«Sadarbība pēc jaunā partijas vadītāja [Andra Šķēles] ievēlēšanas ar Tautas partiju ir kļuvusi sarežģītāka,» intervijā laikraksta Diena pielikumam SestDiena sacījis premjers Valdis Dombrovskis. Viņš atzinis, ka lēmumu dēļ, kurus nākas pieņemt, ir sācis meditēt.
«Stājoties amatā, prognozēju, ka problēmas būs divos gadījumos. Pirmais gadījums - ja ies slikti un neizdosies vienoties ar starptautiskajiem aizdevējiem un novērst valsts maksātnespēju. Scenārijs, domāju, tad būtu skaidrs. Otrs gadījums - ja ies labi, ja izdosies vienoties ar starptautiskajiem aizdevējiem, ja izdosies stabilizēt finanšu situāciju. Tajā brīdī vecā koalīcija varētu izdomāt - kam mums tāds Jaunais laiks vajadzīgs, tagad varētu turpināt rullēt pa vecam. Pašreiz tāds zināms atslābums vismaz no Tautas partijas puses ir novērojams. Skaidrs ir tas, ka sadarbība pēc jaunā partijas vadītāja [Andra Šķēles] ievēlēšanas ar Tautas partiju ir kļuvusi sarežģītāka. Rodas tāds iespaids, ka Tautas partija cenšas radīt nestabilitāti, iespējams, lai piesegtu savu politisko mazspēju, un nestabilitāte savukārt ir labvēlīga augsne populismam. Tautas partijas pēdējā laika paziņojumi ir izcēlušies tieši ar populismu,» intervijā stāsta premjers.
«Par to ir daudz diskutēts, cik pamatoti ir krīzes laikā paaugstināt nodokļus. Bet, ja nodokļu ieņēmumi krīt par 30%, protams, mums uz to kaut kā ir jāreaģē. Ja mēs budžetu kopumā par 30% nevaram mazināt - ja pamatbudžetu esam šādi samazinājuši, tad sociālā budžeta izdevumi turpina pieaugt-, neizbēgami nākas ķerties arī pie nodokļiem. Līdzīgai pieredzei krīzes periodā ir gājušas cauri daudzas valstis: arī tagad gan Igaunija, gan Lietuva ir paaugstinājušas nodokļus, 90. gadu sākumā Somija krīzes laikā nodokļu slogu paaugstināja par 8% no iekšzemes kopprodukta, Zviedrija 90. gadu vidū krīzes laikā arī paaugstināja nodokļus. Tā diemžēl ir realitāte.
Mēs bieži runājam par fiskālajiem stimuliem: ka vajag pareizi fiskāli stimulēt ekonomiku, palielināt patēriņu, samazināt nodokļus. Tas viss, protams, ir ļoti pareizi un ļoti jauki, tikai problēma tā, ka to var atļauties tikai tās valstis, kas arī izaugsmes gados ir īstenojušas saprātīgu fiskālo politiku, izveidojušas uzkrājumus. Mums bija divciparu izaugsme, un pat tajos gados budžets netika sabalansēts. Tāpēc situācijā, kad mums nav divciparu izaugsmes, bet divciparu ekonomikas kritums, budžeta robs ir tik milzīgs, ka nākas pieņemt ļoti nepopulārus lēmumus, lai situāciju daudzmaz pakļautu kontrolei,» skaidrojis V. Dombrovskis.
Viņš arī intervijā norādījis: «Ir tāds teiciens: reformas sākas tur, kur beidzas nauda. Latvija diemžēl ir vēl viens piemērs, kas šo teicienu apstiprina.»
V. Dombrovskis akcentējis: «Pašreiz mēs redzam, ka finanšu tirgos situācija attiecībā uz Latviju tiešām ir stabilizējusies. Tad, kad ir arī ārēji satricinājumi - vai tā ir situācija Dubaijā vai Grieķijā -, tas tiešā veidā Latvijas pozīcijas finanšu tirgos būtiski neietekmē. Tas nozīmē, ka situāciju tiešām esam stabilizējuši. Bet, ja mēs atkal ļausimies vieglprātībai un atkal nāks visāda veida populistiski piedāvājumi, situācija diemžēl ātri vien var mainīties uz negatīvo. Man ir tāda sajūta, ka atsevišķas partijas ir par ātru atslābinājušās.»
Uz SestDienas jautājumu: «Vai partiju apvienības Vienotība saraksta līderis būsiet jūs vai kāds cits?» premjers atbildējis: «Vispirms jānodibina apvienība Vienotība, lai varētu lemt, kurš būs līderis.»
«Es, protams, tam esmu gatavs, tomēr tas ir jautājums, ko ne Jaunais laiks, ne es vienpersoniski nevar izlemt, jo tā būs partiju apvienība, tāpēc arī lēmums būs koleģiāls.»