Izstrādātie grozījumi likumā «Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā» paredz novērst situācijas, kad ilgstošo tiesas procesu dēļ maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki nesaņem likumā paredzēto atlīdzību.
Likumprojekts paredz, ka darbinieku tiesības apmierināt prasījumus no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem tiks nodrošinātas gadījumos, kad darbinieki ilgstoši tiesājās ar darba dēvēju par darba samaksu un citu atlīdzību, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, bet tiesvedības laikā vai, uzsākot piedziņas procesu, darba devējs kļuvis maksātnespējīgs.
Līdz ar grozījumiem cerēts aizsargāt tos darbiniekus, kuri savu tiesību aizsardzībai vērsušies tiesā, lai no darba devēja piedzītu dažādus maksājumus, vai pieteikuši darba devēja maksātnespēju un kuru prasījumus no garantiju fonda saskaņā ar pašlaik spēkā esošo regulējumu nav iespējams apmierināt, skaidro likumprojekta izstrādātāji – Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.
Pašlaik likums «Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā» paredz, ka no prasījumu garantiju fonda tiek apmierināti tikai tie prasījumi, kas radušies ne agrāk kā 12 mēnešus pirms darba devēja maksātnespējas. Piedāvātie grozījumi paredz gadījumā, ja darbinieks ir vērsies tiesā ar prasību pret darba devēju par maksājumu, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, piedziņu, šo termiņu aizstāt ar 12 mēnešu periodu pirms darbinieka prasības iesniegšanas tiesā. Tas būs pieļaujams, ja tiesas nolēmums, ar kuru darbinieka prasība ir apmierināta, stājies spēkā ne agrāk kā 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas iestāšanās, kā arī darba tiesiskās attiecības ar darbinieku izbeigtas agrāk kā 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas. Likumprojekts nodots izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā.