Uzņēmuma «Geka» telpās Bauskā sasaiņoti vairāki tūkstoši kārbu, kuras pasniegs Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē dalībniekiem. Darbi jāpabeidz līdz piektdienai, 12. decembrim, un sasaiņotās kārbas jānogādā Rīgā, vēsta reģionālais medijs Bauskas Dzīve.
ES prezidējošo valstu līdzšinējā darbībā ir savas tradīcijas. Viena no tām – kolēģiem no citām valstīm un ES institūcijām pasniedz kaklasaites vīriešiem un lakatiņus vai šalles sievietēm.
Šo tradīciju ievēros arī Latvija. Kungi dāvanā saņems zīda kaklasaites, savukārt dāmām pasniegtās šalles būs no lina. Šo aksesuāru dizaina autori ir tekstilmākslinieks Arvīds Priedīte, kura pārziņā bija kaklasaites, šalles veidojusi māksliniece Kristīne Ramane.
Iepirkuma konkursā Bauskas SIA «Geka» ieguvusi tiesības sagatavot 8000 šaļļu iesaiņojumu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Gūrijs Bulle stāsta, ka suvenīra iepakojuma koncepcijas autors ir dizainers Kārlis Sinka. Zīmējumu autore - Dārta Stafecka, savukārt Kristīnes Reimanes pārziņā bija sagatavot tekstu. Tas izvietots kārbas iekšpusē un stāsta par linu audzēšanas vēsturi Latvijā, par auduma iegūšanu un tā izmantošanu.
SIA «Geka» ražošanas vadītāja Inese Ozola atklāja, ka suvenīrs izdomāts gaumīgs, ir prieks, ka arī viņa var līdzdarboties Latvijai tik nozīmīga notikuma kā prezidentūras Eiropadomē norises nodrošināšanā.
Taču šim nozīmīgajam un skaistajam darbam ir arī kāda ēnas puse. Birokrātiskās procedūras ar konkursa izsludināšanu, rezultātu apstrīdēšanu un gala lēmuma pieņemšanu izvērtās daudzu mēnešu garumā. Kad uzņēmums beidzot saņēma galīgo apstiprinājumu pasūtījumam, visu nācās darīt lielā steigā. Turklāt tagad ir Ziemassvētku laiks, suvenīru ražotājiem jau tā darba pilnas rokas, raksta Bauskas Dzīve.
Izpildot pasūtījumu, atklājās vēl kāda Latvijai ne īpaši glaimojoša nianse. ES prezidentūras viesiem dāvātais mūsu valsts reprezentācijas suvenīrs pilnībā nav tapis Latvijā. Vietējā linu audumu ražotne neuzņēmās tik īsā laikā izgatavot vajadzīgo šaļļu daudzumu. Nācās meklēt ražotāju kaimiņos – Lietuvā. Taču izrādās, ka arī tur linu audzēšana nav augsti attīstīta nozare. Tādēļ šūšanas uzņēmums izejvielas iepērk Baltkrievijā. No turienes piegādā augstas kvalitātes linus par pieņemamu cenu. Tādējādi prezentācijas suvenīram vienīgi iesaiņojuma kārbiņa izgatavota Latvijā, Bauskas uzņēmumā «Tipo print».
Tā jau ir tradīcija, ka prezidējošai valstij parasti ir sagatavoti īpaši suvenīri. Kā Latvijas reprezentācijas lieta viesiem izraudzīts latviešu lietišķās mākslas un dizaina priekšmets – keramikas svilpaunieks. Ideja – svilpaunieks ar dzidro skaņu stāstītu par latviešu keramikas tradīcijām, vēstot par gadu simtiem rūpīgi kopto amata prasmi. Polija savulaik viesiem dāvinājusi koka spēļu vilciņu un piena un medus komplektu, Lietuva – adītus dūraiņus, Kipra – bronzas laikmeta sievietes skulptūras kopiju, Ungārija – Rubika kubu, Čehija – lina auduma somu.