Cūku mēra krīzes dēļ vietējā gaļa varētu «izspiest» importu, mainot proporcijas par labu vietējiem cūkgaļas ražotājiem, atzīst SIA Cirmas bekons valdes priekšsēdētājs Uldis Eiduks.
«Patlaban Latvija nespēj saražot tik daudz cūkgaļas, lai apmierinātu pieprasījumu. Situācijā, kad patlaban tirgū ievestās un vietējās gaļas proporcijas ir 50 pret 50, pārprodukcijas gadījumā šis rādītājs būs 50 pret 70, tā ka lielu izmaiņu nebūs. Savukārt pārstrādātāji krīzi īpaši neizjutīs, jo uz Krievijas Federāciju un Baltkrieviju produkciju ved tikai gaļas pārstrādes uzņēmumi, kas turklāt strādā pārsvarā ar ievesto gaļu,» atzina Eiduks.
Savukārt, izvaicāts, vai pārprodukcijas gadījumā gaļa nekļūs lētāka, viņš atbildē bija izvairīgs.
«Cūkgaļas ražotāji produkciju pa tiešo nepārdod, līdz ar to šis jautājums jāuzdod veikalniekiem. Nedomāju, ka pircēji izjutīs cenu kritumu. To gan jutīs audzētāji, vismaz 15% iepirkuma cenu kritums noteikti būs. Protams, audzētājiem daudz izdevīgāk cūkas pārdot Eiropai - tur cena ir 0,95-0,98 santīmi par dzīvsvara kilogramu, kamēr Polijā tā tuvojas 1,40 latiem,» atzina Cirmas bekona īpašnieks.
Atbildot uz jautājumu, vai cūku audzētājiem ir scenārijs, kā rīkoties gadījumā, ja arī Eiropas Savienība (ES), līdzīgi kā Krievija, bailēs no cūku mēra izplatības noteiks aizliegumu ievest cūkgaļu, viņš norādīja, ka tad zaudēs visi cūku audzētāji.
«Tomēr situācija būs atšķirīga atkarībā no tā, cik ātri spēj pārkārtot tirgu. Vieniem būs ļoti sāpīgi, citi varētu iziet daudzmaz sveikā. Patlaban Eiropā labi zina, ka Latvija ir sivēnu eksportētājvalsts ar galveno tirgu Polijā. Šī gada pirmajos astoņos mēnešos uz ES aizvesti vairāk nekā 70 000 sivēnu un nobarojamo cūku, un lielākā daļa nonāca tieši Polijā. Ja viss šis cūku daudzums paliks Latvijā, pirmā problēma būs - vai audzētājam fiziski ir vieta, kur sivēnus nobarot. Ja ir pietiekami lielas fermas, tad ir labi. Ja nav - jālaiž tirgū gaļa,» sacīja audzētājs.
Tāpat viņš norādīja, ka krīzes situācija kopumā liks cūku audzētājiem mobilizēties, pārskatīt fermu uzbūvi, tirgus iespējas un pārbaudīs spēju laicīgi veidot attīstības stratēģiju.
Jau ziņots, klasiskais cūku mēris konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā.
Saistībā ar klasiskā cūku mēra uzliesmojumu Latvijā Krievija noteikusi pagaidu aizliegumu cūkkopības produkcijas importam no Latvijas teritorijas. Krievijas fitosanitārais dienests aizliedzis no Latvijas ievest cūkgaļu un cūkgaļas produktus, kuri nav termiski apstrādāti vismaz 70 grādu temperatūrā. Jau iepriekš, šā gada 20.martā, Krievija apturēja dzīvu cūku, kā arī citu mājlopu importu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā.
Baltkrievija 23.novembrī aizliegusi cūkgaļas importu no Latvijas un Krievijas Maskavas apgabala. Krievijas cūkgaļai importa aizliegums ieviests tādēļ, ka Maskavas apgabalā atklāta Āfrikas cūku mēra izplatība. Savukārt cūkgaļas importa aizliegums Latvijai noteikts saistībā ar tobrīd tikai meža cūkām atklāto saslimšanu ar klasisko cūku mēri.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā, bet Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēts.