Konkrētu uzņēmēju interešu lobēšana, tam izmantojot Valsts prezidenta padomnieces statusa piešķirto autoritāti, tostarp daloties ar ierobežotas pieejamības informāciju - šāds, pēc informētu pietiek.com avotu teiktā, ir patiesais iemesls, kādēļ trešdien rīta agrumā tika paziņots par darba uzteikšanu prezidenta Andra Bērziņa padomniecei ekonomikas, uzņēmējdarbības un nodarbinātības jautājumos Elīnai Eglei.
Rīgas pils paziņojums par darba attiecību pārtraukšanu ar Egli ticis izplatīts, lai uz ārpusi dotu skaidru vēstījumu: viņa vairs nav pilnvarota runāt prezidenta vārdā, vēsta portāls.
Vairāk nekā 600 miljonu vērtais vilcienu a/s Pasažieru vilciens iepirkuma konkurss, valstij piederošās bankas Citadele pārdošana, airBaltic liktenis - tie ir daži no «lielgabarīta» jautājumiem, kuriem pastiprinātu interesi, izmantojot savu prezidentam pietuvinātas personas statusu, izmantojusi Egle. Par diviem pirmajiem jautājumiem - vilcienu iepirkumu un Citadeles pārdošanu, pēc pietiek.com rīcībā esošās informācijas, Egle Rīgas pils vārdā lūgusi operatīvo informāciju no atbildīgajām - Satiksmes un Ekonomikas - ministrijām.
Lai gan informācijas vākšanas metodēs nav saskatīts nekas ārkārtējs, Egles aktivitātēs saskatīta konkrētu uzņēmēju interešu lobēšana, un pastāv aizdomas, ka ierobežotas pieejamības informācija nodota uzņēmējiem. Egles skaidrojumus pietiek.com trešdien iegūt neizdevās - ar tālruņa starpniecību viņa nebija sasniedzama.
Kāda vilcienu iepirkumā no spāņu koncerna C.A.F. tieši ieinteresēta Latvijas uzņēmēja auto nereti redzēts pie Rīgas pils. Šai sakarā neoficiāli tiek piesauktas prezidenta padomnieces personiskās attiecības ar šo uzņēmēju. Tieši viņš varētu būt bijis adresāts Egles privātajām fotogrāfijām, kuras noplūda sociālajos tīklos pirms dažiem mēnešiem, pirmo reizi sašūpojot viņas krēslu, raksta portāls.
Toreiz Rīgas pilī ieradies Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktors Jānis Kažociņš, kurš personiski prezidentam Bērziņam parādījis šo kailfoto izdrukas, mudinot apsvērt iespējamās konsekvences. Tobrīd šāda specdienestu iesaistīšanās arī izraisīja spekulācijas, vai to resursi netiek izmantoti ekonomisko interešu pārdalē. Proti, vai Egli šādā veidā necenšas izolēt no prezidenta komandas, lai viņa nevarētu izmantot savu ietekmi vilcienu iepirkuma stāstā.
To, ka prezidents Bērziņš ar savu ekonomikas padomnieci Egli nav šķīries tik mierīgi, kā to centās pasniegt Rīgas pils agrā trešdienas rītā izplatītais paziņojums, jau dažas stundas vēlāk lika saprast pati Egle, kura izplatīja pretpaziņojumu, uzsverot, ka savas darba tiesiskās attiecības ar Valsts prezidenta kanceleju nav pārtraukusi, atgādina pietiek.com.
Tā tas tiešām ir - dokumenti nav parakstīti, jo Egle tam nav piekritusi, bet Valsts prezidenta kancelejai to izdarīt liedz fakts, ka padomniece iesniegusi darba nespējas lapu, kas nozīmē, ka, pusēm tā arī nevienojoties, situācija var «iestrēgt» pat uz vairākiem mēnešiem. Pēc pietiek.com rīcībā esošās informācijas, prezidents Bērziņš vairākkārtīgi pēdējo nedēļu laikā runājis ar Egli, cenšoties vienoties par mierīgu veidu, kā abu darba attiecības pārtraukt, tomēr padomniece tam nav piekritusi.
Egles darba nespējas lapa datēta ar 6. jūniju, bet vēl divas dienas vēlāk, 8. jūnijā viņai bija jāpiedalās starptautiskā konferencē TransBaltica 2012 Liepājā, iepazīstinot ar Latvijas piedāvājumu investīciju piesaistei. Tas Rīgas pilī radījis aizdomas, ka Egle darba nespējas lapu iesniegusi «ar atpakaļejošu datumu». Vēl otrdienas rītā, kad sākusies Lietuvas prezidentes Daļas Gribauskaites vizīte Latvijā, kurā risināti pārsvarā ekonomiskās sadarbības jautājumi attiecībā uz sašķidrinātās gāzes termināļa izbūvi un Visaginas AES celtniecību, prezidenta ekonomikas padomniece Egle «noņemta no strīpas» un līdzdalībai sarunās nav pielaista. Tobrīd noticis pēdējais mēģinājums ar Egli vienoties «pa labam», un viņa brīdināta, ka Rīgas pils ir gatava iznest ķildu uz āru, vienpusēji paziņojot par darba attiecību pārtraukšanu.