Eiropas Parlamenta vēlēšanās startējošo partiju solījumos dominē sociālās, tiesiskuma un migrācijas tēmas.
Kārtējās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas Latvijā notiks sestdien, 25. maijā. Latvija šajās vēlēšanās ir viens vēlēšanu apgabals, un EP no Latvijas būs jāievēl astoņi deputāti. Vēlēšanās piedalās 246 deputāti no 16 partijām. Vidējais kandidātu vecums ir 48,3 gadi, jaunākajam kandidātam - 21 gads, bet vecākajam – 79.
DB, iepazīstinot ar partiju programmām, apskata Saeimā ievēlētās partijas un partijas Progresīvie un Latvijas Reģionu apvienība, kam pēc socioloģisko aptauju datiem ir augstākie reitingi no Saeimā neievēlētajām partijām.
Visas partijas EP vēlēšanās pieteikušas pa 16 deputātiem no katra saraksta. Partiju programmas ir gana dažādas. Ir partijas, kas lielu akcentu liek uz sociāliem jautājumiem, solot panākt, ka Eiropas Savienības (ES) līmenī tiek noteikti sociālā nodrošinājuma minimālie standarti, ir partijas, kas uzsver tieši tiesiskuma stiprināšanu, runā par sadarbību naudas atmazgāšanas novēršanā un ES ārējo robežu stiprināšanu. Vairākas partijas min, ka iestāsies par ES budžeta palielināšanu un taisnīgākiem maksājumiem lauksaimniekiem, kā arī aizstāvēs kohēzijas līdzekļu nesamazināšanu. Partiju piedāvājumos ir arī gana lielas atšķirības, piemēram, no ģimenes kā tradicionālas vērtības aizstāvības līdz LGTB tiesību stiprināšanai, no saukļa «par daudz Eiropas» līdz uzsvaram uz nacionālām valstīm.
Interesants fenomens ir partiju programmu atšķirība no līderu izpausmēm. Proti, partiju programmas ir korektas, ņemta vērā ES kompetence, taču to pārstāvji savās individuālajās uzrunās mēdz spiest uz iekšpolitiskiem jautājumiem, piemēram, novadu stiprināšanu, skolotāju algu palielināšanu utt., kas nekādā gadījumā nav EP kompetence un ir vērtējams tikai kā vēlētāju balsu zvejošana ar tematiem, kas tuvi un saprotami vidusmēra vēlētājiem.
KPV LV par jaunatni
Partijas KPV LV trīs līderi ir Kaspars Ģirģens, Roberts Spručs un Beate Jonīte. Savā programmā partija raksta: «KPV LV veicinās Latvijas aktīvu dalību Eiropā, pastāvošā uz tādiem principiem un vērtībām kā atbildība, tiesiskums, brīvība, drošība, cilvēktiesības un solidaritāte starp cilvēkiem. KPV LV ir par demokrātisku, caurspīdīgu un efektīvu ES pārvaldību, stiprinot tās nozīmi svarīgos kopīgajos jautājumos, bet atstājot mazāk svarīgos jautājumus katras ES dalībvalsts atbildībā. Mūsu politiskās partijas mērķis ir panākt vienlīdzīgi pozitīvus dzīves apstākļus visiem ES iedzīvotājiem. ES uzdevums ir aizsargāt Eiropas iedzīvotājus un to vērtības. KPV LV mērķis ir stiprināt ES ārējo robežu un Latvijas austrumu robežas drošību, lai mazinātu nelegālās migrācijas un kontrabandas riskus.» KPV LV priekšvēlēšanu programmā liela uzmanība tiek veltīta jaunatnei, tās izglītībai, prasmēm un mobilitātei.
JKP – par ofšoru un nerezidentu naudas ierobežojumiem
Partijas JKP lokomotīves ir Andis Kudors, Gatis Eglītis, Linda Ozola. Programmā liela vērība pievērsta tiesiskumam. Uzsvērts, ka tiek atbalstīta tradicionālā ģimene. «Korupcija ir starptautiska parādība – šī problēma jārisina starptautiskā līmenī. Mēs iestājamies par ierobežojumu noteikšanu nerezidentu apkalpošanai Eiropas bankās, lai tādējādi apturētu Krievijas un citu trešo valstu noziedzīgi iegūto līdzekļu ieplūšanu ES. Jāierobežo ofšoros reģistrētu uzņēmumu iespējas kļūt līdzdalīgiem Eiropas kapitālsabiedrībās un iegādāties nekustamos īpašumus, ja nav pārliecības par to, kas šajos uzņēmumos ir patiesie labuma guvēji. Nav pieņemams tas, ka Latvijas zemnieki joprojām saņem mazākos tiešmaksājumus ES. Iestājamies par nācijvalstu savienību Eiropā,» teikts programmā.
