Vēja ražotāju iebildumus pret enerģijas iepirkuma līgumiem neņem vērā; sistēmisku problēmu nesaskata .
Par sistēmiskiem pārkāpumiem līgumu slēgšanā īsti pamata nav runāt – tā ļauj secināt ekspertu atbildīgo institūciju komentāri par Vēja enerģijas ražotāju savienības pārmetumiem Latvenergo meitassabiedrībai Enerģijas publiskais tirgotājs (EPS) par tā piedāvātajiem līgumiem elektroenerģijas obligātajam iepirkumam. Tāpēc, iespējams, pārmetumi par līgumiem, varētu būt saistīti ar atsevišķu komersantu individuālajām interesēm, ļauj secināt nozares pārstāvju un arī SPRK teiktais. Tiesa, jāņem vērā, ka domas par elektrības iepirkumu līgumiem dalās. Nesen Vēja elektroenerģijas ražotāju savienības valdes priekšsēdētājs Kristaps Stepanovs, bijušais Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta ierēdnis, kura kompetencē bija arī ar vēja enerģētiku saistīti jautājumi, veltīja pārmetumus EPS par to, ka uzņēmums, pārslēdzot iepriekš ar Latvenergo slēgtos līgumus, ir mainījis norēķinu kārtības nosacījumus, iepirkšanas principus un rīkojies «patvaļīgi un nihilistiski».
Nevar dot norādījumus
SPRK kompetencē nav publiskā tirgotāja un ražotāju noslēgto līgumu vērtēšana, tāpēc regulators nevar dot pusēm norādījumus par šo līgumu nosacījumiem, skaidro SPRK pārstāve Ieva Bethere. Tomēr, pēc SPRK rīcībā esošās informācijas, Enerģijas publiskajam tirgotājam jau ir izdevies noslēgt līgumus jau ar visiem uzņēmējiem, atskaitot vienu. Arī Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Urpena apstiprināja, ka ministrija tiešā veidā līgumu slēgšanā nepiedalās, jo tā ir tirgotāja kompetence. Latvijas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Paulis Barons norāda, ka domstarpībām par iemeslu varētu būt fakts, ka elektroenerģijas iepirkuma nosacījumi laika gaitā ir būtiski mainījušies un nozares uzņēmējiem līgumi atkarībā no to slēgšanas laika ir noslēgti ar dažādiem nosacījumiem. «Piemēram, dažiem no tiem var būt iepirkums ar desmit gadu termiņu, bet citiem termiņš ir neierobežots. Šobrīd līgumi tiek slēgti atbilstoši tiem noteikumiem, kuri ir spēkā šobrīd, un iespējams, ka kādam tas var nešķist godīgi. Tomēr runāt par kaut kādām vispārīgām problēmām nevaram, jo šajā situācijā būtu jāvērtē katrs atsevišķais līgums. Domstarpību varbūt nebūtu tikai tad, ja visiem noteiktu vienota parauga līgumu,» uzsver P. Barons.
Vairāki iebildumi
Federācijā ir dzirdēti vairāki iebildumi pret jaunajiem līgumiem, kuri, pēc ražotāju domām, pasliktina viņu situāciju, apstiprina Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) pārstāvis Sandis Bērtaitis. «Federācija savu iespēju robežās atbalsta ražotājus, bet, protams, ražotāji individuāli katrs pats pārslēdz līgumus,» skaidro S. Bērtaitis.Tomēr, ņemot vērā to, ka federācijā ietilpstošie ražotāji ir dažādi un LAEF pārstāv, piemēram, arī koksnes, biomasas un biogāzes ražotājus, par kopīgām atjaunojamās energoresursu nozares problēmām saistībā ar līgumu slēgšanu runāt, kuru risināšanā varētu tieši iesaistīties LAEF, nevar. EPS atsevišķo ražotāju pārmetumus savukārt vērtē visai asi, raksturojot tos kā atsevišķu ražotāju mēģinājumus panākt īpašus nosacījumus. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Cakuls uzsver, ka visiem uzņēmējiem piedāvātie līgumi balstās uz spēkā esošajām likumdošanas normām un vienlīdzības, un publiskajam tirgotājam ir izdevies saskaņot līgumus arī ar lielāko daļu vēja elektrostaciju īpašnieku, tostarp tādiem, uz kuriem attiecināmi tādi paši nosacījumi kā uz iebildumus paudušajiem uzņēmējiem. EPS vadītājs arī skaidro, ka zināmām līgumu izmaiņām, salīdzinot ar iepriekšējo to redakciju, ir objektīvi iemesli – pirmkārt, publiskais tirgotājs visu obligātā iepirkuma elektroenerģiju pārdod biržā, un tas rada nepieciešamību noteikt kārtību, kādā ražotājs un publiskais tirgotājs saskaņo informāciju par pārdodamās enerģijas apjomu. Otrkārt, līgumos atrunāta arī šogad ieviestā subsidētās enerģijas nodokļa maksāšanas kārtība.