Liks galdā Latvijas aviācijas stratēģiju, lidostu attīstības plānus, apspriedīs izaicinājumus Eiropas aviācijas un dronu jomā.
«Šajā konferencē nāksim ar savu piedāvājumu, proti, stratēģisko redzējumu par to, kā aviācijas nozarei attīstīties turpmāko 5‒7 gadu griezumā,» par 13. jūnijā gaidāmo otro Rīgas Aviācijas forumu saka Latvijas Aviācijas asociācijas (LAA) valdes loceklis Artūrs Kokars. DB jau rakstījis, ka topošā nozares ilgtermiņa stratēģija ir rezultāts Satiksmes ministrijas un LAA sadarbības memorandam, kas cita starpā paredzēja Latvijas Aviācijas domnīcas (LAD) izveidi. Dokumentā būs apkopots visu nozares segmentu spēlētāju redzējums par dažādiem jautājumiem, par ko iesaistītās puses diskutēja vairākās LAD kopā sanākšanās.
Vaicāts par šo lietišķo brokastu formātā organizēto pasākumu pienesumu, viņš norāda, ka ir iegūtas vērtīgas atziņas, kas var veicināt aviācijas nozares straujāku attīstību. Daudziem jautājumiem investīcijas nav vajadzīgas, bet svarīga ir valsts pārvaldes un uzņēmēju sadarbība. Piemēram, kredītu finansējuma pieejamība vispārējās aviācijas gaisa kuģu iegādei var veicināt reģionālo lidlauku atdzīvošanos.
Kļuvis skaidrs, ka Latvijai vajadzētu būt pietiekami modernai valstij un atzīt, ka gaisa transports nav ekskluzīva lieta, bet mūsdienās ir pielīdzināms sabiedriskajam transportam, jo nodrošina iedzīvotāju mobilitāti tāpat kā vilcienu vai autobusu satiksme. Vienkārša likumdošanas sakārtošana stimulētu pašvaldības veikt investīcijas sava reģiona lidlaukos. Arī nodokļu jomā varētu novērst absurdu, jo, piemēram, lidojot no Rīgas uz Palangu, PVN nav jāmaksā, bet, lidojot iekšzemē no Rīgas uz Liepāju, tas tiek aprēķināts.
Degvielas uzpilde privātajiem lidojumiem būtu atbrīvojama no akcīzes nodokļa sloga, kura esamība ir tiešs drauds lidojumu drošībai. Šajā gadījumā runa pat nav par kaut cik vērā ņemamu ietekmi uz budžetu, bet iespēju korekti izturēties pret savas valsts iedzīvotājiem. «Tie ir vienkārši atrisināmi jautājumi, kur nepieciešama vien politiķu vēlme to izdarīt,» uzsver A. Kokars.
Pirmajā no trim konferences paneļiem tiks diskutēts par Latvijas aviācijas aktualitātēm, tostarp tiks prezentēta nozares stratēģija, kā arī apspriesti infrastruktūras attīstības jautājumi. «Sagaidām atskaiti no Liepājas lidostas,» norāda A. Kokars. Proti, jautājums ir par to, kādu ekonomisko labumu pilsētai un reģionam devuši iekšzemes lidojumi savienojumā ar Rīgu, kā arī par tālākajiem aviācijas nozares attīstības plāniem Liepājā. Savukārt Rīgas lidosta sniegs savu stratēģiskās attīstības vīziju un aktuālāko informāciju par būvniecības projektiem, proti, jauno termināli, kas būs savienots ar Rail Baltica dzelzceļa staciju. Būs Deloitte ziņojums par līdzšinējo praksi un to, kādas iespējas nākotnē ir finansēt aviācijas projektus, piemēram, publiskās‒privātās partnerības projektu ietvaros. Tā kā ES līdzfinansējums aviācijai ies tikai mazumā, nozarei vairāk jārēķinās ar savu vai aizņemto finansējumu, kā arī partnerību.
Visu interviju Forumā diskutēs par Latvijas un Eiropas aviācijas aktualitātēm lasiet 21. februāra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!