Sociālajos tīklos saistībā ar EP vēlēšanām ļoti aktīvs ir saraksta līderis Andris Kudors, kurš uzsver savu konservatīva kristieša pārliecību. A. Kudors norāda, ka viņa specializācija ir ārpolitika, tāpēc «Ārlietu komiteja būtu tā, kurā es vēlētos darboties».
Attīstībai /Par!- pensiju un bezdarba apdrošināšanas fonds
Partiju Attīstībai/Par! EP vēlēšanās pārstāvēs Ivars Ījabs, Baiba Rubesa un Ieva Ilvesa. Partijas programmā uzsvars likts uz ES budžeta palielināšanu izglītībai un zinātnei, kā arī uz ES budžeta palielināšanu un Eiropas Pensiju fonda izveidi. «Mēs esam par divkāršotu ES budžetu zinātnei, izglītībai un jaunatnes programmām, Eiropas Izglītības fondu, Eiropas izglītības saturu tiešsaistē. Par vienotu minimālās algas normu, kas ir ne mazāka par pusi no vidējās algas katrā dalībvalstī, un Bezdarba apdrošināšanas fondu, kas krīzes laikā novērš masveida emigrāciju, par Eiropas Pensiju fondu cilvēkiem, kuri dzīves laikā strādā dažādās valstīs, un ES atbalsta programmu aktīvām vecumdienām. Mēs esam par vienotu ES pieeju medikamentu iepirkumiem. Mēs esam par būtiski palielinātu ES kopējo budžetu (līdz 1,5% no IKP).»
ZZS par atbalstu ģimenēm no ES budžeta
Partijas ZZS līderi ir Dana Reizniece-Ozola, Raimonds Bergmanis un Ringolds Ārītis. Partijas programmā uzmanība pievērsta gan vides jautājumiem, gan zāļu cenām, gan nodokļiem. «Latviju nedrīkst pārvērst par citu valstu atkritumu poligonu. Cīnīsimies pret riepu kalnu veidošanu un plastmasas atkritumiem. Eiropas budžetam jākļūst lielākam, nepieļausim būtisku samazinājumu lauksaimniecībai un kohēzijai. Ģimenēm ar bērniem panāksim tiešu atbalstu no ES budžeta, ar īpašu piedzimšanas pabalstu veidojot bērna uzkrājumu nākotnei. Jāveicina kopīgi risinājumi zāļu cenu mazināšanai un iespēja cilvēkiem saņemt kvalitatīvu veselības pakalpojumu jebkurā Eiropas valstī. Mazajam biznesam izveidosim vienotu Eiropas nodokļu režīmu, kas būtu ērts, viegli administrējams un atbildīs digitālā tirgus vajadzībām. Turpināsim apkarot nodokļu oāzes, izvairīšanos no nodokļu nomaksas, naudas atmazgāšanu, esam par ES ārējo robežu stiprināšanu. Saraksta līdere D. Reizniece-Ozola saistībā ar EP vēlēšanām ir ļoti aktīva sociālajos tīklos, taču nezin kādēļ uzsvars likts uz novadu reformu un tiek aicināts «balsot par cilvēkiem, kas ar darbiem pierādījuši, ka iestājas par visu Latvijas novadu izaugsmi».
NA pret masveida imigrāciju
Partijas NA EP deputātu kandidātu top trīs: Roberts Zīle, Dace Melbārde, Ansis Pūpols. «Mēs redzam ES atbilstoši tās dibinātāju iecerei kā valstu apvienību, kurā politiskā integrācija ietver tēvzemes mīlestību un nacionālo suverenitāti. Tiek stingri sargāta ārējā robeža, un katra valsts pati nosaka savu migrācijas politiku; netiek uzspiesta arvien ciešākas savienības izveide; jāizbeidz zelta vīzu programmas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, jo tās rada naudas atmazgāšanas, korupcijas un organizētās noziedzības riskus visā ES. Būsim pret tādas ES Aizsardzības savienības veidošanu, kas var radīt plaisas transatlantiskajā sadarbībā. Mēs neatbalstām trešo valstu pilsoņu masveida imigrāciju. Tradicionāla ģimene ir ikvienas sabiedrības stūrakmens.» Sociālajos tīklos aktīvi ir R. Zīle un A. Pūpols, kurš cita starpā ir uzsvēris: «Mēs citas Eiropas valstis varētu pamācīt, kā ievērot minoritāšu tiesības, nevis mācīties no Eiropas. Latviešiem ir jāiet balsot par saviem deputātiem, lai tur nebūtu astoņas Ždanokas.»
