Latvijas ekspremjers Valdis Dombrovskis iekļauts izdevuma Politico veidotajā Eiropas politikas pārveidotāju sarakstā.
Tajā atrodami cilvēki no visām 28 Eiropas Savienības (ES) valstīm, sākot no konservatīvā Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna un Eiropas Komisijas (EK) konkurences komisāres no Dānijas Margrētes Vestageres, kura piedzīvojusi sadursmi ar pasaules biznesa milžiem, līdz pat popzvaigznei Stromae, kura dibinājusi kustību Refugees Welcome, un geju tiesību aktīvistam Panti Bliss.
Kā stāstīja Politico Eiropas nodaļas galvenais redaktors Metjū Kaminskis, sarakstā nav iekļauti milzīgu popularitāti iemantojuši cilvēki vai arī tādi, kuri atrodas acīmredzami spēcīgās pozīcijās. Tomēr sarakstā esošie cilvēki ir varas saskares punktā, kur bieži ir pati lielākā ietekme.
«Mūsu sarakstā esošie spēj veidot savu ietekmes sfēru, vai tas būtu valstī, starptautiskās aktivitātēs, juridiskajā sistēmā, referendumā, reliģijā, krīzē vai arī pašas Eiropas identitātes priekšstata radīšanā,» norādīja Kaminskis.
Par Dombrovski Politico raksta, ka viņš lieki neizrādās, bet dara savu darbu. «Ja Mario Kuomo kampaņās lietoja dzeju un valdīja ar prozu, tad Dombrovska kampaņa ir «powerpoint» prezentācija, un viņš valda ar skaitļiem,» atsaucoties uz bijušā Ņujorkas štata gubernatora Kuomo daiļrunību, raksta Politico.
Dombrovska raksturojumā norādīts, ka viņš, būdams Latvijas premjerministrs, īstenojis vissmagāko Eiropas taupības politiku, vienlaikus palielinot savas partijas popularitāti nākamajās vēlēšanās. «Kad Nobela prēmijas laureāts Pols Krugmans 2008.gadā Latviju nosauca par «jauno Argentīnu», Dombrovskis cieta klusu un turpināja lauzt ceļu, nodrošinot savas valsts dalību eirozonā,» raksta izdevums.
Tajā pašā laikā 2013.gadā pēc lielveikala sabrukšanas, kurā traģiski gāja bojā 54 cilvēki, Dombrovskis nekavējās atkāpties. Tika diskutēts, vai valsts būvniecības inspekciju vajadzētu aizsargāt pret finansējuma samazinājumu. Vēlāk Dombrovskis deputātiem stāstīja, ka krīze, protams, ir radījusi dziļas sociālās problēmas. Savukārt pēc tam Dombrovskis turpināja koncentrēties uz «kopējo skatījumu» un «stabilitāti», kas kļuvušas par vadlīnijām viņa darbam EK, glābjot eirozonu no sevis pašas.
Eiro un sociālā dialoga komisārs Dombrovskis, pēc Politico rakstītā, mēģina padarīt ES dalībvalstu budžetu monitoringu spēcīgāku, izmantojot «labās prakses piemērus», nevis ķeroties pie juridiskām aktivitātēm. «Viņš raksta izvērtējumus par valstu līderiem, kuri nespēj kontrolēt savu valstu budžetus. Viņš sagatavo izmaiņas līgumos, lai pabeigtu ES iesākto ekonomisko pārvaldības modeli, un viņš neklausās Grieķijas aizbildinājumos,» uzsver Politico.
Izdevums arī norāda, ka Briselē ir zināms - Dombrovskis būs vadītājs, ja kaut kas notiktu ar EK prezidentu Žanu Klodu Junkeru vai Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku.