ZM). Turklāt šādiem cūku sugas dzīvnieku īpašniekiem ir nepieciešams noteikt aizliegumu vismaz gadu minētajā teritorijā turēt cūku sugas dzīvniekus, lai novērstu iespēju Āfrikas cūku mēra vīrusam tālāk izplatīties.
Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra sniegtajiem datiem uz 1.jūniju, ierobežojuma zonā atradās 16,5 tūkstoši nobarojamās cūkas un vaislas jauncūkas, tādējādi to iespējamai nokaušanai paredzēti 65 eiro par vienu cūku, kopā veidojot 1,077 miljonus eiro. Tāpat teritorijā atrodas 2510 sivēnmātes, un to nokaušanai kopumā atvēlēti 288,7 tūkstoši eiro. Par 93 vaislas kuiļu nokaušanu paredzētas kompensācijas 10,7 tūkstošu eiro apmērā, bet par 5024 piena sivēnu nokaušanu – 125,6 tūkstoši eiro.
Iespējams, ka kompensācijās būs jāizmaksā tikai daļa no šīs aprēķinātās summas, jo, ja dzīvnieku īpašnieks varēs nodrošināt noteiktos biodrošības pasākumus, tad viņam nebūs piespiedu kārtā jāizkauj dzīvnieki, skaidro ZM.