Jaunā Vienotība par ES naudu Latvijai
Partijas Jaunā Vienotība līderi ir Valdis Dombrovskis, Sandra Kalniete un Arvils Ašeradens. Programmā minēts: «No ES fondiem panāksim atbilstošu finansējumu ilgtspējīgai lauku attīstībai, kā arī tuvināsim lauksaimniecības tiešmaksājumus ES vidējam līmenim. Eiropas Sociālā fonda līdzekļus efektīvi izmantosim nabadzības un ienākumu nevienlīdzības mazināšanai, kā arī veicināsim iedzīvotāju, t.sk. jauniešu, nodarbinātību. Jaunā Vienotība vērsīsies pret Austrumeiropas patērētāju diskrimināciju jeb preču t.s. duālo kvalitāti.» ES ir jāpiemēro sava ekonomiskā palīdzība un ietekme, lai novērstu nelegālo imigrāciju tās izcelsmes valstīs.»
Partiju pārstāvji ir ļoti aktuāli sociālajos tīklos un arī reklāmās masu medijos. V. Dombrovskis kā līderis ir vēstījis: «Drošības politika vairs nav tikai saistīta ar konvencionāla militāra apdraudējuma novēršanu, ir arī kiberuzbrukumi un informatīvie kari. Šos jautājumus visefektīvāk var risināt Eiropas Savienības līmenī.»
Saskaņa pret taupības politiku
Partijas Saskaņa līderi ir Nils Ušakovs, Andris Ameriks un Boriss Cilēvičs. Savā programmā partija īpaši uzsver saikni ar Eiropas Sociālistisko partiju (ESP). «Eiropai nekavējoties jāizbeidz stingrā taupības politika un jāatjauno investīcijas starptautiskajā ekonomikā, kuras tika pārtrauktas valsts budžetu konsolidēšanas dēļ. ESP un Saskaņa panāks stingrāku Eiropas Savienības normatīvo aktu izstrādi sociālajā jomā, tostarp par minimālās algas, pensiju un pabalstu apmēra piesaisti reālajam iztikas minimumam. Eiropas fondu finansējums pašvaldībām jānodrošina tieši, nevis caur nacionālajām valdībām. Eiropu un Latviju apdraud nacionālisti. Mēs cīnīsimies, lai arī Latvijā nekādi nacionālistiski, ksenofobiski, radikāli, margināli spēki nevarētu šķelt latviešus un krieviski runājošos iedzīvotājus.»
Progresīvie par iekļaujošu sabiedrību
Partijas Progresīvie kandidāti ir Gunta Anča, Roberts Putnis un Antoņina Ņenaševa. Partija iestājas par iekļaujošas sabiedrības stiprināšanu, īpašu uzmanību pievēršot sociāliem jautājumiem. «Iestāsimies par cilvēktiesībām un pamatbrīvībām, dzimumu līdztiesību, vienotām pieejamības prasībām cilvēkiem ar invaliditāti, LGBT+ kopienas tiesībām, etnisko grupu aizsardzību un ekonomisko vienlīdzību. Atbalstīsim spēcīgu Eiropas nevalstisko organizāciju un kvalitatīvu mediju veidošanos. Ierobežosim destruktīvu nodokļu konkurenci ES iekšienē un ārzonu izmantošanu nodokļu izkrāpšanai. Iestāsimies par darbinieku tiesību un sociālo garantiju vienotu standartu ES. Eiropas Sociālā pīlāra principiem jākļūst juridiski saistošiem. Atbalstīsim ES mēroga formulu minimālās algas un pensiju aprēķināšanai, kā arī vienotu bezdarbnieku pabalsta sistēmu. Atbalstīsim medicīniskās marihuānas legalizāciju.»
LRA par līdzsvarotu reģionu attīstību
Partijas Latvijas Reģionu apvienība līderi ir Edvards Smiltēns, Mārtiņš Barkovskis, Inga Bite. «Mēs veidojam Eiropu kā iespēju, izaugsmes un iedvesmas telpu jaunajiem cilvēkiem. Mūsu galvenais uzdevums ir līdzsvarota reģionu attīstība un dzīves kvalitātes atšķirību mazināšana. Mēs cīnīsimies par taisnīgu finansējumu lauksaimniekiem un lauku attīstībai. Mēs cīnīsimies par godīgu konkurenci un stiprināsim reģionu ekonomiku. Strādāsim, lai patērētājiem visā ES būtu pieejamas līdzvērtīgas kvalitātes preces un pakalpojumi un lai mazinātu nepamatotas preču vai pakalpojumu cenu atšķirības dalībvalstu starpā – piemēram, zālēm vai atsevišķiem pārtikas produktiem.» Partijas līderi ir ļoti aktīvi sociālajos tīklos, taču bieži reflektē par iekšpolitiskām tēmām. E. Smiltēns ir teicis: «Eiropas Parlamenta deputātam ir jāspēj ar stingru muguru pārstāvēt Latvijas intereses Eiropā, bet tajā pašā laikā viņam ir jāizprot reālās Latvijas iedzīvotāju problēmas, tostarp, neapmierinošais ceļu stāvoklis, medikamentu dārdzība iepretim citām ES valstīm.»