No šā gada 21. marta visi ēku energosertifikāti jāreģistrē Būvniecības informācijas sistēmā un tikai šādi reģistrētiem energosertifikātiem būs juridisks spēks, informē Ekonomikas ministrija.
Ministrijas izveidotajā Būvniecības informācijas sistēmā ir izveidota īpaša funkcionalitāte Ēku energosertifikātu reģistra nodrošināšanai. Lai neatkarīgs eksperts varētu pilnvērtīgi strādāt ēku energosertifikātu reģistrā, t.i. sagatavot un izdot energoefektivitātes dokumentus, viņam ir nepieciešams drošs elektroniskais paraksts ar laika zīmogu (e-paraksts) un viedkaršu lasītājs. Lai uzsāktu darbu BIS vidē, neatkarīgajam ekspertam ir jāautorizējas tīmekļa vietnē, izmantojot Latvija.lv autorizācijas rīku - Latvijā populārākās internetbankas vai eID karti.
BIS var reģistrēt arī ēku energosertifikātus, kas izsniegti līdz 2016. gada 21. martam.
Ministru kabineta 2013. gada 9. jūlija noteikumi Nr.383 Noteikumi par ēku energosertifikāciju" nosaka ēku energosertifikācijas kārtību; ēkas energoefektivitātes sertifikāta un ēkas pagaidu energosertifikāta paraugus; ēku energoefektivitātes salīdzinošo vērtēšanas un klasificēšanas sistēmu; energoefektivitātes prasības un augstas efektivitātes sistēmu izmantošanas prasības gandrīz nulles enerģijas ēkām; ēku energosertifikātu reģistrācijas kārtību; kā arī kārtību un termiņus apkures sistēmu pārbaudei.
Noteikumi paredz dzīvojamās un nedzīvojamās ēkas sadalīt klasēs no A līdz F atkarībā no ēku energoefektivitātes rādītāja, attiecīgi A un B klases ēkas atbilst paaugstinātas energoefektivitātes klasēm, bet C, D, E un F klase atbilst pamata energoefektivitātes klasēm. Noteikumos noteiktas prasības arī gandrīz nulles enerģijas ēkām.
Noteikumi nosaka, ka neatkarīgi eksperti izsniegtos ēku energosertifikātus un ēku pagaidu energosertifikātus reģistrē ēku energosertifikātu reģistrā, ko uztur Ekonomikas ministrija. Ēku energosertifikātu reģistrs izveidots Būvniecības informācijas sistēmā.