Eiropas Savienības banku aktīvi kopš 2011. gada ir sarukuši par vairāk nekā 1,1 triljonu dolāru, ko veicina augošās kapitāla rezerves, raksta Bloomberg.
Tādējādi banku Tier 1 kapitāls, kas raksturo to, cik lielā mērā bankas spēj absorbēt zaudējumus, šajā laikā ir audzis no 10% līdz 11,7%.
Pēc finanšu krīzes pasaules bankas ir palielinājušas kapitālu par aptuveni 500 miljardiem dolāru.
Banku ieguldījumi Eiropas Savienības valstu parādzīmes šogad palikušas esošajos apmēros – 1,7 triljonu eiro vērtībā. Bankas 2011. gadā pārdeva 9,3% no sava valstu parādzīmju ieguldījumiem, bet pēc tam tos palielināja par 9,5%.
Db.lv jau rakstīja, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) sākot no šā gada novembra līdz nākamā gada novembrim veiks eirozonas lielāko banku par visaptverošu novērtējumu, kas tiks īstenots, gatavojoties vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros pilnībā uzņemties uzraudzības pienākumus, liecina ECB paziņojums.
Patlaban ir noteiktas 124 bankas, kuras varētu tikt pārbaudītas, tomēr galīgais saraksts tiks publiskots nākamgad.
Vērtēšana tiks īstenota sadarbībā ar to dalībvalstu, kuras piedalās vienotajā uzraudzības mehānismā, nacionālajām kompetentajām iestādēm un saņems neatkarīgu trešo personu atbalstu visos līmeņos ECB un nacionālajās kompetentajās iestādēs.
Novērtējumam ir trīs galvenie mērķi: caurredzamība - lai uzlabotu par banku stāvokli pieejamās informācijas kvalitāti, korekcijas - lai vajadzības gadījumā noteiktu un īstenotu nepieciešamos pasākumus, kā arī uzticības stiprināšana, lai sniegtu visām iesaistītajām pusēm pārliecību, ka bankas pamatā ir stabilas un uzticamas.
Novērtējumu veidos trīs elementi, skaidro ECB. No tiem viens būs riska novērtējums uzraudzības nolūkos, lai kvalitatīvi un kvantitatīvi pārbaudītu galvenos riskus, t.sk., likviditāti, aizņēmumu apjomu un finansējumu. Otrais būs aktīvu kvalitātes pārbaude, lai uzlabotu banku riska darījumu caurredzamību, veicot banku aktīvu kvalitātes pārbaudi, tai skaitā, aktīvu un nodrošinājuma novērtējuma atbilstību un saistītos noteikumus.
Tāpat tiks veikts stresa tests, lai pārbaudītu banku bilanču elastību stresa scenāriju apstākļos. Šie trīs elementi ir savstarpēji cieši saistīti, skaidro ECB. Gan aktīvu kvalitātes pārbaudes, gan bāzes stresa testa scenārija novērtējums tiks balstīts uz pirmā līmeņa pamatkapitāla rādītāju 8% kapitāla etalonu saskaņā ar Kapitāla prasību direktīvu IV/Kapitāla prasību regulu (ar pārejas nosacījumiem). Sīkāka informācija par stresa testu tiks paziņota vēlāk sadarbībā ar Eiropas Banku iestādi.
Visaptverošā novērtējuma beigās tiks publiskots rezultātu apkopojums valstu un banku līmenī, kā arī ieteikumi attiecībā uz uzraudzības pasākumiem. Šie visaptverošie rezultāti tiks publicēti līdz 2014. gada novembrim, kad ECB uzņemsies uzraudzības pienākumus, un tajos būs ietverti secinājumi par visaptverošā novērtējuma trijiem pīlāriem.
ECB prezidents Mario Dragi (Mario Draghi) skaidro, ka vienots visaptverošs novērtējums, ko vienādi piemēro visām nozīmīgajām bankām, kas veido 85% eirozonas banku sistēmas, ir būtisks solis uz priekšu Eiropai un eiroonas tautsaimniecības nākotnei. Caurredzamība būs novērtējuma galvenais mērķis, un gaidāms, ka šis novērtējums stiprinās privātā sektora uzticību eirozonas banku stabilitātei un to bilanču kvalitātei.
«Aktīvu kvalitātes pārbaude un stresa testi noteikti nav domāti, lai ļautu bankām tajos izgāzties, bet sniegtu lielāku skaidrību un pārliecību,» aģentūrai Bloomberg sacījis UniCredit Global Research galvenais eirozonas ekonomists Marko Valli, piebilstot, ka rezultāti var pieļaut nelielu elastību, kas palīdzēs izvairīties no probēlām, kuras radās pēc Eiropas banku asociācijas stresa testa 2011. gadā.
Savukārt Barclays Plc ekonomists Tomass Harjess teicis, ka šis būs smags uzdevums, un šoreiz ECB var pamatīgi iedziļināties šajās bankās un īpaši rūpīgi pētīt aizdevumu portfeļus un citus rādītājus.