Latvijā par ietekmīgākajām uzņēmēju organizācijām tiek dēvētas Ārvalstu investoru padome Latvijā, LDDK un LTRK, kā arī Zemnieku saeima, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Šonedēļ vadības vēlēšanas notika vairākās ietekmīgās uznēmēju organizācijās – LTRK (jauns padomes priekšsēdētājs – prezidents Aigars Rostovskis), LDDK (prezidenta amatu saglabāja ilggadējais vadītājs Vitālijs Gavrilovs), kā arī LIKTA (amatu saglabāja Signe Bāliņa). Jāpiebilst, iepriekšējos gados nebija vērojama tik aktīva interese par dalību šajās organizācijas, taču šobrīd situācija ir mainījusies un vērojamas pat cīņas par amatiem.
Uzņēmēju organizāciju pēdējo 25 gadu laikā ir saradies daudz, tomēr ietekmīgāko loks nav visai plašs. Minētās nevalstiskās organizācijas var uzskatīt par sava veida ekstralīgas spēlētājām, kam seko nozaru uzņēmēju asociācijas un apvienības, kuras bieži ir arī šo premjerlīgas spēlētāju biedri. To vidū par ietekmīgākajām tiek dēvēta Latvijas Komercbanku asociācija, kura savu «varēšanu» pierādīja arī saistībā ar parlamentāriešu vairākuma lēmumu nolikto atslēgu principa ieviešanu Latvijā, kas rezultējās ar grozījumiem. Līdzīgi rīkojas arī Zemnieku saeima un LOSP, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, kuru vadītāji vai pārstāvji neizlaiž nevienu šīm organizācijām svarīgu jautājumu. Lai arī parlamenta mājā retāk var redzēt būvnieku, tirgotāju, autopārvadātāju, tranzītbiznesa, kokrūpnieku, pārtikas uzņēmumu, IT, metālapstrādātāju un citu nozaru asociāciju pārstāvjus, tomēr tas nenozīmē, ka tie nebūtu ietekmīgi, bet gan to, ka šīs organizācijas vairāk darbojas nevis likumu pieņēmēju līmenī, bet gan krietni agrīnākā stadijā, kad vēl tikai top dokumenti, kuri agrāk vai vēlāk nonāks uz konkrēta ministra galda vai valdības darbakārtībā. Šāda taktika ļauj atrasties «ēnā», vienlaikus spējot panākt labvēlīgu (ja ne citādi, tad neitrālu) lēmumu pieņemšanu. Jārēķinās, ka pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā daudzi svarīgi lēmumi, kas ietekmē uzņēmējus Latvijā, tiek pieņemti Briseles un Strasbūras kabinetos, tāpēc arvien svarīgāka kļūst uzņēmēju organizāciju sabiedroto meklēšana citās ES dalībvalstīs, kā arī mēģinājumi izmantot attiecīgo nozaru Eiropas asociācijas – konfederācijas.
Nenoliedzami pirms vairākiem gadiem par ietekmīgākajām organizācijām varēja uzskatīt Ārvalstu investoru padomi Latvijā un Latvijas Darba devēju konfederāciju, taču pēdējo gadu laikā savu vietu pie politiķu un augstāko ierēdņu galda ir izkarojusi visvecākā uzņēmēju organizācija – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, par kuras padomes locekļu amatiem tikko notika cīņa. «Par ietekmīgām uzņēmēju nevalstiskām organizācijām uzskatu tās, kuras piedalās valsts stratēģiskā plāna izstrādē, valsts budžeta projekta izstrādē un sēž pie viena galda ar valdību Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē,» tā uz jautājumu par to, kuras uzņēmēju organizācijas ir ietekmīgas, atbild bijušais Ministru prezidents Māris Gailis. Viņš norāda, ka šajos procesos aktīva ir gan LDDK, gan arī LTRK. «Tās ir divas lielākās uzņēmēju organizācijas, kuras minēto iemeslu dēļ ir arī ietekmīgākās,» atzīst M. Gailis. Arī ekspremjers Andris Bērziņš par ietekmīgākajām Latvijā min LTRK un LDDK. «Tām ir kapacitāte, tās aptver visu reģionu aktīvākos uzņēmējus,» tā uz jautājumu, kāpēc tieši tās ir ietekmīgākās, atbild A. Bērziņš. Viņš piemetina, ka svarīga ir arī uzņēmēju nevalstisko organizāciju vadība, savas pozīcijas formulēšana un aizstāvēšana. «Protams, svarīgi arī, kā konkrētā situācijā «sastājas zvaigznes»,» tā uz jautājumu par šo organizāciju spēju panākt konkrētu lēmumu atbild A. Bērziņš. Viņš norāda, ka nākamā līgā spēlē nozaru uzņēmēju asociācijas, kuras (to biedri) bieži vien ir abu minēto lielo (LTRK un LDDK) biedri. «Elektroniķi, ceļu būvētāji, būvnieki utt.,» tā uz lūgumu nosaukt nozaru uzņēmēju viņaprāt ietekmīgākās organizācijas atbild A. Bērziņš.
Plašāk lasiet rakstos Ietekmīgāko lobistu loks nemainās, Lobija šķēres ar vai bez likuma griež asi un Pasaulē lobēšana pieaug piektdienas, 27. marta, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!