No 7.5 miljardiem eiro, ko Latvija starptautiskā aizdevuma veidā saņems dažu gadu laikā, 36 % tiks novirzīti finanšu sektora stabilizēšanai.
Tā nu šoreiz ir Finanšu ministrijas oficiālā informācija, nevis, piemēram, viena vai otra eksperta vai žurnālista prātojums.
Protams, varētu ilgi prātot par to, kāpēc tieši bankas ir izpelnījušās tik lielu labvēlību, it īpaši jau ņemot vērā šādu aspektu: 7.5 miljardus eiro aizņemas Latvijas valsts, tātad - vietējie nodokļu maksātāji, bet bankas ar pašmāju kapitālu ir nospiedošā mazākumā. Protams, atbalsts finanšu sektoram ir jāsaņem, turklāt cerams, ka tās bankas, kas pretendēs uz noteiktiem miljoniem, tos saņems tikai ar nosacījumu, ka zināmu laika posmu asi nevērsīsies pret īslaicīgās grūtībās nonākušiem kreditoriem.
Taču jāņem vērā vēl kāds būtisks apstāklis.. Redz, pirmajā aizņemšanās gadā (tātad - šogad), kad Latvija saņems pirmo aizdevuma porciju, finanšu sektoram tiks 51%, valsts parāda pārfinansēšanai - 26%, valsts budžeta deficītam - 19 %, valsts budžeta aizdevumiem - 4%. Redzot šos skaitļus vien, kļūst skaidrs, ka saņemto naudu faktiski ir plānots izlietot dažādu caurumu lāpīšanai, tā vienkārši tiks apēsta. Protams, nevar noliegt, ka valsts funkciju nodrošināšana prasa zināmu naudas summu, bez kā iztikt nekādi nevar. Tāpat diez vai kāds vēlas, lai šeit būtu kaut kas līdzīgs deviņdesmitajos gados piedzīvotajai banku krīzei. Tomēr interesants jautājums ir par to, kas notiks brīdī, kad aizdevums būs iztērēts?!
Uzņēmumi parasti aizņemas līdzekļus, lai tos investētu attīstībā, tādējādi gūstot peļņu, no kuras daļa tiek izmantota parādu dzēšanai. Un tas ir normāls modelis. Savukārt Latvijas valsts gadījumā nekas tāds droši vien nav iespējams, jo ražošanas attīstībai, jaunu darba vietu radīšanai utt. nauda pienācīgos apmēros paredzēta netiek. Bet atbalsts uzņēmējiem, ražotājiem ir vajadzīgs tūlīt. Līdz ar to nākas atgriezties pie iepriekš jau uzdotā jautājuma: ņemot vērā, ka uzņēmēji tuvākos gadus, visticamāk, nespēs nodokļu veidā samaksāt tik lielas summas kā iepriekš, no kurienes tiks ņemta nauda parādu atdošanai?
Nevar taču mūžīgi tikai apgriezt izdevumus - kādreiz ir arī jāpelna! Turpinot realizēt līdz šim piekopto politiku, Latvija gluži neviļus var nonākt līdz situācijai, kad aizlienētā nauda ir iztērēta, un mums ir jāvēršas pie Zviedrijas, Igaunijas un pārējām pasaules valstīm, lai aizdod mums vēl dažus miljardus - nu kaut vai tāpēc, lai spētu atdot šobrīd dabūto naudu.